İhanet? Salaklık? Beceriksizlik? Fakirlik?

geçen 18 protein yem aldık önceden 19 protein aynes kullanıyorduk aynes 75 lira 18 protein yem 60 lira 15 lira fark var inekler 5 kilo sütü kesti
O dediğin anadolunun eski ırk inekleri için geçerli bu inekler tam kapasite için geliştirilmiş sen vermessen kendinden harcayıp süte dönüştüyor zayıflıyor süt döl tutmuyor vs
Onun için elimizdeki ırkları geliştirmeliyiz yerli kara boz ırk doğu anadolu kırmızısı gibi yerli ve kanatkar ırklara yönelmeliyiz
Ruminant olmalarına rağmen şu fabrika yemi yüzünden artık insan gıdasına da ortak inekler bir inek 15000 kalori ile doyarken bir insan 1500 kalori ile gününü tamamlıyor yani bir inek 10 kişiye bedel kalori tüketiyor ve bunun nerdeyse tamamını ülkemizde fabrika yeminden karşılamak zorunda kalıyoruz çünkü yemlik bitki ekip yediren az kişi var geneli saman ve konsantre yeme bağlı
Yem karman varsa dengeli bir kaba yem yapabilirsen fazla fabrika yemine gerek kalmıyor
Tabi yem karmaya atacağın kaba yemleride kendin uretirsen maliyet düşüyor satin alırsan yukseliyor

Konunun en başında yazdim imkan önemli
Yöresel bazda üretim önemli
Yöreye uygun secim cok önemli
Mera var ot boyu 60 ila 70 cm mera var 10cm yi geçmez ot verimide ona göre olur
Saman ve fabrika yemi ile süt sığıri oluyor oluyor ama sütten gelen para yeme gidiyor
Benim isletmede kiracta bayirda inek maliyetli oluyor
Koyunda var bizde koyun daha iyi oluyor kiracta
Ben yaparim olur dersen imkanlara bakmadan karliligin ona göre olur
Ama yörenin imkanina göre secim yaparsan hosteinmi simental mi yerli irkmi koyunmu kecimi dogru uygun secim yaparsan karlılık ona göre bence

geçen 18 protein yem aldık önceden 19 protein aynes kullanıyorduk aynes 75 lira 18 protein yem 60 lira 15 lira fark var inekler 5 kilo sütü kesti
O dediğin anadolunun eski ırk inekleri için geçerli bu inekler tam kapasite için geliştirilmiş sen vermessen kendinden harcayıp süte dönüştüyor zayıflıyor süt döl tutmuyor vs
Onun için elimizdeki ırkları geliştirmeliyiz yerli kara boz ırk doğu anadolu kırmızısı gibi yerli ve kanatkar ırklara yönelmeliyiz
Ruminant olmalarına rağmen şu fabrika yemi yüzünden artık insan gıdasına da ortak inekler bir inek 15000 kalori ile doyarken bir insan 1500 kalori ile gününü tamamlıyor yani bir inek 10 kişiye bedel kalori tüketiyor ve bunun nerdeyse tamamını ülkemizde fabrika yeminden karşılamak zorunda kalıyoruz çünkü yemlik bitki ekip yediren az kişi var geneli saman ve konsantre yeme bağlı

Dediğiniz gibi kaliteli kaba yem üretemeyen üreticilerin başka çaresi kalmıyor. Mantıklı bir sebep. Fakat, farklı bir açıdan bakmak gerekirse de üreticinin yaptığı hayvancılık modeli aslında bölgesine, şartlarına uygun değil demek oluyor. Demek ki orada başka bir hayvancılık modeli yapsa daha başarılı sonuç alabilir.

Yerli ırk geliştirilmesi konusunu yıllardır savunuyorum. İhtiyacımız olmasa bile geliştirilsin, verimli bir ırkımız olsun.

Abd de sılajlık mosır hasaddan sonra bioethanol tesisine gider orda metan gazı yakacağa dönüşür. Biz mısır mala yedirir arkadan metanolü atmosfere salarız çok zenginiz yaaa.
Yerli mallara muhakkak ithal mala denk sperma atılmalı.
Rusya bize mal satmaya başladı çünkü damızlık işini çözdü.
Anasaı olmadaaaaan danası olmaaaaazzzz

Cozum bu kadar karisik degil tek sorun bunu uygulamayan siyasi iradeye alkis tutanlarin olmasi Turkiye ekonomisi zamla yuruyor bunun basinda akilli birinin olmasina gerek yok oda yok zaten egitimde ve tum bakanliklarda ayni sorun kimse isin uzmani degil ulke su anda freni isinmis arac gibi son surat zamlara yoneldi.Secim oncesi yapilan uyarilara gulenler dahil hep birlikte krizlere gidiyoruz yoneticiler hharic onlara dokunan bir sey yok ultra lux hayatlari kisintisiz devam ediyor