90 Lüks Çift Tepe Lambasi ve Kabin Ses Yalıtımi

Merhaba arkadaşlar.90 lüks traktörüme orjinalindeki tepe lambasindan alip tepe lambalarını çift yapmak istiyorum.Daha önce yapan varmi nasil bir yol izlemeliyim kablolar disardan gorunmeyecek sekilde yapmayi dusunuyorum.Ayrica kabin icin ses yalitimi yaparak daha konforlu ve sessiz hale getirmek istiyorum.Ses yalitimi icin bituself ve kendinden yapiskanli uzeri aliminyum folyolu sunger kullanacagim.Sizlerin bu konuda onerisi nedir.

Kabin tavan döşemesini sökersen ordan kablo ile alıp sağ kirişe kablo çekersin. Aynı kablo olduğu için süper olur Benimde aklımda ama duruyor.

Yalıtıma gelince aslında kabinin alttan ve motor kabin arasına yapılırsa iyi olur ya da arka tekerleri söküp kaplayabildiğin kadar kapla içerden de olur iç döşemenin altına karar senin [emoji1360]

En sonunda traktorumuze ses yalitimina basladik.On direksiyondaki kaplamalari komple sokup suan icin sadece bituselfini kapladim.Alt tabani bituselfle kapladim.Uzerine kendinden yapiskanli sunger yapacagim.motor sesini azaltmak icin ozellikle 2 kat uygulamayi dusunuyorum.Surucu koltugunu ve yan hidrolik kollarinin ordaki kaplamayida cikartip kabin icindeki siyah kaplamayida siyirip onun altinida 2 kat yapip sanzuman bucuk sesini epey bi kesmeyi planliyorum baslangic olarak simdilik bu kadarini yaptim.Devaminda video cekebilirsem kaplamalari takmadan cekip tekar yayinlayacagim IMG_20180815_201249.jpgIMG_20180815_191723.jpg

Yalitimi bitirdim.Motor kismina once bituself ve 2 kat yapiskanli aliminyum sungeri hic bosluk kalmayacak sekilde yaptim.Siyah taban dosemesinin altinida bituself + 1 kat sunger doseme yaptim duruma gore uzerine 1 kat daha doseme yapacagim.Koltuk ve yan hidrolik kollarinin oldugu kismi tum soktum camurluklar dahil komple oralarada bituself + 1 kat sunger uyguladim.Koltugun altindaki yani tam sanzumanin ustune bituself + 2 kat sunger uyguladim.Dosemeleri takarken biraz zorlandim ama gayet guzel oldu.Tek sorun dedemin 2 hafta once traktoru stop ederken kontagi tam sola cevirip radyonun acik kalmasindan dolayi akunun bitmesi oldu.Yalitimin faydasinin olup olmadigini insallah yarin akuyu taktigimda gorecegim.IMG_20180816_094350.jpgIMG_20180816_094343.jpgIMG_20180816_082254.jpg

Evet arkadaslar ses yalitimini tamamladim.Sonuc mukemmel.Eskiden traktoru calistirdigimda motor sesi oldugu gibi icerdeydi.Suan ise ses var ama cok az ve rahatsiz etmiyor.Olctugum ses 4 bucuk son gazda kabin icerisindeki gurultu desibeli.Sanzuman seside cok az ve rahatsiz etmiyor artik.Ben sonuctan oldukca memnun kaldim.Newholland 110 a bindim ondan bile sessiz oldu.Screenshot_20180817-140309.jpeg

Benim ht 285 15 gazda 55 60 dsb arası ses veriyor yalıtım olmamasına rağmen

15 gazda en az 70 desibel verir. Desibel programı gerçek sonuç vermez. Misal bizim td110 67 desibel ses veriyor bir telefonda. Ama başka bir telefonda 73 desibel veriyor rolantide. Bizim dizel araç rolantide 55 desibel veriyor ki sınıfında en az ses alan bir araç. O yüzden 55 60 desibel imkansız.

Vallahi ben programın ölçtüğü ü söylüyorum ki değerler de aşağı yukarı doğrudur

Motoru kullanan arkadaşlarım hep sesinin güzel olduğunu çok yumuşak çalıştığını sesinin çıkmadığını söylüyorlar

Ama 266 g ve 398 in gürültüsü fazla ondan eminim