Zekat

Selamun aleyküm . Değerli çiftçi ağabeylerim hasat zamanı yurt genelinde. Sizlerden ricam inanan kişiler iseniz öşür zekatinizi ve infakinizi vermeniz. Şüphesiz bu Allah tealanin muhtaç ve ihtiyaç sahibi insanlar için malımizda belirlemis oldugu hakkıdır.
17-18: O ateş, (iman ve itaate) arka dönüpte yüz çevireni, (mali ve parayı kasada) toplayip da (Allah için zekat vermeyip) saklayani (kendisine) çağırır. -ME'ÂRIC SURESI

Ağabey öncelikle belirteyim ben hoca ya da dini bir üstün kişiliğim yok
Öşür zekatı malın 10/1 i. Mesela 200 balya otun 20 adeti zekat veya 10 ton buğdayın zekatı 1 ton . Veyahut 3 ton arpanın ki 300 kg. Fiyatı ise malinizi sattığıniz fiyat ne ise odur.

Ağabey öncelikle belirteyim ben hoca ya da dini bir üstün kişiliğim yok
Öşür zekatı malın 10/1 i. Mesela 200 balya otun 20 adeti zekat veya 10 ton buğdayın zekatı 1 ton . Veyahut 3 ton arpanın ki 300 kg. Fiyatı ise malinizi sattığıniz fiyat ne ise odur.
Eğer mahsul tohum ise 1/10 ,emek(sulama vs.)varsa 1/20 .hasıl ot samanda ise 1/20 olarak verilirve farzdır.vermeyen haram yer ,kazancının hayrını görmez ama emek,masraf,kira çıkarılır mı orasını bende bilmiyorum.

. İmam Ebû Yusuf (rh.a) ve İmam-ı Muhammed’e (ra) göre Dayanıklı olmayan ve uzunca süre bozulmadan kalamayan kavun, karpuz, salatalık ve bunun gibi mahsullerde öşür yoktur.’yaşayan fıkıh alimlerinden Hüsnü Aktaş hocanın fetvası' şu an üretim maliyetlerinin yükseklği nedeniyle,öşürün sulanarak elde edilen ürün oranı olan 20 de 1 den verilmesi yönündedir'

Selamun aleyküm . Değerli çiftçi ağabeylerim hasat zamanı yurt genelinde. Sizlerden ricam inanan kişiler iseniz öşür zekatinizi ve infakinizi vermeniz. Şüphesiz bu Allah tealanin muhtaç ve ihtiyaç sahibi insanlar için malımizda belirlemis oldugu hakkıdır.
17-18: O ateş, (iman ve itaate) arka dönüpte yüz çevireni, (mali ve parayı kasada) toplayip da (Allah için zekat vermeyip) saklayani (kendisine) çağırır. -ME'ÂRIC SURESI
Çok güzel bir konu açmışsınız tsk öşür konusunu bilmeyen arkadaşlar öğrenmiş olur öşür farzdır vermek zorundayız birde tarladaki ürünü sigorta yapmak haramdır çoğu kardeşimiz sigorta yapıyor bunun yanında bizim buralarda emanet denilen bir olay var ürünü tüccara veriyor fiyatı belirtmeden işte 3 ay 5 ay sona gelirim o günkü fiyattan parami alırım diye buda yanlıştır faize giriyor bir çok kardeşimiz bu yanlışları yapıyor

Çok güzel bir konu açmışsınız tsk öşür konusunu bilmeyen arkadaşlar öğrenmiş olur öşür farzdır vermek zorundayız birde tarladaki ürünü sigorta yapmak haramdır çoğu kardeşimiz sigorta yapıyor bunun yanında bizim buralarda emanet denilen bir olay var ürünü tüccara veriyor fiyatı belirtmeden işte 3 ay 5 ay sona gelirim o günkü fiyattan parami alırım diye buda yanlıştır faize giriyor bir çok kardeşimiz bu yanlışları yapıyor
Ömer bey tarladaki ürünü sıgorta yaptırmanın ve eldeki ürünü emanete vermenin haram olduğunu hangi hadisde yazdını belirtirmisiniz mrk ettimde. Gercekten soruyorum helal kazancı haram etmemek icin.
Bizzat devletin ofisi dahi emanet alım yapıp yine devlet yetkilileri olası durumda ürün sıgorta şartı arıyor.
Bence sıgorta bi nevi tedbir degilmi .

• Beğen
Tepkiler: Sait öztürk
Diyanetin açıklaması var. Tarım sigortası devlet eliyle yapıldığından dolayı cevaz verilmiştir

Emanete verme olayı hakkında bildiğim kadarıyla izah edeyim; mahsulü emanete verdiğimizde satmış oluyoruz fakat satarken fiyatı belli olmuyor. Bir satış akdinin dinen geçerli olması için fiyatın belli olması gerekir. Fiyat belli değilse satış fasid (dinen geçersiz) olur. Hanefi mezhebine göre de fasid olan bir alışveriş de faizdir. Yani maalesef ülkemizin her yöresinde bu tarz alışveriş var ama helal olan emeğe haram katılmış oluyor.

Ömer bey tarladaki ürünü sıgorta yaptırmanın ve eldeki ürünü emanete vermenin haram olduğunu hangi hadisde yazdını belirtirmisiniz mrk ettimde. Gercekten soruyorum helal kazancı haram etmemek icin.
Bizzat devletin ofisi dahi emanet alım yapıp yine devlet yetkilileri olası durumda ürün sıgorta şartı arıyor.
Bence sıgorta bi nevi tedbir degilmi .
https://youtu.be/qoV4PzrX-CU

https://youtu.be/Njtg9KHzE1o

Benim dinlediğim ve kesinlikle ehli sünnet inancına uygun fetva veren bir hocadır gerisi size kalmış uyup uymamak

• Beğen
Tepkiler: hayali53
Değerli abilerim hoca ve cemaat tartışmasından uzak duralım kesin bir konu vardır ki mallarimizda ihtiyaç sahipleri için bir hak vardır. Melun iblis aramıza ve içimize fitne sokuyor "kâr etmiyoruz, verirsek malımız eksilir, harci borcunu kurtarmıyor vsvs " abilerim vallahi de bu kazancı yüksek olan güzel bir alışveriş iki misli geri geliyor. Ahiret sevabi da öyle . Mantıksal bakalım herkes ihtiyaç sahibi bir garibe zekatını verse yoksulluk kalmaz. Her kişi kendinden sorumludur. Zaten hali hazırda devletin mühim hataları sebebi ile sallantıdayiz. Bu buhrandan elimizi sıkı tutup geçemeyiz yardım edelim avrupa toplumu gibi olmayalım . Dört dörtlük müslüman olmayabiliriz ama Allahın ipine sımsıki sarılalım. Sonra da birbirimize sarılalım. Bakın ben kürdüm sizler de trakya ege vsvs bizim bizden başka dostumuz yok inşallah bu güzel sayfa diğer yörelere de ulaşır emeği geçen herkesten Allah razi olsun

Benim cemaatler ile işim yok, cami cemaatindenim. Bizim cami imamı ve başka bir camide cuma hutbesinde denk geldigim bir imam; diyanetin zekat konusunda masraf düşüldükten sonra kalan kârın 10 da 1 inin verilmesi şeklinde fetva verdiğini belirtti. Bende o şekilde ilerliyorum.
Cuma hutbesindeki imam, eğer vermezseniz (3 büyük yemini edip) Allah bunu sizden bela, musubet, kaza olarak çıkaracak dedi.
Ayrıca vermeyenlere kabirde bir yılan musallat olur, onun boynunu, kafasını sıkar ve ben senin dünyada zekatını vermedigin malınım der diye okuduğumu hatırlıyorum.

Bazen farklı görüşlerde olabiliriz, bazen birbirimizi kırıyorda olabiliriz ama bu forumdaki kitlenin neredeyse hepsi müslüman din kardeşimizdir. Hicbirimizin bu dünyada ve ahirette sıkıntı içerisinde olmasını istemeyiz. Unutmayın bize bu malı, bu bereketi veren rabbimizdir ve bunun bir kısmını zekat olarak vermemizi emrediyorsa bundan kaçmayalım.

Ot samanın zekatı yoktur.
Kuru mahsülün zekatı onda bir sulu mahsulün zekatı yirmide birdir.

Diyanetin islamla alakası yok.
Şu fetvayı bu fetvayı vermiş benim için hiç önemli değil.
Hocam yem bitkisi yani ot ekip, bundan kazanç sağladığımız zaman (ki kumsal arazilerden buğdaydan fazla getirisi oluyor) neden zekatı olmasın? Bu sene saman parası buğdayı geçti ki saman olmasa külliyen zarardaydık, neden zekatı olmasın?

Birde kime uyacağız? Zekat konusunda bile ayrılığa düşüyorsak vay halimize.