Solucan Gübresi nin Faydaları..!

Ayrım gözetmeksizin her türlü tarım kültüründe uygulanır.

Bitkide direnç, hızlı büyüme ve gelişme, üründe erkencilik sağlar.

Topraktaki Organik Madde miktarını arttırır.

Verim artışı sağlar.

Dona karşı bitki ve köklerinde direnç sağlar.

Bitkide kök gelişimini hızlandırır. Saçaklanmayı arttırır. Kökün güçlü olmasını sağlar.

Solucanların kendilerini korumak için salgıladıkları ve gübreye geçirdikleri Sölom Sıvısı sayesinde bitki, kök hastalıklarına karşı direnç sağlar.

Solucanların sindirim sisteminde bulunan çok sayıdaki mikroorganizma, topraktaki zararlı bakterilerle rekabet eder ve onların zararlı etkilerini ortadan kaldırır. Bitkinin hastalıklara karşı direncini arttırır

İçeriğindeki bitki besin maddeleri, makro ve mikro elementler, suda yavaş çözülerek bitkilerin uzun süre beslenmesini sağlar, gübreleme ihtiyacı zamanla azalır.

Topraktaki mikroorganizma faaliyeti hızlanır.

Toprağın su tutma kapasitesi artar. Su stresini minimuma indirir.

Toprağın Ph’ını düzenler. Bitki tarafından kullanılamayan Fosfor, Potasyum, Demir vb. bitki besin elementlerini toprakta çözünür hale getirerek bitki tarafından alımını kolaylaştırır.
Yabancı ot tohumu içermez.

%100 gerçek nefaset, lezzet ve aromaya sahip ürün yetiştirilmesini sağlar.

Özellikle kimyasallarla kirlenmiş, kuvvetini ve canlılığını yitirmiş, yorulmuş toprakların ıslahını sağlar. Bu sayede kimyevi gübre kullanım ihtiyacı zaman içerisinde azalır.

Asitli, kumlu toprakların parçacıklarını birbirlerine bağladığı gibi ağır killi topraklarda parça bağlılığını gevşeterek gözenekli yapıyı arttırır.

Toprakların bitki gelişimi için daha uygun bir yapı kazandırmaktadır.
%100 Organiktir. %100 ekolojik ve non-toksiktir. Bu gübre ile yetiştirilmiş bitkilerde nitrat kalıntısı bulunmaz.Kokusuzdur. Suyu, havayı ve toprağı kirletmez.

İçerisinde başka bir katkı maddesi mevcut değildir.

Faydaları oldukça fazla. Bunu herkesin kabul etmesi gerekir. Ancak fiyat/kazanç oranına bakarsak harcadığımız paraya göre getirisi daha düşük kalıyor. Bunun yerine dönüme 5 ton hayvan gübresi atılsa etkisini uzun yıllar görürüz. Hayvan gübresinin kıymeti yeterince bilinmiyor.

Faydaları oldukça fazla. Bunu herkesin kabul etmesi gerekir. Ancak fiyat/kazanç oranına bakarsak harcadığımız paraya göre getirisi daha düşük kalıyor. Bunun yerine dönüme 5 ton hayvan gübresi atılsa etkisini uzun yıllar görürüz. Hayvan gübresinin kıymeti yeterince bilinmiyor.

California solucanını labaratuvar da üretip uzun yıllardır kullanan ABD. İkinci sırada İsrail var.

İlginç olan.. Kimyasal gübreyi üreten İsrail, kendisi kimyasal gübre kullanmıyor (veya çok çok az kullanıyor). Bunun yerine, çöl toprağı olan kendi toprağında solucan gübresini kullanıyor. Sebze ve meyvasını yetiştiriyor.

Yapmamız gereken şey; Amerika yı yeniden keşfetmek değil, İsrail çöl de üretim yapıyorsa, onun yaptığını yapmak. Her sene yavaş yavaş kimyasala bağımlı hale gelen topraklarımızı kurtarmak.

"fiyat/kazanç" derken? dönümden alınan artışın dışında mı solucan gübresi pahalı kalıyor? Çevrenizde kullanan var ise onlarla konuşup; "kimyasal gübre kullanırken kullandıkları sudan daha aza ihtiyaç duyarak %20 verim artışı olduğu" nu duyacaksınız. Ben bunu bizzat İzmir de bir kiraz bahçesinde gördüm dinledim. Üstelik renk, aroma, tad olarak mükemmel ürün almıştı.

Topraktaki ortalama olarak %1,5 olan organik maddeyi ne kadarlık solucan gübresi kullanarak %3 seviyelerine çekebiliriz ve bu gübrenin dönüme ne kadar kullanmak gerekli ? Solucan gübresi dönüme daha az uygulanıyor ama fiyatıda normal büyükbaş gübresine göre fazla olduğunu duymuştum.

Topraktaki ortalama olarak %1,5 olan organik maddeyi ne kadarlık solucan gübresi kullanarak %3 seviyelerine çekebiliriz ve bu gübrenin dönüme ne kadar kullanmak gerekli ? Solucan gübresi dönüme daha az uygulanıyor ama fiyatıda normal büyükbaş gübresine göre fazla olduğunu duymuştum.

Syn illusion

Dekara tacağınız gübrenin miktarı tamamen sizin toprağınızın yapısı ve değerleri ile alakalı bir şey. Bunu öğrenmek içinde mutlaka tahlil gerekir. Ama solucan gübresi nin fazlası nın, fazla kimyasal gübre atmanın verdiği zarar gibi bir zararı yok hatta faydası var.

Ama ben size; araştırmalarımdan edindiğim (büyük üretici firmalardan) duyumlarımı paylaşayım.

Sebze de (domates, biber, patlıcan vs.) 60-80 kg./dekar
Yaprağı yenenler (lahana, pazı, marul vs.) 50-60 kg./dekar
Kuru ve tohumu yenenler (fasülye, nohut,mercimek vs.) 50-70 kg./dekar
Meyve ve kabuklu ağaç ürünleri (elma, armut,ceviz, badem vs.) 1,5-2 kg/kök
Tarla bitkileri (arpa, yulaf, bugday,trikale, mısır, yonca vs.) 50-60 kg./dekar

Umarım verdiğim bilgiler (dediğim gibi bunlar büyük üretici firmaların iddiası) yararlı olur.
Ama benim size tavsiyem, toprağınızın analazini yaptırdıktan sonra nereye ne kadar lazım olduğuna bakmanız.

AYRICA; BİR DİĞER TAVSİYEMDE KENDİ GÜBRENİZİ KENDİNİZİN ÜRETMESİ.
Maliyeti yarının altına bile indirirsiniz ve kendi toprağınıza özel üretim yaptığınız içinde "VERİMİ MAKSİMUM" a çıkartırsınız.

Organik maddeyi %1,5 dan %3 çıkartman için en az 4.5 Ton atman lazım dönüme. Bunu solucan gübresi ile başaramazsın. mutlaka hayvan gübresi kullanman lazım. Yukarıda arkadaşın dediği gibi su tutma kapasitesini arttırıyor ama ben mühendisim sayılarla konusalım. 50 kg solucan gübresi su tutma kapasitesini çok arttırır yoksa 5 ton hayvan gübresimi çok artırır.

Solucan gübresinin mutlaka faydası vardır. Ancak fiyatlara bakıldığında solucan gübresine kadar yapılması gereken çok şeyler var. Birde özellikle kuru tarım yapılan bir yerde hayvan gübresi çok daha ekonomik ve faydalıdır.

Sizde 1 ton solucan gübresinin fiyatı nedir? Piyasada çok afaki rakamlar veriyorlar yada fiyat vermiyorlar.

Organik maddeyi %1,5 dan %3 çıkartman için en az 4.5 Ton atman lazım dönüme. Bunu solucan gübresi ile başaramazsın. mutlaka hayvan gübresi kullanman lazım. Yukarıda arkadaşın dediği gibi su tutma kapasitesini arttırıyor ama ben mühendisim sayılarla konusalım. 50 kg solucan gübresi su tutma kapasitesini çok arttırır yoksa 5 ton hayvan gübresimi çok artırır.

Solucan gübresinin mutlaka faydası vardır. Ancak fiyatlara bakıldığında solucan gübresine kadar yapılması gereken çok şeyler var. Birde özellikle kuru tarım yapılan bir yerde hayvan gübresi çok daha ekonomik ve faydalıdır.

Sizde 1 ton solucan gübresinin fiyatı nedir? Piyasada çok afaki rakamlar veriyorlar yada fiyat vermiyorlar.

Sevgili Stronger tamamen haklısınız. Solucan gübresinin kullanımı yaygın olmadığı için bu gübreyi üretenler yatırım maliyetlerini karşılayabilmek adına fiyatı ister ,istemez yüksek tutuyorlar. Bir diğer hususta yaygın olmamasından ve de tamamen organik olmasından dolayı kıymetli bir gübre. Bu nedenle daha çok seralarda ve meyve yetiştiriciliğinde kullanılıyor. Ancak hububat vb. ekimlerde kullanılmasının hiç bir sakıncası yok. Hatta bununla ilgili kıyaslamalı deneme buğday ekimi yapıp solucan gübresinden iyi verim elde edildiğine dair bir kaç video izlemiştim. Arpa buğday vs. ekilen alanların daha çok olduğu göz önüne alınırsa kimyasal gübrelerle tarım arazilerinin çoraklaşmasını engellemek için ülkemizde süratle solucan gübresi gibi organik gübrelerin kullanımına geçilmesi lazım. Solucan gübresinin fiyatını sormuşsunuz. İlgilenenler için söyleyeyim. Bir ton solucan gübresi 2000 TL. Elimizde yeterince gübre mevcut bulunmaktadır.

Sevgili Stronger tamamen haklısınız. Solucan gübresinin kullanımı yaygın olmadığı için bu gübreyi üretenler yatırım maliyetlerini karşılayabilmek adına fiyatı ister ,istemez yüksek tutuyorlar. Bir diğer hususta yaygın olmamasından ve de tamamen organik olmasından dolayı kıymetli bir gübre. Bu nedenle daha çok seralarda ve meyve yetiştiriciliğinde kullanılıyor. Ancak hububat vb. ekimlerde kullanılmasının hiç bir sakıncası yok. Hatta bununla ilgili kıyaslamalı deneme buğday ekimi yapıp solucan gübresinden iyi verim elde edildiğine dair bir kaç video izlemiştim. Arpa buğday vs. ekilen alanların daha çok olduğu göz önüne alınırsa kimyasal gübrelerle tarım arazilerinin çoraklaşmasını engellemek için ülkemizde süratle solucan gübresi gibi organik gübrelerin kullanımına geçilmesi lazım. Solucan gübresinin fiyatını sormuşsunuz. İlgilenenler için söyleyeyim. Bir ton solucan gübresi 2000 TL. Elimizde yeterince gübre mevcut bulunmaktadır.