EN VERİMLİ AMA YEMEKLİK NOHUT HANGİSİ NASIL YETİŞTİRİLİR ACEMİYE YARDIM

MERHABA DEĞERLİ TRAK ÜYELERİ.

ben yeniyim çok yeni
şimdi babamın yüzünü kara çıkarmak istemiyorum.
4,8 dönüm arazimiz vardı ve babamı onore etmek için eşimle bir işe kalkıştık ama babam çok keyifli .
çocuklarım benim topraklarımda iş yapacak diye gururlanıyor. bunu yazmamın sebebi ise benim ciddi anlamda yardıma ihtiyacımın olması samimi olmak istedim.
ben nohut ekmeye karar verdim.
tohumundan tutunda gübre ilaçlama hazırlık hiçbir bilgim yok.
toprak ne zaman sürülmeli. 10 yıl öncesinde aynı tarlada nohut ekilmişti.
hangi tohumu seçmeliyim
dönüm için ne kadar atmalıyım.kendim satıcam toptan değil. yemeklik olmalı verimide azıcık yüksek olursa tabi güzel olur.
hangi zamanlarda hangi gübreden dönüm başına ne kadar kullanmalıyım.
başka nelere dikkat etmeliyim ne sormalıyım onu bile tam bilmiyorum.
bulunduğum nokta antalya kumlucaya bağlı söğütcuması köyü rakım 1250 civarı kuraklıkta oluyor yağışta karda oluyor bazen olmuyor.
biliyorum çok uzun bir mail oldu fakat vakit ayırabilirseniz sadece bana yardım etmiş olmazsınız babamın gururlanmasına da katkınız olucak .
çok teşekkür ederim.

Aksu cinsini tavsiye ederim erken ekim yapmak suretiyle yüksek verim alabilirsiniz. Ekerken 6 cm derinliğinde en az 20 kg tohum 10 kg kompoze potasyumlu gübre kullanmalısınız. Yabancı ot mücadelesi için iki şeçeneginiz var en iyisi olarak merlin flexx çıkış öncesi kullanılır. Bana göre ot mücadelesi çıktıktan sonra yapılırsa daha karlı çünkü bazı tarlalarda ot çıkışı olmuyor gereksiz maliyetten kaçınmak için işe yarayabilir çıkış sonrası challange olabilir. Diğer sorunlarımız ise hastalıklar. Kök çürüklüğü antraknoz asoschty yanıklığı onlara karşıda ilaçlı tedbirini almalısın

• Beğen
Tepkiler: SERPİL
Aksu cinsini tavsiye ederim erken ekim yapmak suretiyle yüksek verim alabilirsiniz. Ekerken 6 cm derinliğinde en az 20 kg tohum 10 kg kompoze potasyumlu gübre kullanmalısınız. Yabancı ot mücadelesi için iki şeçeneginiz var en iyisi olarak merlin flexx çıkış öncesi kullanılır. Bana göre ot mücadelesi çıktıktan sonra yapılırsa daha karlı çünkü bazı tarlalarda ot çıkışı olmuyor gereksiz maliyetten kaçınmak için işe yarayabilir çıkış sonrası challange olabilir. Diğer sorunlarımız ise hastalıklar. Kök çürüklüğü antraknoz asoschty yanıklığı onlara karşıda ilaçlı tedbirini almalısın

ysnyksl66 çok teşekür ederim. aksu cinsi yemeklik oluyor değilmi çünkü ben ilk defa yapacağım 5 dönüme yakın kendim köye satıcam ama verimli olsun istiyorum tabi herkes gibi.
ekimi ne ile yapabilirim 6 cm derinlik nasıl ayarlanırki.20 kilo tohum 1 dönüme 10 kg kompoze potasyumlu gübre ile karıştırıp kullanıcam sanırım. aksu nohut cinsini nasıl bulabilirim tavsiye edebileceğiniz bir yer varmıdır.challange dediğiniz tam olarak nedir.
hastalıklara karşı ne gibi tebdirler alabilirim. sırası ile bana yazabilirseniz çok makbule geçecektir. çok teşekkür ederim.

MERHABA DEĞERLİ TRAK ÜYELERİ.

ben yeniyim çok yeni
şimdi babamın yüzünü kara çıkarmak istemiyorum.
4,8 dönüm arazimiz vardı ve babamı onore etmek için eşimle bir işe kalkıştık ama babam çok keyifli .
çocuklarım benim topraklarımda iş yapacak diye gururlanıyor. bunu yazmamın sebebi ise benim ciddi anlamda yardıma ihtiyacımın olması samimi olmak istedim.
ben nohut ekmeye karar verdim.
tohumundan tutunda gübre ilaçlama hazırlık hiçbir bilgim yok.
toprak ne zaman sürülmeli. 10 yıl öncesinde aynı tarlada nohut ekilmişti.
hangi tohumu seçmeliyim
dönüm için ne kadar atmalıyım.kendim satıcam toptan değil. yemeklik olmalı verimide azıcık yüksek olursa tabi güzel olur.
hangi zamanlarda hangi gübreden dönüm başına ne kadar kullanmalıyım.
başka nelere dikkat etmeliyim ne sormalıyım onu bile tam bilmiyorum.
bulunduğum nokta antalya kumlucaya bağlı söğütcuması köyü rakım 1250 civarı kuraklıkta oluyor yağışta karda oluyor bazen olmuyor.
biliyorum çok uzun bir mail oldu fakat vakit ayırabilirseniz sadece bana yardım etmiş olmazsınız babamın gururlanmasına da katkınız olucak .
çok teşekkür ederim.
Slm öncelikle şehir belirtmeniz size önereceğimiz çeşit açısından daha faydalı olur.genel olarak türkiyede kendini kanıtlamış tohumlar mevcut azkan veya hasanbey çeşidi şuan çiftçiler tarafından tercih edilen çeşitler tabi bölgeye göre değisım gösterebiliyor.ekeceğiniz tarlanın rakımıda çok önemli erken veya geç ekim yapmanız gerektiğini tarlanıñ rakımına göre belirlemeniz gerekmektedir.bu faktörleri bilip ona göre size hangi tohum hangi tarihte ekim yapmanız gerektiği konusunda yardımcı olalım...