Toprak Analizi Sonucu Gübre Önerisi

Merhaba arkadaşlar.Bu sene buğday ekeceğim tarlalarimi toprak analizi yaptirdim.Analiz yaptirmadan once 10 kg dap 10-15 kg amonyum sulfat karistirip ekiyordum.Ust gubresi olarak can kullaniyordum.Toprakta kirec fazla ciktigi icin can kullanayacagim.Ayrica humik asit kullanarak cozunmeyen fosfati cozdurup bitkinin beslenmesini saglamaya calisacagim.Bu sonuclara gore super ekin gubresi kullanmam uygun olurmu.Toz kukurt bulabilirsem ekmeden once 10 kg firfirla kukurt atmayida dusunuyorum.Sizlerin bu konuda onerileri nelerdir. IMG-20180810-WA0010~3.jpgScreenshot_20180810-155227~2.jpegScreenshot_20180810-155236~2.jpeg

Resimler ve ekler

• IMG-20180810-WA0010~2.jpg
    IMG-20180810-WA0010~2.jpg
    78.5 KB · Görüntüleme: 228
Ph in 8 olması çok problem değil.2.resim hariç diğere analizlerde fosfor miktari gayet güzel görünüyor.Genel olarak kireç oranı yüksek olduğu için fosforun büyük bir kısmı alınamaz formdadır.Bu fosforu aldırmak için ekim öncesi amomyum sülfatın yanında azotlu hümik asit içeren granül formda organominarel gübrelerden kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim.Sulama yapıyorsanız sıvı kukurtte verebilirsiniz.10 kg toz kukurdün çok bir etkisi olmaz.

• Beğen
Tepkiler: sarikentliyiz
1. Resimdeki arazim sulu digerleri kirac fakat sulama suyum biraz tuzlu ve hafif acimsi
1 tonluk ambalajlarda silempe satıyorlar.Fiyatı da 800 tl civarında olması lazım.Yağmurlama ile parça parça verirseniz toprak mikroorganizmalarini dolayısıyla bitkinizi çalistirirsiniz.Dediğim azotlu hümik asit içeren gübreyi kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim.

• Beğen
1 tonluk ambalajlarda silempe satıyorlar.Fiyatı da 800 tl civarında olması lazım.Yağmurlama ile parça parça verirseniz toprak mikroorganizmalarini dolayısıyla bitkinizi çalistirirsiniz.Dediğim azotlu hümik asit içeren gübreyi kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim.
Yasadigim cevrede bulabilirsem kullanirim.Suanki dusuncem ekim yaparken fosfor orani yuksek cikan tarlalarim icin sadece 10-15 kg amonyum sulfat ve humik asit kullanmak.fosfor orani az olan tarlam icin ya dap yada super ekin gubresi + humik asit kullanmak yonunde.Suanda bizim ilcede hicbir tuccar gubre satmiyor gubreye fiyat vermiyor.Ancak tarim kredi kooperatiflerinde dap, sulfat ve super ekin gubreilsi var bizde her yil tarim krediden aliyorduk bu sene napacaz sasirdik kaldik.Allah tum ciftcilerin yardimcisi olsun.Komsularimizin cogu taban gubresi atmadan ekmeyi dusunuyor.

Yasadigim cevrede bulabilirsem kullanirim.Suanki dusuncem ekim yaparken fosfor orani yuksek cikan tarlalarim icin sadece 10-15 kg amonyum sulfat ve humik asit kullanmak.fosfor orani az olan tarlam icin ya dap yada super ekin gubresi + humik asit kullanmak yonunde.Suanda bizim ilcede hicbir tuccar gubre satmiyor gubreye fiyat vermiyor.Ancak tarim kredi kooperatiflerinde dap, sulfat ve super ekin gubreilsi var bizde her yil tarim krediden aliyorduk bu sene napacaz sasirdik kaldik.Allah tum ciftcilerin yardimcisi olsun.Komsularimizin cogu taban gubresi atmadan ekmeyi dusunuyor.
Hümik ve Fülvik asidi sıvı formda değil dediğim gibi granül formda olanı kullanın.Marka seçiminde size yardımcı olabilirim.Dekara en az 5 kg kullanın

• Beğen
1- Humik fulvik asidi katı olarak vermeyin. Sıvı şekilde verin.
2- Humik fulvik asit cozeltisi alırken leonardit menşeili alın.
3- Silempe, pirina gibi organik atıkları kullanmayın.
4- Dekara 3 litre ile 5 litre arasında verebilirsiniz.
5- 1. 3. ve 4. analizlerdeki tarlalara;
5 litre humik fulvik asit çözeltisi,
10 kg üre+5 kg amonyum sülfat karıştırıp ekimini yapabilirsiniz.
6- 2. analizdeki yere 5- 10 kg 18.46 yada 20.20 gubre ve 5 litre humik fulvik asit cozeltisi uygulayarak ekimini yapabilirsiniz.

Gayette başarılı olur.
Ha pH degerini ise normale döndürülür.
Tarladaki org madde degeri ise 1 sene icerisinde 0.1 ile 0.45 arasında artırılabilir.

Peki bunu kim söylüyor?
Türkiye'nin 70 ilinde 4.000 den fazla müşterisi olan sadece Humik -Fulvik asit uretimi yapan bir firmanin sahibi olarak ben Doğancan Seyhan söylüyor.
Saygılar.

• Beğen
1- Humik fulvik asidi katı olarak vermeyin. Sıvı şekilde verin.
2- Humik fulvik asit cozeltisi alırken leonardit menşeili alın.
3- Silempe, pirina gibi organik atıkları kullanmayın.
4- Dekara 3 litre ile 5 litre arasında verebilirsiniz.
5- 1. 3. ve 4. analizlerdeki tarlalara;
5 litre humik fulvik asit çözeltisi,
10 kg üre+5 kg amonyum sülfat karıştırıp ekimini yapabilirsiniz.
6- 2. analizdeki yere 5- 10 kg 18.46 yada 20.20 gubre ve 5 litre humik fulvik asit cozeltisi uygulayarak ekimini yapabilirsiniz.

Gayette başarılı olur.
Ha pH degerini ise normale döndürülür.
Tarladaki org madde degeri ise 1 sene icerisinde 0.1 ile 0.45 arasında artırılabilir.

Peki bunu kim söylüyor?
Türkiye'nin 70 ilinde 4.000 den fazla müşterisi olan sadece Humik -Fulvik asit uretimi yapan bir firmanin sahibi olarak ben Doğancan Seyhan söylüyor.
Saygılar.
Humik asitler bizim burada sivi olarak satiliyor.Fakat kaliteli ve kullaninca gercekten faydali olacak olani alirken nelere dikkat etmek gerekir.İnternetten arastirdigim kadariyla bunun sirri leonarditindeymis.Aktif leonarditlerle yapilan etkiliymia digeri ise sadece pazarlama urunu olarak goz boyayiyici ve etkisi fazla degilmis.

Humik asitler bizim burada sivi olarak satiliyor.Fakat kaliteli ve kullaninca gercekten faydali olacak olani alirken nelere dikkat etmek gerekir.İnternetten arastirdigim kadariyla bunun sirri leonarditindeymis.Aktif leonarditlerle yapilan etkiliymia digeri ise sadece pazarlama urunu olarak goz boyayiyici ve etkisi fazla degilmis.
Sıvı olan hümik asitlerde doğal olarak formulasyonunda suda olacağı için hümik asit oranı düşük olur.Ben hersene yüzlerce dekar araziye dediğim granül formda hümik asidi uygulatiyorum.Çiftçiler çokda memnunlar.Sıvı kullanmayın demiyorum ama ekimle beraber granül hümik asitleri kullanırsanız çok faydasını görürsünüz.Ayrıca dekara granül hümik asitte dahil olmak üzere 3-5 kg veya litre bazın da uygulanan ürünler organik madde artışına önemli sayılacak şekilde etki etmez.Ph değerini de değiştirmez.Saygılar

• Beğen
Analizi nasıl yaptırdınız? Tarlanın neresinden aldınız toprağı? Mahsul varken mi aldınız yoksa yeni mahsul ekmeden önce mi? Ne kadara yaptırdınız? Cevaplarsanı sevinirim. Saygılarımla
Analizi ankarada ozel bir labaratuvara numune basi 50 tl ye yaptirdim.tarlalarimin belli bolgelerinden zikzak seklinde 20 cm topragin altindan numuneleri aldim.Sonra aldigim numuneleri karistirdim 1 er kg olacak sekilde ayarlayip posete koyup uzerine tarla.mevkisi daha once yaptigim gubreleme progmani yazdim.Mercimek elti vr bugday altidanda ayni sekilde sap çop karistirmdan alip gonderdim

• Beğen
Tepkiler: sonbiçici

Leonarditin aktifi pasifi olmaz.
Bir gercek manada leonardit vardir. Birde leonardit diye satilan baska urunler vardir.

Sen eğer kaliteli humik fulvik asit çözeltisi kullanmak istiyorsan bana danışacaksın.

Ayrıca Mehmet;
Humikcan uygulanan tarlalarda bazı müşterilerimin yaptırmış oldugu analizlere göre gecen sene ve bu sene ki deger ortalamaları söyledim.
0.1-0.45 arasinda org madde artışı var kardeşim.

Doğanbey merhaba ben Eskişehir Sivrihisar dan ben akademisyenim köyde babama yardım ederim. Bizim topraklarda fosfor istenilen seviyede var ama bitkinin alacağı formda değilmiş humikcan kullansam faydası olur mu ben BİOVİN plus kullanıyorum