Dolarda ki yükseliş besiciliğe nasıl yansır?

Güzel kardeşim.. Bu gün dinleyemedim. Sen söylüyorsun bende doğru olduğunu kabul ediyorum.

Ben gerek eğitim im ile, gerekse tecrübelerim ile ekonomi den hasbelkader bir şeyler anlarım. Kur dengesi mücadelesinde ben sana yüzlerce kalem sıralaya bilirim. Ama ""Dolara ve Euro'ya para bağlayanlar devletin şamarını kötü yiyecekler" diye bir madde yok. Veya "ben faiz i sevmem" diye de bir madde yok. Dünya da böyle bir yöntem yok.

Mesela 2013 de; reis in başkanı olduğu hükümet in açıkladığı "5 YILLIK KALKINMA PLANI" var. Orada doların "2018 sonunda" tahmini bir değeri açıklanıyor ve "2018 yılı sonu dolar tahmini rakamı 1,97 tl olacak" deniyor.

Ekli dosyayı görüntüle 30119

Ve tüm hesaplar bunun üzerinden yapılıyor. Bu tahmin in süresinin dolmasına 1 seneden fazla bir zaman olmasına rağmen; dolar tahmini 3 e katladı aldı başını gitti.

Rüşvetlerin bile dolar ile verildiği bir ortam da; sen "Dolara ve Euro'ya para bağlayanlar devletin şamarını kötü yiyecekler" ine inanıyormusun?
Dolar oyunu devletin kendi politikalarından kaynaklanmıyor. Ajan olan bir papazın tutuklanması ile başlayan ve ABD itinin bunu bahane edip ekonomimize saldırmasıyla alakalı bir durum.

Aynı durumların Çin,Rusya gibi ülkelerin de başında olduğunu unutmayın.

Başımızda reis olduğu sürece hiç endişem yok. Bir müddet sürebilir ama yine Allah'ın izniyle düzelecek.

Dolar oyunu devletin kendi politikalarından kaynaklanmıyor. Ajan olan bir papazın tutuklanması ile başlayan ve ABD itinin bunu bahane edip ekonomimize saldırmasıyla alakalı bir durum.

Aynı durumların Çin,Rusya gibi ülkelerin de başında olduğunu unutmayın.

Başımızda reis olduğu sürece hiç endişem yok. Bir müddet sürebilir ama yine Allah'ın izniyle düzelecek.
Hocam bana neden dünya üzerinde en büyük değer kaybının arjantin pesosu ve TL de olduğunu anlatırmısınız? Bu ticaret savaşı abd ile çin arasında başladı. Abd almanyaya da bazı yaptırımlar uyguladı, sonrasında ab cevap verdi bazı ürünlerde ek vergi koydu, vergi oranları %50 yi bulan ürünler oldu. Koskoca dünyada neden bizim ülkemizi bu derecede vurdu? Bunu bana bir açıklar misiniz lütfen.

Hocam bana neden dünya üzerinde en büyük değer kaybının arjantin pesosu ve TL de olduğunu anlatırmısınız? Bu ticaret savaşı abd ile çin arasında başladı. Abd almanyaya da bazı yaptırımlar uyguladı, sonrasında ab cevap verdi bazı ürünlerde ek vergi koydu, vergi oranları %50 yi bulan ürünler oldu. Koskoca dünyada neden bizim ülkemizi bu derecede vurdu? Bunu bana bir açıklar misiniz lütfen.
Diğer ülkelerin para birimlerinin dolar karşısında değer kaybetmediğini mi söylüyorsun. İnternetten Rusya ve İran'ın para birimlerinin dolar karşısında ki durumlarını bir kontrol et istersen. Artı kendini Rusya ve Çin ile mukayese ederekten atla eşeği yarışta bir tutmak gibi komik bir duruma düşme.

Diğer ülkelerin para birimlerinin dolar karşısında değer kaybetmediğini mi söylüyorsun. İnternetten Rusya ve İran'ın para birimlerinin dolar karşısında ki durumlarını bir kontrol et istersen. Artı kendini Rusya ve Çin ile mukayese ederekten atla eşeği yarışta bir tutmak gibi komik bir duruma düşme.
Kaybetmediğini söylemiyorum. Bizim paranız kadar erimedigini söylüyorum. Gana nın adini bilmediğim para birimi bile bizim paramız karşısında değer kazanıyor. Bana bunun nedenini açıklaya bilirmisiniz?
Bak ekte bir resim veriyorum, resmen biz eriyoruz, bizim kadar eriyen başka bir ülke yok. Neden biz anlatırmısınız... Screenshot_20180813-094856.jpg

Kaybetmediğini söylemiyorum. Bizim paranız kadar erimedigini söylüyorum. Gana nın adini bilmediğim para birimi bile bizim paramız karşısında değer kazanıyor. Bana bunun nedenini açıklaya bilirmisiniz?
Bak ekte bir resim veriyorum, resmen biz eriyoruz, bizim kadar eriyen başka bir ülke yok. Neden biz anlatırmısınız... Ekli dosyayı görüntüle 30121
Biz meyvesi olan ağacız, Allah'ın Ganası,Ginesi para birimi yüksek olsa ne yazar. Dünya'da ağırlığı neki para birimi değer kaybetsin.

Ganayla gineyle kimse uğraşmaz uğraşmak istemez eline bişey geçmez.

Ama Turkiyemiz öyle degil, dünyanın 17. ekonomisi durumunda.

Bunlar sancılı günlerimiz.
Bunlar en zifiri karanlığın safaktan önce ki karanlık olduğu günler.

Gün gelecek bunları söylediğinize utanacaksınız!

Güzel kardeşim..

Ekonomi dediğimiz bilim öyle bir şeydir ki; hamaset edebiyatı ile, osmanlı tokatı ile açıklayacağın ve sorunları çözeceğin bir bilim değil. Bu bilim in teorisi var. Kanıtı da "gösterge" oluyor.

Suriye seninde bildiğin gibi 2011 yılından beri fiili bir iç savaşın içinde. Suriye Lirası da resmen bir "ÇÖP". Yani o kadar değersiz. Ama biliyor musun ki, bizim paramız Suriye Lirası karşısında bile değer kaybediyor..!

Bu kadar değer kaybı nın sorumlusu "PAPAZ" olabilir mi? EVET OLABİLİR..!
"DIŞ MÜDAHALE" olabilir mi? Evet.. Katılıyorum dış müdahalede var.
BUNLAR SORUN DEĞİL......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Asıl sorumlu "NE PAPAZ, NE DIŞ GÜÇLER"; ülkede her konuda üretimi bitirip, ithalat/tüketim ekonomisi haline getiren politikalar uygulayanlardır.

Çünkü uygulanan yanlış politikalar sayesinde "Pazaz" papazlığını, "dış güçler"de dış güçlerliğini yapabiliyor. Doğru politikalar uygulamış olsaydın,

6 ağustos 2018 pazartesi;
Dolar 5.20 TL
Euro 5.85 TL

1 hafta sonra 13 Ağustos 2018 Pazartesi;
Dolar 7.00 TL
Euro 7.85 TL

TL bir haftada;
Dolara karşı %40
Euroya karşı %34 değer kaybetti. Doğru politikalar olsa 1 hafta da paramız bu derece düşmezdi.

• Beğen
Tepkiler: Bave ve Stronger
Arkadaşlar ülkede yem katkı maddeleri her ne kadar ayaklar altında olsa da yemin ham maddeleri yurtdışından dolara bağlı olarak geldiği için yem fiyatları yine zam yiyecektir.

Bir kaç gün önce fırıncılar odası açıklama yaptı ekmeğe %15 zam yaptılar.
Sonra milletten tepki gelince hükümet ayar verdi zam yapmaya yetkili değilsin dediler.

Hükümet istediği kadar zam yapamazsın desin o adam zam yapmazsa bir şey kazanamayacak.

Ham madde tek değil. Fabrika yem dağıtmak için araba kullanacak arabaya mazot yakacak yağ yakacak lastik yakacak.
Fabrikanın çalışması için elektrik yakacak.
Elektriğe mazota lastiğe yağa tekere hammaddeye zam yapan devlet fabrikaya zam yapamazsın diyecek.
O işler öyle olmuyor işte.

Abd falan da hikaye ayrıca.

• Beğen
Tepkiler: emrah doğan

Güzel kardeşim..

Ekonomi dediğimiz bilim öyle bir şeydir ki; hamaset edebiyatı ile, osmanlı tokatı ile açıklayacağın ve sorunları çözeceğin bir bilim değil. Bu bilim in teorisi var. Kanıtı da "gösterge" oluyor.

Suriye seninde bildiğin gibi 2011 yılından beri fiili bir iç savaşın içinde. Suriye Lirası da resmen bir "ÇÖP". Yani o kadar değersiz. Ama biliyor musun ki, bizim paramız Suriye Lirası karşısında bile değer kaybediyor..!

Bu kadar değer kaybı nın sorumlusu "PAPAZ" olabilir mi? EVET OLABİLİR..!
"DIŞ MÜDAHALE" olabilir mi? Evet.. Katılıyorum dış müdahalede var.
BUNLAR SORUN DEĞİL......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Asıl sorumlu "NE PAPAZ, NE DIŞ GÜÇLER"; ülkede her konuda üretimi bitirip, ithalat/tüketim ekonomisi haline getiren politikalar uygulayanlardır.

Çünkü uygulanan yanlış politikalar sayesinde "Pazaz" papazlığını, "dış güçler"de dış güçlerliğini yapabiliyor. Doğru politikalar uygulamış olsaydın,

6 ağustos 2018 pazartesi;
Dolar 5.20 TL
Euro 5.85 TL

1 hafta sonra 13 Ağustos 2018 Pazartesi;
Dolar 7.00 TL
Euro 7.85 TL

TL bir haftada;
Dolara karşı %40
Euroya karşı %34 değer kaybetti. Doğru politikalar olsa 1 hafta da paramız bu derece düşmezdi.
Hadi dediğin olsun Türkiye dış politikalarından dolayı böyle oldu.

Peki;
Rusya
Çin
Ukrayna
İran

Bunlara ne oldu da bunların da ekonomisi para birimleri değer kaybetti.

Dünya devi Rusya neyin derdine düştü de dolardan kurtulmak için yerli para ile ticaret derdine düştü.
Çin'de Rusya gibi dolar kullanmamak için neden yırtınıp duruyor.
Yoksa bizim ekonomimiz Rusya'dan Çin'den daha mı saglamda dert etmeyeceğiz.

ithal, edilen besi danası, kullanılarak, yapılan besicilikte, dana fiyatı, yükseldi. (kur 7 tl olursa, 250 kg dana 7000 tl olur)

yem fabrikalarının ürettiği, yem fiyatları da artabilir (ithalat ile temin edilen, küspe, fermentasyon kalıntısı, protein yemlerinin, fiyatları, artar)

karkas fiyatları, 30-35 tl arasında olur. (fırsatçılara dikkat, şimdi ellerinde besili hayvan bulunanlar, bu durumu bahane edebilirler)

bu işin doğrusu, işi, uzun vadeli planlamak, hayvanı ve yemi yerli kaynaklardan, temin, etmek.

bu, mümkündür, yemleme ile de mümkün, merada da mümkün...

trakkulup.net

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Hadi dediğin olsun Türkiye dış politikalarından dolayı böyle oldu.

Peki;
Rusya
Çin
Ukrayna
İran

Bunlara ne oldu da bunların da ekonomisi para birimleri değer kaybetti.

Dünya devi Rusya neyin derdine düştü de dolardan kurtulmak için yerli para ile ticaret derdine düştü.
Çin'de Rusya gibi dolar kullanmamak için neden yırtınıp duruyor.
Yoksa bizim ekonomimiz Rusya'dan Çin'den daha mı saglamda dert etmeyeceğiz.

Ben dövüz artışı nın "PAPAZ VE DIŞ GÜÇ" olmadığını iddia etmiyorum. EVET... DIŞ GÜÇLER İLE DÖVİZ HIZLI BİR ŞEKİLDE ARTTI. diyorum..

Ama.. ÇOK KOLAY BİR ŞEKİLDE Müdahale edilebilmesinin; "YILLARCA UYGULANMIŞ YANLIŞ POLİTİKALAR" (ne yazık ki bu politikalara hala devam ediliyor) ile;

"PAPAZ" ın PAPALIĞI nı, "DIŞ GÜÇLER" inde "DIŞ GÜÇLERLİĞİ" ni yapabildiğini anlatmaya çalışıyorum. Eğer politikalar doğru olsaydı, müdahale ile böyle savrulmalar da bu kadar rahat olmazdı..

Peki o zaman suçlu kim? En çok kim "BAĞIRIP-ÇAĞIRIYORSA" suçluda o.

Gelelim Rusya-Çin meselesine. Rusya yı bir kenara koyuyorum. Çünkü Rusya da; "bilim" çok ileri olmasına rağmen henüz "üretim" İ YETERLİ OLMADIĞINDAN ekonomisi etkilenir.

Ama Çin öyle değil. Çin in istediği anda ABD ekonomisini 2-3 günde tamamen batırabilecek güce sahip olduğunu biliyor musun? (Bunu ABD de biliyor) Çin e bir şey olmaz. Trump gibi bir geri zekalı bile olsa, Çin hakkında söylediği sözleri bir süre sonra yumuşatmak (hatta övmek) zorunda kalır. Daha derine inmek istemiyorum ama sadece şunu bil, ABD Çin ekonomisi ile başa çıkamaz.

• Beğen
Tepkiler: Stronger
dünyada, tarihte, savaşlar, (kölelik, sömürge, kalkınmış ülkelerin, kalkın-mamış ülkeleri, sömürmesi, çağdaş(modern) sömürme, çağdaş(modern) kölelik), artık, silah kullanma yanında, silahsız da yapılmakta.

borçlandırma, sonra, hisse senedi, gibi, ülkelerin parasını değersizleştirerek (foreks sistemi ile), ülkeleri, ekonomik krize, atmak, fakirleştirmek...

döviz cinsi paraların, ülkeler arasında taşınması vs.....bazı ülkelerden döviz nakli..

tedbir, burada, sadece, tasarruf değildir...

telafi edici, tedbirler (fiyat artışları karşısında, devalüasyon, ve enflasyon oranları, dikkate alınarak, ücretler, maaşlar, derhal, artırılmalı)

tarım ve hayvancılığı kalkındırarak, halkın beslenmesini yerli ürünlere dayalı yapmak, (yiyecek güvenliğini, emniyetini) almak çok önemli...

aksi halde, kriz çalışanların, ve işsizlerin, üzerine yıkılır...

trakkulup.net

üretimi yapacak, çiftçinin, köylünün elinde, para olması, çok önemli...

üretim maliyeti, ile, satış, arasındaki fark, yani kazanç, yeterli olmalı, yapılan iş (tarım ya da hayvancılık) insanları bezdirmemeli, çalışma azimlerini kırmamalı...

hele, hele arazilerini, traktörlerini, satmak zorunda, bırakma-malı...

izlenecek, siyaset, ülkeler, arasında, yapılacak ittifaklar, bunu, temin etmeli...

Hafta sonu kısıtlandı ya
Swap işlem nedir açıklayabilcek varmi bizim anlayabilcemiz gibi

Swap kelime anlamı olarak "değiş tokuş etmek, takas etmek, değiştirmek" gibi anlamlara gelmektedir. Swap; İki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde bir varlık ya da yükümlülüğe bağlı olan farklı faiz ödemelerini veya döviz cinsini karşılıklı olarak değiştirdikleri bir takas sözleşmesidir diye tanımlanabilmektedir.

Örneğin on yıllık sabit faizli borca sahip bir firma ile benzer ancak dalgalı faizli borca sahip bir firma birbirlerinin yükümlülüklerini değiştirebilir.

Swap işlemlerinde, faiz oranları ile döviz kurlarındaki değişmeler sonucunda ortaya çıkan riski en aza indirmek amaçlanmaktadır.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Bütün devlet ihaleleri dolar ile yapılıyor..!
Aldığın mazot dolar a bağlı..!
BOTAŞ geçen gün; Elektrik üreten firmalara verdiği dogalgaza %50 zam yaptıktan sonra; "bundan sonra doğal gazı dolar a endeksledik" dediler. Yani doğal gazın yanında bundan sonra elektrik de dolar a bağlandı.
Mazot ve elektrik dolar endeksli ise; gübre, tohum ve her şeyde dolar endeksli olmak zorunda.

O zaman; "Dolara ve Euro'ya para bağlayanlar devletin şamarını kötü yiyecekler" mantığı ne? oluyor..!

Kaldı ki ülke elektriğinin % 26'sını Doğalgaz ile çalışan Termik Santraller(kısaca DGKÇS) üretiyor. %11'lık kısmını ise ithal kömür ile karşılıyoruz. Kısaca şu an nefes dışında herşey doğala endeksli, kimse kimseyi dolar için şamarlayamaz. Herkes şapkasını önüne koyacak, ilk önce de yöneticiler, sonrasında yalakalar.. Ama her zaman şapka çıkarılması istenen bizleriz, bizler de en alt gelir grubuyuz.

Swap kelime anlamı olarak "değiş tokuş etmek, takas etmek, değiştirmek" gibi anlamlara gelmektedir. Swap; İki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde bir varlık ya da yükümlülüğe bağlı olan farklı faiz ödemelerini veya döviz cinsini karşılıklı olarak değiştirdikleri bir takas sözleşmesidir diye tanımlanabilmektedir.

Örneğin on yıllık sabit faizli borca sahip bir firma ile benzer ancak dalgalı faizli borca sahip bir firma birbirlerinin yükümlülüklerini değiştirebilir.

Swap işlemlerinde, faiz oranları ile döviz kurlarındaki değişmeler sonucunda ortaya çıkan riski en aza indirmek amaçlanmaktadır.
Filim burda döndü bence yanlışmi biliyorum

• Beğen
Tepkiler: Sait öztürk
Hafta sonu kısıtlandı ya
Swap işlem nedir açıklayabilcek varmi bizim anlayabilcemiz gibi

Diyelim dolar satip TL almak icin islem yaptiniz. Islem bitene kadar gecen surede dolar faizi ile TL faizi arasindaki farki hesabinizdan keserler. Bu is buyuk miiktarda para islemi yapan fonlar ve bankalari etkiler bu kurumlar kaldiracli islem yaptiklarindan etkilenir. Bunu da soyle aciklayalim, kurum diyelim 1 milyon dolar yatirip TL alma islemi 10 kaldiracla yaparsa 10 milyon dolarlik TL alir veya satar. Bu islemi ayni gunde bitirirse sorun yok ama yarina sarkarsa o bir gun icin dolari faiziyle TL yi faiziyle hesaplar aradaki farki kuruma oderler ve ya keserler.

Simdi kisitlama yapmalari sundan, yabancilar ve bizdeki bankalar piyasa kapandiktan sonra yurtdisinda TL/Dolar alip satiyir ve kaldiracli yapiyor boylece miktar yuksek oluyor ve dolar kurunda asiri dalgalanma oluyor. Bunu engellemek icin bu karar alindi.

WSonuc olaarak seni beni dogrudan etkilemez, ufak yatirimcinin kurla olyanamasini engeller okadar.