Dolarda ki yükseliş besiciliğe nasıl yansır?

Aklimda kalan kilosu 4.2 euro. O zaman 300 kg x 4.2 olacak. Bu hayvanlain ilk asılama masrafları ve nakliye de pahalanacak sanırım epey pahalıya gelir kafkas fiyatı değişmezse zarar bile edebilir

İthal dananin cazibesi bitebilir ortalama fiyat 1200 dolara yaklasiyordu formda yazanlara gore
İthalde sıkıntı olursa iç piyasada dana fiyatları uçar gider,buna bağlı olarak et fiyatları da artar,bunlara karaborsacıları da eklersek durum vahim görünüyor. Milletin alım gücü dibe inecek,besi besleyen öldüm fiyattan mal satacak. Kazanan yine ortadaki komisyoncu ve mezbahaneler olacak.

300 kg luk hayvanı 800 kğ yapıp 400 kğ et satsak 11200 tl para eder hayvan zaten 9100 e geldi kaldı cepte 2100 tl yeterse onuda yeme samana dağıttıkmı bide sol cebimize el atar borçlu çıkarız

300 kg luk hayvanı 800 kğ yapıp 400 kğ et satsak 11200 tl para eder hayvan zaten 9100 e geldi kaldı cepte 2100 tl yeterse onuda yeme samana dağıttıkmı bide sol cebimize el atar borçlu çıkarız
Bu kabustan milletçe çıkmamız lazım. Biri banane derse diğeri beni ilgilendirmez derse biliyorsunuz sektörler birbirine bağlı hayvancılık tarıma tarım otomotive vs. küçük hesap yapanlar hep kaybedecek. Dolara ve Euro'ya para bağlayanlar devletin şamarını kötü yiyecekler...

Bu kabustan milletçe çıkmamız lazım. Biri banane derse diğeri beni ilgilendirmez derse biliyorsunuz sektörler birbirine bağlı hayvancılık tarıma tarım otomotive vs. küçük hesap yapanlar hep kaybedecek. Dolara ve Euro'ya para bağlayanlar devletin şamarını kötü yiyecekler...

Aynen kardesim milletce boykot yapıcaz ital hiçbir sey almıcaz onların ticaret hacmi küçülecek. İş büyük zenginlerde biter dolar euro su olan onlar

Bütün devlet ihaleleri dolar ile yapılıyor..!
Aldığın mazot dolar a bağlı..!
BOTAŞ geçen gün; Elektrik üreten firmalara verdiği dogalgaza %50 zam yaptıktan sonra; "bundan sonra doğal gazı dolar a endeksledik" dediler. Yani doğal gazın yanında bundan sonra elektrik de dolar a bağlandı.
Mazot ve elektrik dolar endeksli ise; gübre, tohum ve her şeyde dolar endeksli olmak zorunda.

O zaman; "Dolara ve Euro'ya para bağlayanlar devletin şamarını kötü yiyecekler" mantığı ne? oluyor..!

• Beğen
Tepkiler: apsiL
Bütün devlet ihaleleri dolar ile yapılıyor..!
Aldığın mazot dolar a bağlı..!
BOTAŞ geçen gün; Elektrik üreten firmalara verdiği dogalgaza %50 zam yaptıktan sonra; "bundan sonra doğal gazı dolar a endeksledik" dediler. Yani doğal gazın yanında bundan sonra elektrik de dolar a bağlandı.
Mazot ve elektrik dolar endeksli ise; gübre, tohum ve her şeyde dolar endeksli olmak zorunda.

O zaman; "Dolara ve Euro'ya para bağlayanlar devletin şamarını kötü yiyecekler" mantığı ne? oluyor..!
Bugün devletin reisinin konuşmasını dinle öyle yaz.

Bugün devletin reisinin konuşmasını dinle öyle yaz.

Güzel kardeşim.. Bu gün dinleyemedim. Sen söylüyorsun bende doğru olduğunu kabul ediyorum.

Ben gerek eğitim im ile, gerekse tecrübelerim ile ekonomi den hasbelkader bir şeyler anlarım. Kur dengesi mücadelesinde ben sana yüzlerce kalem sıralaya bilirim. Ama ""Dolara ve Euro'ya para bağlayanlar devletin şamarını kötü yiyecekler" diye bir madde yok. Veya "ben faiz i sevmem" diye de bir madde yok. Dünya da böyle bir yöntem yok.

Mesela 2013 de; reis in başkanı olduğu hükümet in açıkladığı "5 YILLIK KALKINMA PLANI" var. Orada doların "2018 sonunda" tahmini bir değeri açıklanıyor ve "2018 yılı sonu dolar tahmini rakamı 1,97 tl olacak" deniyor.

2018 in dolar kuru.jpg

Ve tüm hesaplar bunun üzerinden yapılıyor. Bu tahmin in süresinin dolmasına 1 seneden fazla bir zaman olmasına rağmen; dolar tahmini 3 e katladı aldı başını gitti.

Rüşvetlerin bile dolar ile verildiği bir ortam da; sen "Dolara ve Euro'ya para bağlayanlar devletin şamarını kötü yiyecekler" ine inanıyormusun?

• Beğen
Tepkiler: THuGLiFe