Manava Cinsi Arpa Tohumu

Aramızda Manava türü Arpa deneyen oldu mu?

Forma diğer Arpa başlıklı konularda herhangi bir içeriğe rastlamayınca yeni başlık açma ihtiyacı duydum.

Firmayı aradım sordum; Karaman ve Konya tarafında kıraç arazilerde bu sene güzel sonuçlar aldık dediler. Sladoran, Ramata, Epona gibi cinsleri tescilleden firmanın pazarladığı bir tür. İki senedir görüyorum denemek kısmet olmadı Larende yerine bu türü denesek mi fikriniz var mı.

Bu sene denedik 20 kg tohum, 18 kg 20-20Zn 10+10kg üre, 10 kg AS, bir kez sulama
Kardeşleme çok iyi
sonuç harmanda belli olacak
IMG_20200510_180456.jpg
IMG_20200411_173012~2.jpg
IMG_20200613_135721.jpg
1591104873870.jpg

Küçük fıskiye dediginiz akona gibi mi yoksa daha küçük mü. Bizim pompa 75 akona ka-30 u yüksek basınçla ceviriyordu. Yakın mesafede 17 HP lombardini 2 jet40 i basınçlı cevirebiliyor.

Bugün biçtik Biz de. Geçen yıldan nohut yeri vardı kara toprak taban yer orası aşağı yukarı 1 tonu geçti gibi çok şükür.
İki yıl buğday ekilmis zayıf kumsal yerlerde 650 kg civari verdi. Ortalamasi 750kg gibi oldu.

Şuana kadar ektigim en güzel arpa diyebilirim. Oldukca fazla gübre kaldırıyor yatmaya cok dirençli hastalık belirtisi hiç görmedik kardeşleme kapasitesi de çok yüksek.

Son düzenleme:

Bugün biçtik Biz de. Geçen yıldan nohut yeri vardı kara toprak taban yer orası aşağı yukarı 1 tonu geçti gibi çok şükür.
İki yıl buğday ekilmis zayıf kumsal yerlerde 650 kg civari verdi. Ortalamasi 750kg gibi oldu.

Şuana kadar ektigim en güzel arpa diyebilirim. Oldukca fazla gübre kaldırıyor yatmaya cok dirençli hastalık belirtisi hiç görmedik kardeşleme kapasitesi de çok yüksek.
Bölge neresi

Allah bereket versin, Arpa için nasıl uygulama yaptınız