ülkelerin para kurları, nasıl belirlenir?

kurlar, TL/dolar, TL/avro, Avro/Dolar, Dolar/Avro vs nasıl, nerede belirlenir?

bu kurları (oranları), kim belirler?

foreks, sistemi nedir?

merkez, nerededir?

foreks sistemini, kim, işletir, yönetir?

dünyada, kaç foreks sistemi var?

her ülkenin, kendine has, foreks sistemi, olur mu?

günümüzde, sabit kur uygulaması, var mı?

sabit, kur uygulamasının, üstünlükleri, sakıncaları/zararlı, yanları nedir?

kurların belirlenmesinde, neler, etkili olur?

bir ülkenin, para biriminin, dolar karşısında değer kaybedip, başka bir ülke parası ile aynı kalması ne demektir?

kurlar, TL/dolar, TL/avro, Avro/Dolar, Dolar/Avro vs nasıl, nerede belirlenir?

bu kurları (oranları), kim belirler?

foreks, sistemi nedir?

merkez, nerededir?

foreks sistemini, kim, işletir, yönetir?

dünyada, kaç foreks sistemi var?

her ülkenin, kendine has, foreks sistemi, olur mu?

günümüzde, sabit kur uygulaması, var mı?

sabit, kur uygulamasının, üstünlükleri, sakıncaları/zararlı, yanları nedir?

kurların belirlenmesinde, neler, etkili olur?

bir ülkenin, para biriminin, dolar karşısında değer kaybedip, başka bir ülke parası ile aynı kalması ne demektir?
Bu sorularınıza ben;
1-) Bir ülkenin para birimini başka ülke para birimi karşısındaki değerini (düşmesi/artması) belirleyen en önemli neden nedir?
2-) Forex nedir? Nasıl işler?
3-) Sabit kur nedir? Faydaları/zararları nedir?
şeklinde cevaplamaya çalışayım.

1-) KUR U BELİRLEYEN KURAL NEDİR?
Arkadaşlar... Bizim bildiğimiz (aslında cahilliğimiz)ve doğru zannettiğimiz en büyük yanlışımız; kur u "dış odaklar" belirlemez.

"Para" sahibi olan ülkenin "meta/mal/ürün"ü dür. Ekonomide, meta nın fiyatını "ARZ/TALEP" belirler. ARZ=Rezerv, depo gücü vs. TALEP= metaya olan alım isteği dir.

Eğer ARZ>TALEP ise (ARZ TALEP TEN BÜYÜK ise) "META NIN DEĞERİ DÜŞER"
Yok ARZ<TALEP ise (ARZ TALEP TEN KÜÇÜK ise) "META NIN DEĞERİ YÜKSELİR"
Bunu basit bir örnek ile açıklayacak olursak. Uluslar arası piyasalarda (ihracat-ithalat) dolar (ve euro) kullanıyoruz. Ben dolar üzerinden gideceğim.

Diyelim ki Türkiye nin yurt dışına toplam borcu 20 dolar. Bunun ödenme vadesi de EKİM 2017. yILLIK İTHALATI DA 5 Dolar.
İTHAL ETTİĞİ MAL+GEÇMİŞTEN GELEN BORÇ (5+20=) toplam 25 dolara ihtiyacı var.
Buna karşılık aynı senenin içinde diyelim ki 50 dolar malını ihraç etmiş (İran a, Afganistan a, Almanya ya vs.)
2017 Turizm gelirleri de 4 dolar. Bu durumda girdi,
İHRAÇ MAL GİRİŞİ+TURİZM GELİRLERİ (50+4=) toplam 54 dolar yapar. ve "ARZ>TALEP" olmuş olur. DOLAR OTOMATİK OLARAK TL KARŞISINDA DÜŞER.

Tersi durumda; yani girdi 25 dolar, borç 54 dolar olsaydı "ARZ<TALEP" olacak tı. Bu durumda da dolar artacaktı.

Bu soruya sanırım; ARZ TALEP dengesi diye yeterince açıklık getirmiş oldum..

2-) FOREX NEDİR? NASIL İŞLER? (FOR=Foreign Türkçesi "YABANCI). (EX=Exchange Türkçesi "DEĞİŞ TOKUŞ") FOREX "Yabancı para (mal) ile değiş tokuş" anlamı taşır.

İnternet üzerinden gecenin her hangi bir saatinde istediğiniz ülke nin parasını (veya başka herhangi mal) alma işlemidir. Bunun için Türkiye de forex, SPK (Sermaye Piyasa Kurumu) nun sertifika verdiği her hangi bir aracı kurum veya banka da hesap açmanız ile forex de; "X PARA YETERİNCE DÜŞTÜ. BUNDAN SONRA ÇIKIŞA GEÇME VAKTİ" diyerek her hangi bir ülke parasını alıp, gerçekten yükselirse "kazanacağiniz" yok düşmeye devam ediyor ve dip yapıyorsa "kaybedeceğiniz" bir "KUMAR". Bu illaki para olmak zorunda değil. Brezilya dan Kahve (kahve borsasını takip ederek), veya Fındık (isviçre de fındık borsasını takip ederek) almanızda mümkün.

Forex de işlem yapabilmek için illa hesabınızda, borsa da olduğu gibi "nakit para olması" gerekmiyor. Hesap açarken, vereceğiniz her hangi bir teminat karşılığında (ev, arsa vs.) işlem yapabiliyorsunuz.

EĞER FOREX DÜŞÜNÜYORSANIZ..! AMAN DİYİM. UZAK DURUN.

3-) SABİT KUR NEDİR? FAYDALARI? ZARARLARI?
Sabit Kur= 1980 öncesi Türkiye nin de kullandığı; parası nın değerini arz-talep dengesinin değil de senede 1 kez (veya çok çok 2 kez) kendi "merkez bankası" nın belirlediği bir sistem şekli.

FAYDALARI VE ZARARLARI NE?= En büyük faydası; "YATIRIM" ı olumsuz etkilememesi. Bu ne demek? Kendi yaşadığımızdan örnek vereyim mesela. Dolar sene başında 3,5TL iken 7 ayda neredeyse 7,5 TL seviyelerine kadar çıktı. Diyelim ki benim seri imalat yapan bir mobilya fabrikam var. İşlerimi daha da büyütmek için yurt dışından CNC TEZGAHLI full otomatik bir makina almak istiyorum. Bu makinanın değeride 75.000$ olsun. Sene başında 262.500TL olan makina, 7 ay sonra 562.500 TL. ye çıktı. 3 Gün içinde de dolar 7,5 TL den 6,1 TL ye düştü ve makinanın fiyatı da 457.500 TL ye geriledi. Bu durumda akıllı hiç bir iş adamı yatırım yapmaz. Yatırım olmayınca işssizlik artar. Devletin vergi kazancı düşer. Mal üretilmeyince İhracat olmaz. Dolayısıyla döviz girişi olmaz. BUNLAR SERBEST PİYASA EKONOMİSİ NİN OLUMSUZLUKLARI.

SERBEST PİYASA NIN OLUMLU YANI NE? Diyelim ki; Mobilya (koltuk takımı) üretiyorum ve bunu Almanya ya 300$ dan ihraç ediyorum. Bu günde dolar 3,5TL olduğunu farz edelim. Bu durumda 300*3,5=1.050 TL den satmış (ve kar etmiş) oluyorum. İşletmemin aylık toplam gideri 35000TL olmuş olsun. Bu durumda benim işçilik giderim (malzeme hariç) 10.000$ olmuş oluyor. Almanya ya da her ay 500 takım koltuk yapıp gönderdiğimi farz edelim. KOLTUK BAŞI İŞÇİLİK MALİYETİ (10.000/500=) 20$ olmuş oluyor.

Türkiye de senelik işçi artışları nın TL üzerinden, kazancında dolar üzerinden olduğunu düşünecek olursak; buradan işletmenin TL üzerinden kazancına bakalım. Aylık işçilik giderleri (eleman maaşı, elektrik, telefon, su, benzin vs.) 35.000 tl iken; %20 enflasyon olduğunu ve giderin 42.000 TL ye çıktığını farz edelim. 3,5 TL den yaklaşık 6,5 TL ye çıkar (%20 enflasyon da dolar yaklaşık bu olur. bu rakamı atmıyorum) 500 TAKIMDAKİ KOLTUK İŞLETME GİDERİM 42.000 TL. YE ÇIKMASINA RAĞMEN; Koltuk başı 20$ dan, ((42.000/6.5)/500)12,93$ a düşer ve (20-12,93=) 7,07$ koltuk başı karım artar.

Sadece serbest döviz piyasası nın FAYDA-ZARAR ını yazdım. Bunun tam terside "serbest kur" un fayda-zarar ı oluyor.

Umarım yeterince açık olmuştur.

Haklısın ama bu işi dünya da milyarlarca insan yapıyor.

Bir tanesi de; her ne kadar hiç kar ettiğini görmesem de benim şu anki iş ortağım. :D:D:D:D:D

Valla abi reis ne zaman çiftçileri saraya davet eder yav sizin şu derdiniz ne anlatın bakayım der işte o zaman bende bu hükümetin derdine kayırırım
Yansın dünya taaa :D

Valla abi reis ne zaman çiftçileri saraya davet eder yav sizin şu derdiniz ne anlatın bakayım der işte o zaman bende bu hükümetin derdine kayırırım
Yansın dünya taaa :D
Herkesi çağırırlar çiftçiyi sanmam.

Üreten,yıpranan mahvolan biz,
Bayram harçlığı hesabına yatan,
Emekliler,felanlar filanlar.
Bize bayram harçlığı olarak mazot zammı geldi.
Tabiiiii
Yansın dünyaaa :(

Kuveyt dinarı; 'benim petrolümün ödemesini, yalnızca benim paramla yapabilirsin.' diyor. Bu sayede...
1.Parası, kendi ülkesinde kalıyor.
2.Sattığı para üzerinden, döviz karı elde ediyor.
3.Satılan paralara karşılık ağırlıklı olarak Euro veya Dolar aldıkları için, olağanüstü bir döviz rezervine sahip oluyorlar.
Dubai'de ayrıca serbest ticaret bölgesi var.