3085 ile ilgili problemler

Herkese merhaba mf 3085 2004 model traktör aldim.Kafama takilan bazi problemler var yardimci olursaniz sevinirim.
1)Traktör dururken 1. Vitese biraz zor giriyor yani girerken disli sesi yapıyor bastirmak gerekiyor 2. Vitese vs takarken sıkıntı yok.(Ayni zamanda takviye veya yol vitesine takarkende oluyor bu sorun)

2)Yolda giderken biraz yuksek devirlerde 2. Vitesde vites topuzu inceden titriyor.

3)Kuyruk milini devreye soktugum zaman 3 saniye sonra devreye giriyor bu normal mi?

4)Hidrolik kollari nasıl çalışıyor,yani iki kol var birde e lift dugmesi var dugme ile kaldıramadım kollarin ayari nasil olmali

Simdiden teşekkürler

Daha önce hiç mf kullanmadın galiba

Vitesin ses yapması normal

Kollara gelince koltuk taraftaki kolu nakliye işlerinde indir kaldır kullanıcaksın
Çamurluk tataftakini de arazi işlerken kullanıcaksın hem derinlik hem hassasiyeti ayarlarsın o koldan
ekstra hassasiyet için orta kolu bağladığın deliklerden yapabilirsin en üst delik hafif topraklarda kullanıcaksın en alttakide en ağır toprakda kullanırsın bizimkiler genelde ortada duruyor nadiren alt veya üst deliğe takıyoruz topragın ve arkadaki ekipmanın durumuna göre değişir. Orta kolu doğru takarsan maksimum verim alırsın

2 vites dişlisi ses yapmıyorsa problem yok inceden inleme yapar

Pto ise bağımsız yağlı kavrama olduğundan yavaştan başlar çalışmaya buda bir kaç saniye sonra olur

elift çalışmıyorsa elektriksel bir arıza ya butonun kablolarında yada selenoid valfte aıkıntı vardır elektrikçi halleder
gerisi normal kafana takma taş gibi makinadır onlar değerini bil hayırlı olsun

Daha önce hiç mf kullanmadın galiba

Vitesin ses yapması normal

Kollara gelince koltuk taraftaki kolu nakliye işlerinde indir kaldır kullanıcaksın
Çamurluk tataftakini de arazi işlerken kullanıcaksın hem derinlik hem hassasiyeti ayarlarsın o koldan
ekstra hassasiyet için orta kolu bağladığın deliklerden yapabilirsin en üst delik hafif topraklarda kullanıcaksın en alttakide en ağır toprakda kullanırsın bizimkiler genelde ortada duruyor nadiren alt veya üst deliğe takıyoruz topragın ve arkadaki ekipmanın durumuna göre değişir. Orta kolu doğru takarsan maksimum verim alırsın

2 vites dişlisi ses yapmıyorsa problem yok inceden inleme yapar

Pto ise bağımsız yağlı kavrama olduğundan yavaştan başlar çalışmaya buda bir kaç saniye sonra olur

elift çalışmıyorsa elektriksel bir arıza ya butonun kablolarında yada selenoid valfte aıkıntı vardır elektrikçi halleder
gerisi normal kafana takma taş gibi makinadır onlar değerini bil hayırlı olsun

Teşekkür ederim,daha once 35 sene fiat kullandık mf ye geçince garip geldi biraz

Herkese merhaba mf 3085 2004 model traktör aldim.Kafama takilan bazi problemler var yardimci olursaniz sevinirim.
1)Traktör dururken 1. Vitese biraz zor giriyor yani girerken disli sesi yapıyor bastirmak gerekiyor 2. Vitese vs takarken sıkıntı yok.(Ayni zamanda takviye veya yol vitesine takarkende oluyor bu sorun)

2)Yolda giderken biraz yuksek devirlerde 2. Vitesde vites topuzu inceden titriyor.

3)Kuyruk milini devreye soktugum zaman 3 saniye sonra devreye giriyor bu normal mi?

4)Hidrolik kollari nasıl çalışıyor,yani iki kol var birde e lift dugmesi var dugme ile kaldıramadım kollarin ayari nasil olmali

Simdiden teşekkürler
Benimde mf 265s var 2200 saatte 1.vitese ilk anda gecmiyo debriyaja basıp cekersen tekrar basarsan geciyo benimde 3. Viteste titriyor bunlar normal olarak sayılıyor kafaya takma gule güle kullanın

Simdiden teşekkürler
14 yıl MF 3085 kullandım vites sorunlarının bende aynısı 3. Vites te vardi. Aldığımızda vardi diyebilirim satarken de vardı hiçbir sorun olmadı. Pto normal ben yavaş kavraması da başarılı idi . Elift elektriksel olabilir benimki hiç arıza yapmadi. Bu 14 yıl boyunca da kayda değer büyük bir arıza çıkarmadı traktor.

Hayırlı olsun, Allah kaza bela vermeden kullanmak nasip etsin.
1. viteste senchromench bulunmuyor, bunun için ara gazı + çift debriyaj + motor devrini teker devrine uydurma.
Vites topuzunun titremesi önemli değildir, huyudur, yalnız vitesten atma problemi varsa aylara ayar çekilir.
Kuyruk mili çok yumuşak kavrama yapar, İPTO özelliğidir, debriyaj plakası değiştirilerek canlı PTO yada geçiş yapılabilir, İPTO alışınca daha kullanışlıdır, Canlı PTO motoru daha fazla bayıltır.
Pulluk sürümünde genelde ortadaki delik kullanılır, tav durumunda üstteki oynar taraftaki delik kullanılır.Hidrolik kumanda kollarının içteki pozisyon kontrol, dıştaki indir-kaldır-çeki(yüzdürme) koludur.İçteki kol Taşıma konumundayken, dıştaki kol aşağı konuma getirilerek ekipmanın yeterli derinliğe inmesi sağlanır.Çeki konumuna alınarak ekipmanın yüzme yapması sağlanır, zorlanmalarda hafif yukarı kaldırılarak tekrar çeki pozisyonuna alınır, derinlik azsa aşağı kısma çekilerek ekipman salınır, sürüm esnasında Çeki durumunda kullanılır.
Hassas yayı ağır ekipmanlarda zarar görebiliyor, gövde üzerindeki pime iki tane lama demiri kullanılarak kilit atılır.Yay yerinden çıkarsa ekipman düşüyor, lastiği yarıyor, Allah muhafaza, kazaya sebebiyet verebilir, emniyet önemlidir.