Sımental Düve Tohumlama Angus mu Şarole mi

Hocalarım merhabalar ben sitede daha yeniyim henüz sizin kadar profesyonelleşmedim diğer ineklerime sımental boğa çektim son 4 ineğim kaldı ve hayvanlar son derece iri ve güzel bu ineklere suni Tohumlama yapmak istiyorum daha önce hiç suni Tohumlama yapmadım bu ilk olacak ve farklı bişey yapmak istiyorum Angus şarole belçika mavisi ve piedmentosa yaptırmak istiyorum ama böyle bu spermaları nasıl temin edeceğim hakkında hiç bi fikrim yok Türkiyede bu spermaları nasıl temin edebilirim aramızda temin edeniniz varsa hangi siteden veya veterinerden temin ediyor öğrenmek istiyorum ayrıca kolay doğum zor doğum gelişim hızı gibi detaylı bilgileri de sizlerden öğrenmek isterim yardımcı olursanız çok sevinirim tavsiyelerinizi dinliyorum teşekkürler memleket Ağrı

Büyük işletmeler kendileri temin ediyor tohumu benim veterinerimde her türlü tohum bulunuyor.
İlkine duvelere düve tohumu doğumu kolay tohum kullanırız yada angus tohumda doğumu kolay
Sarole benim gördüğüm kadar doğumu baya zor
Peki İsmail abim ben o tohumlardan nasıl ağrıya getirebilirim özellikle belçika mavisi bi danamın olduğunu görmeyi çok isterim

Peki İsmail abim ben o tohumlardan nasıl ağrıya getirebilirim özellikle belçika mavisi bi danamın olduğunu görmeyi çok isterim
Tohumlar bildiğim kadar soğutma kapları içinde tutulyor ve naklediliyor
Veteriner tohumu kullanacağı zaman sicak suya atip ısıtıp öyle ineğe atıyor
Ama bizim bütün bu işleri veteriner yapar getirme tohumlama işlerini
Biz kizginlik tespit edince arariz tohum seçeriz bu kadar gerisini bilmiyorum
Belki bilen arkadaşlar yazar

Anladım tamam abim çok teşekkürler umarım diğer hocalarım yardımcı olur eyvallah 😂

Galiba Sogutma kabı degil abi o heralde azot tankı olması lazım baya alengirli bişey kuru buzun icine koyup gitmez heralde[emoji16] benim lafımada güven olmazda öyle duydum

Galiba Sogutma kabı degil abi o heralde azot tankı olması lazım baya alengirli bişey kuru buzun icine koyup gitmez heralde[emoji16] benim lafımada güven olmazda öyle duydum
Aynen [emoji4] özel tank içinde tohumlar ama tankın özelliğini bilmiyorum çok soğuk
Küçük işletmeler alip kullanamaz
Ya büyük işletme olacak ya veterinerin tankina emanet verilecek gerektikce alip kullanılır

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Aynen [emoji4] özel tank içinde tohumlar ama tankın özelliğini bilmiyorum çok soğuk
Küçük işletmeler alip kullanamaz
Ya büyük işletme olacak ya veterinerin tankina emanet verilecek gerektikce alip kullanılır
Abi büyük işletmelerin avantajlari say say bitmiyor. Adam bünyesinde veteriner calistiriyor doğal olarak da her bişeysi de var oh ne güzel kücük isletmelerin isi zor

Abi büyük işletmelerin avantajlari say say bitmiyor. Adam bünyesinde veteriner calistiriyor doğal olarak da her bişeysi de var oh ne güzel kücük isletmelerin isi zor
Aynen öyle hocam sende İsmail abide çok haklısınız küçük işletmelerin cidden işi zor ama imkansız değil yani yine bi çözüm bulunur elbet çünkü direk şöyle diyim şarole bi buzağım şu an var ama bide belçika mavisi gibi mükemmel bi materyali kendi hayvanlarımın içinde görmek istiyorum bi deneme amaçlı ama sperma yı nasıl temin edeceğimi bilmiyorum yada bu sperma işe yararmı ineğe zarar verir mi doğacak buzağı benim memleketimde dayanır mı vs. Bilmiyorum

Aynen öyle hocam sende İsmail abide çok haklısınız küçük işletmelerin cidden işi zor ama imkansız değil yani yine bi çözüm bulunur elbet çünkü direk şöyle diyim şarole bi buzağım şu an var ama bide belçika mavisi gibi mükemmel bi materyali kendi hayvanlarımın içinde görmek istiyorum bi deneme amaçlı ama sperma yı nasıl temin edeceğimi bilmiyorum yada bu sperma işe yararmı ineğe zarar verir mi doğacak buzağı benim memleketimde dayanır mı vs. Bilmiyorum
Bak hocam sana şöyle deyim belcika mavisi spermasi bazi ülkelerde yasaklandi diye duydum belcikada bi isletme var 170 belcika mavisi anaç var tamamı sezeryanla dogurtuyor belcika mavisini her inek doguramaz cunku buzagılar ayı gibi

• Beğen
Tepkiler: alper84
Bak hocam sana şöyle deyim belcika mavisi spermasi bazi ülkelerde yasaklandi diye duydum belcikada bi isletme var 170 belcika mavisi anaç var tamamı sezeryanla dogurtuyor belcika mavisini her inek doguramaz cunku buzagılar ayı gibi

Hocam ortalama 44 45 kilo doğdukları yazıyor üstelik kafaları da smentale oranla daha küçük ayrıca bu spermaları atacağım inekler sımental melezi yani en fazla 36 37 kilo doğar buda o kadar zorlar mı sence zaten smenatal boğa süpermi atarsak da 35 36 kilo falan doğuyor

Hocam ortalama 44 45 kilo doğdukları yazıyor üstelik kafaları da smentale oranla daha ayrıca bu spermaları atacağım inekler sımental melezi yani en fazla 36 37 kilo doğar buda o kadar zorlar mı sence zaten smenatal boğa süpermi atarsak da 35 36 kilo falan doğuyor
Valla abi bak ben garanti veremem ne cikacagini kestiremiyom ama bu hayvani yetistiren belcikalilar bile anac belcika mavilerinin doguramayacagini bildiginden hic maceraya girmiyor direk sezeryanla aliyor. Sen at şaroleni yoluna bak. Belcika mavisi hakaten ne olacagi belli olmaz. Bi göt var tır kasası gibi nasıl dogursun. Eger baya catisi genis ise ve sisman bir mal degilse dogurur inşallah

İnekleriniz anladığım kadarıyla simental. Eğer amacınız süt üretimi ise ve hayvanlarınızın verimi iyi değilse sütçü simental boğa tohumu kullanabilirsiniz. Yada sütçü holstein ile melezleyebilirsiniz.
Hayvanları merada besleyip et üretimi ise amacınız melezme yapılacak ırkı veteriner hekim çağırıp seçmenizde fayda var. Çünkü sizin hayvanların karakterine göre doğum kolaylığı olan bir ırk seçecektir.
Çalıştığım çiftliklerde hiç angus belçika mavisi şarole tohumu kullanmadım. Sinental holstein melezi yaptık. Erkekler 19 aylıkken kesimde 430 450 arası karkası çok rahat veriyo.

Valla abi bak ben garanti veremem ne cikacagini kestiremiyom ama bu hayvani yetistiren belcikalilar bile anac belcika mavilerinin doguramayacagini bildiginden hic maceraya girmiyor direk sezeryanla aliyor. Sen at şaroleni yoluna bak. Belcika mavisi hakaten ne olacagi belli olmaz. Bi göt var tır kasası gibi nasıl dogursun. Eger baya catisi genis ise ve sisman bir mal degilse dogurur inşallah

Tahir hocanın anlattığına göre belçika mavisini sadece belçika mavisi anaçlar zor doğuruyor. Çift kas olduğundan dolayı. Bizim yerli ineklerin bile bu türü rahatlıkla doğurabildiğini melez doğumda sıkıntı olmadığını yavrusunun doğduğundan küçük olduğunu söylemişti

Hocam sen öyle diyorsun ama en güzel ineğime 3 doğumunda şarole attık doğum baya zor oldu şarole cinsi hayvan en ufak yerli inek te bile 40 kilo doğuyor hayvan 4 kez boğaya geldi bir hafta önce suni attık şu an bekliyoruz daha tutmadı anlayacağın

Tahir hocanın anlattığına göre belçika mavisini sadece belçika mavisi anaçlar zor doğuruyor. Çift kas olduğundan dolayı. Bizim yerli ineklerin bile bu türü rahatlıkla doğurabildiğini melez doğumda sıkıntı olmadığını yavrusunun doğduğundan küçük olduğunu söylemişti

Hocam ben bu konuda sana katılıyorum melez doğumda çok zor olmadıklarını bende duydum bide tohumu atacağım inek simental melezi iri bi inek düve değil

İnekleriniz anladığım kadarıyla simental. Eğer amacınız süt üretimi ise ve hayvanlarınızın verimi iyi değilse sütçü simental boğa tohumu kullanabilirsiniz. Yada sütçü holstein ile melezleyebilirsiniz.
Hayvanları merada besleyip et üretimi ise amacınız melezme yapılacak ırkı veteriner hekim çağırıp seçmenizde fayda var. Çünkü sizin hayvanların karakterine göre doğum kolaylığı olan bir ırk seçecektir.
Çalıştığım çiftliklerde hiç angus belçika mavisi şarole tohumu kullanmadım. Sinental holstein melezi yaptık. Erkekler 19 aylıkken kesimde 430 450 arası karkası çok rahat veriyo.

Yok hocam süt işi yapmıyorum belki sistem biraz daha oturursa zamanla yaparım çünkü seneye bi ahır yapacam şu an amacım etçi ırklar danalarda kilo yakalamak da sen simentalden 19 aylıkken o karkası belki zar zor alırsın da holstein hayvandan nasıl aldın

19 aylıkken 450 kg karkas cok degil bize görede
Bizde Meracilik fazla yok
Dogumundan kesime kadar erkeklerin önünde dengeli uygun yem serbest
İlla Belçikamavisi illa Sarole önemli değil kendine bolgene en uygun en karlı en cok kazandıracak irk ve sistem önemli
Ben hayvanlar icin yem bitkisi tarimida yapıyorum
Herkesin bölgesinde imkan farklı
Ama mera ama kuru tarım ama sulu tarım
Bunlar cok önemli Belçika mavisini doyurmak saroleyi doyurmak uygun beslemek ucuza beslemek önemli
Saman ve fabrika yemi ile beslenirse kar zaten yemcilere gidiyor
Bölgeye uygun hayvancilik seçeneği önemli
Ova solu arazi varsa ona göre
Çayır mera ot boyu yuksek ise ona göre
Kuru tarim varsa ona göre
Mera ot boyu kisa ise ona gore
Hayvancilik şekli seçilmeli karlılık açısından
Bu şartlarda bu imkanlarda hayvan ırkı en güzelindende olsa kendi imkanlari olmayana karlılık zor.

Hocam sen öyle diyorsun ama en güzel ineğime 3 doğumunda şarole attık doğum baya zor oldu şarole cinsi hayvan en ufak yerli inek te bile 40 kilo doğuyor hayvan 4 kez boğaya geldi bir hafta önce suni attık şu an bekliyoruz daha tutmadı anlayacağın

Şarolelerde zor doğum yaygınmış. Selekte edilmiş tohumu seçmek seçtirmek gerekiyormuş. Facebookta etçi irk yetiştiricileri diye bir sayfa var orada tablo paylaşıldı.
Buna göre şarolelerde %34 zor doğum yüzde 65 müdahalesiz kolay doğum varken limuzinde müdahalesiz doğum %92. Buna göre şarole tohumu seçerken dikkat etmek gerekiyor.

19 aylıkken 450 kg karkas cok degil bize görede
Bizde Meracilik fazla yok
Dogumundan kesime kadar erkeklerin önünde dengeli uygun yem serbest
İlla Belçikamavisi illa Sarole önemli değil kendine bolgene en uygun en karlı en cok kazandıracak irk ve sistem önemli
Ben hayvanlar icin yem bitkisi tarimida yapıyorum
Herkesin bölgesinde imkan farklı
Ama mera ama kuru tarım ama sulu tarım
Bunlar cok önemli Belçika mavisini doyurmak saroleyi doyurmak uygun beslemek ucuza beslemek önemli
Saman ve fabrika yemi ile beslenirse kar zaten yemcilere gidiyor
Bölgeye uygun hayvancilik seçeneği önemli
Ova solu arazi varsa ona göre
Çayır mera ot boyu yuksek ise ona göre
Kuru tarim varsa ona göre
Mera ot boyu kisa ise ona gore
Hayvancilik şekli seçilmeli karlılık açısından
Bu şartlarda bu imkanlarda hayvan ırkı en güzelindende olsa kendi imkanlari olmayana karlılık zor.

Şimdi anlıyorum abi birden fazla detay ve koşul var yani en güzel ırka bile baksan doğru coğrafyada doğru koşullarda bakılmadıkça fayda etmiyor ama 450 kilo karkas çok fazla değilmi abi ya