yurt disi gubre fiyatlari

Google yazdım ortalaması böyleymiş Avrupa ülkelerinde

Resimler ve ekler

• Screenshot_20180902-100756.png
    Screenshot_20180902-100756.png
    267.8 KB · Görüntüleme: 175
Google yazdım ortalaması böyleymiş Avrupa ülkelerinde
Öncelikle bizim ülkemizde fosfor kaynağı olmadığı için yurt dışından alıyoruz.Dolar kuruyla geldiği için türk lirası değer kaybettikçe gübre pahalanıyor.Sizde 500 dolara alıyorsunuz.Avrupadaki çiftçide 500 dolardan alıyor.Ama örneğin almanyada asgari ücret 1500 euro olduğu için çiftçinin masrafı çok olmuyor.Euro kuruna göre bakılınca bizim ülkemizde asgari ücret yaklaşık 200 euroya tekabül ediyor.Buda kafa tuttuğumuz ülkelerin ekonomik gücünü kısaca özetler

Benim birçok akrabam almanya ve belçikada ikamet ediyor.
Mesela orada bir ev almak ve kirada oturmak buranın 4 katı diyorlar.
Çokta imrenmemek lazım.
Dedem almanyadan emekli ve emekli maaşı olarak şuan 1050 euro alıyor. Turkiyede yaşıyor, 8 bin tl gibi emekli maaşı takdir edersiniz ki bizim ülke sartlarinda5 müthiş rakam. Birde tatil parası diye birşey yatıyor, ortalama 1100 euro emekli maaşı.

Elektrik mühendisi arkadaşım var şuan almanyada çalışıyor, 2600 euro maaş aliyor. Ev kirası 800 euro, eşinin de 1600 euro maaşı var. Adam gittikten sonra 4. Ay bmw 3.20 aldı. Bence imrenmek lazım. Fakat evler ciddi pahalıymış.

Neyse konumuz bu değil, asıl merak ettiğim almanyadaki çiftçi, devletten hiç destek almıyor mu? Adamlar biz abye üye olacağız diye bizim çiftçimizi destekleriler(İPARD), kendi çiftçisine destek olmaması bana mantıklı gelmiyor.

Dedem almanyadan emekli ve emekli maaşı olarak şuan 1050 euro alıyor. Turkiyede yaşıyor, 8 bin tl gibi emekli maaşı takdir edersiniz ki bizim ülke sartlarinda5 müthiş rakam. Birde tatil parası diye birşey yatıyor, ortalama 1100 euro emekli maaşı.

Elektrik mühendisi arkadaşım var şuan almanyada çalışıyor, 2600 euro maaş aliyor. Ev kirası 800 euro, eşinin de 1600 euro maaşı var. Adam gittikten sonra 4. Ay bmw 3.20 aldı. Bence imrenmek lazım. Fakat evler ciddi pahalıymış.

Neyse konumuz bu değil, asıl merak ettiğim almanyadaki çiftçi, devletten hiç destek almıyor mu? Adamlar biz abye üye olacağız diye bizim çiftçimizi destekleriler(İPARD), kendi çiftçisine destek olmaması bana mantıklı gelmiyor.
Bütün Avrupa'da destek var hiç birşey ekmesen bile en az 20 30 Euro dönüm destek var mesela bu yıl patates ekersen 120 Euro destek yani tarlaya yaptığın masrafı veriyor çıkan mal komple kar kalıyor

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci83
Benim birçok akrabam almanya ve belçikada ikamet ediyor.
Mesela orada bir ev almak ve kirada oturmak buranın 4 katı diyorlar.
Çokta imrenmemek lazım.

Yusuf Bey size tamamen katiliyorum hic imrenilecek yani yok.Benim Kayinpederim yaklasik 38 yil calisti 878 Euro aliyor.Ev kirasi 74 metre kare kuru 360 eu Su,Gaz,Cöp TV vergisi 650 Eu buluyor.Peki bu sartlarda yasayabilir misiniz.Tabiiki ne oluyor?72 yasindaki insan hafta sonunda calismaya gidiyor.Bu verdigim örnekleri cogaltabilirim Hemde yüzlerce hicte imrenilecek birsey yok burda.Ciftcilere gelince burada özel mülkiyet cok az.Cogu Tarim arazileri Kooperatiflere ait.Ve ciftcilik yapan cok az kisi var.Mesala benim yasadigim sehir 14200 nufuslu falan ama ciftcilik yapan belki 30 aileyi gecmez.Böyle olunca Devlet daha seri bir sekilde süsbanse edebiliyor.

Ev fiyatlari Eyalet eyalet degisiyor.Örnegin Bayernde en ucuz ev kirasi 600 eu (kuru) baslar ve 90 metre kare daire en az 150 binden baslar 250 bine kadar gider.En Fakir eyaletlerden biri Sachsen Anhalt da en düsük kira 350 eu dan baslar.Üniversite sehirlerinde cok daha farklidir.Örnegin benim Kücük KIZIN okudugu Göttingen sehrinde 22 metre kare yere sadece 340 euro veriyorum.TV Vergisi,internet,Kalorifer,Elektrik de eklenince yaklasik 500 euro.(Bunlari sallamiyorum.Hepsi belgelidir)
Yani her memleketin bir yasam zorlugu var.Bir TV Vergisine bile Ayda 17.5 Euro para ödüyoruz.Burda hersey parayla.Memleketimizin kiymetini bilelim.Orhan Veli nin bir siiri aklima geldi;
Bedava yaşıyoruz, bedava;
Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;
Yağmur çamur bedava;
Otomobillerin dışı,
Sinemaların kapısı,
Camekanlar bedava;
Peynir ekmek değil ama
Acı su bedava;
Kelle fiyatına hürriyet,
Esirlik bedava;
Bedava yaşıyoruz, bedava.

Orhan VELİ
Herkese saglikli basarili bol kazanci günler diliyorum.

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Yusuf Bey size tamamen katiliyorum hic imrenilecek yani yok.Benim Kayinpederim yaklasik 38 yil calisti 878 Euro aliyor.Ev kirasi 74 metre kare kuru 360 eu Su,Gaz,Cöp TV vergisi 650 Eu buluyor.Peki bu sartlarda yasayabilir misiniz.Tabiiki ne oluyor?72 yasindaki insan hafta sonunda calismaya gidiyor.Bu verdigim örnekleri cogaltabilirim Hemde yüzlerce hicte imrenilecek birsey yok burda.Ciftcilere gelince burada özel mülkiyet cok az.Cogu Tarim arazileri Kooperatiflere ait.Ve ciftcilik yapan cok az kisi var.Mesala benim yasadigim sehir 14200 nufuslu falan ama ciftcilik yapan belki 30 aileyi gecmez.Böyle olunca Devlet daha seri bir sekilde süsbanse edebiliyor.

Ev fiyatlari Eyalet eyalet degisiyor.Örnegin Bayernde en ucuz ev kirasi 600 eu (kuru) baslar ve 90 metre kare daire en az 150 binden baslar 250 bine kadar gider.En Fakir eyaletlerden biri Sachsen Anhalt da en düsük kira 350 eu dan baslar.Üniversite sehirlerinde cok daha farklidir.Örnegin benim Kücük KIZIN okudugu Göttingen sehrinde 22 metre kare yere sadece 340 euro veriyorum.TV Vergisi,internet,Kalorifer,Elektrik de eklenince yaklasik 500 euro.(Bunlari sallamiyorum.Hepsi belgelidir)
Yani her memleketin bir yasam zorlugu var.Bir TV Vergisine bile Ayda 17.5 Euro para ödüyoruz.Burda hersey parayla.Memleketimizin kiymetini bilelim.Orhan Veli nin bir siiri aklima geldi;
Bedava yaşıyoruz, bedava;
Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;
Yağmur çamur bedava;
Otomobillerin dışı,
Sinemaların kapısı,
Camekanlar bedava;
Peynir ekmek değil ama
Acı su bedava;
Kelle fiyatına hürriyet,
Esirlik bedava;
Bedava yaşıyoruz, bedava.

Orhan VELİ
Herkese saglikli basarili bol kazanci günler diliyorum.
Buyur gel üstat Almanya'da rehinmisiniz. Öyle bir anlatmissinizki trde ev fiyatları farklı değil bizde eyalet yok ama şehir var İstanbul'da bir ev 600 binden başlıyor ucu açık TOKİ'nin evlerini demiyorum. Kiralarda 1500 TL yani oradaki euroyu buradaki TL kuruyla carpmayin 1 birim olarak değerlendirin. Burda 30 M2 apart üni öğrencisine 800 TL Almanya'dan daha pahalı bak. Dediğim gibi mutlu değilsen bekleriz burda hayat bedava Orhan Veli'nin dediği gibi, ama 2 haftalık tatilde ordan getirdin euroyu 7 liradan bozdurmaya benzemez burda yaşamak.

Ülkemiz tarim şartlarını avrupa ülkeleriyle karşılaştırırken,onları iyi örnek verirken,sorun yok.
Avrupanın zorluklarını birisi anlatırken,bu kez ülkemizi örnek veren yine biz.
Kısacası aklı her şeye yeten yine biz.
Otururken herşeyi çözen biz.
Ama sonuçta şikayet eden yine biz.
Aslında ben bizden bişey anlamadım