Gübre fiyatlarının yükselmesi

Ben de birşeyler yazayım.
Tartışma yaratacağı açıkça belli olan tuzaklanmış konulara girmemeliydiler.Yıllardır bu forumda rastladığımız esrarengiz,ne idüğü belirsiz,amaçları forumdaki kardeşlik ve dostluk ortamını sabote etmek olduğu anlaşılan tiplerin oyununa gelmemeliydiler.Onlar önünde sonunda ayrılmak zorunda kalıyorlar zaten.Forumda son bir iki ayda okuduğum kişiliksiz,bayağı,ahlaksızca yazı ve hakaretleri sekiz yılın toplamında görmedim.

58 yaşındayım. 58 senedir "ne üdüğü belirsiz dış şer güçler" söylemini hep duymuşumdur. Ama "dış güçler" kim? sorusu Türkiye nin hala çözümlenmemiş sorunu olarak duruyor. Hatta "dış güçler ekonomimize saldırıyor. Dövüz i artırıyor" a kadar geldi. Ama bunları 58 senedir söyleyenler hep, ülkeyi o an yöneten siyasiler oluyordu.

Ama şimdi görüyorum ki siz de; "esrarengiz,ne idüğü belirsiz,amaçları forumdaki kardeşlik ve dostluk ortamını sabote etmek olduğu anlaşılan tipler" den bahsediyorsunuz.

Allahaşkına.. Kim bu ne idüğü belirsiz ve kardeşlik ortamını sabote edenler? Yarım asırlık bulmacayı, vereceğiniz cevap ile çözebilirsiniz..!

• Beğen
Tepkiler: xperia
Ben de birşeyler yazayım.
Ayrılanlar yanlış yapıyorlar.Kalmalı ve tarımsal paylaşımlara devam etmeliydiler.Tartışma yaratacağı açıkça belli olan tuzaklanmış konulara girmemeliydiler.Yıllardır bu forumda rastladığımız esrarengiz,ne idüğü belirsiz,amaçları forumdaki kardeşlik ve dostluk ortamını sabote etmek olduğu anlaşılan tiplerin oyununa gelmemeliydiler.Onlar önünde sonunda ayrılmak zorunda kalıyorlar zaten.Forumda son bir iki ayda okuduğum kişiliksiz,bayağı,ahlaksızca yazı ve hakaretleri sekiz yılın toplamında görmedim.Tuyluoğlu'nu arayıp bu utanmazlıkların arşivimizden silinmesini istedim.Bazıları meydanı boş bulup yav,usta gibi köy kahvesi hitaplarını forumumuza alıştırmaya çalıştılar.Bazıları çiftçi olmayan burda yazmasın diye racon kesmeye ve ayrımcılık yapmaya kalktılar.Unuttukları, burda yazan avukat,öğretmen,doktor çiftçilerin zaten çiftçi çocukları olduğuydu.Eğer onların gayretlerini anlasalardı zaten tarımda çok yol almış olurduk.Tarımsal paylaşımları gündelik politikaya alet etmek yanlıştır.Hepimiz dostuz.Provokatif amaçlarla açıldığı belli konulara yüz vermeyelim.Mazot fiyatlarını tartışmayalım mı,tartışalım ama adamın derdi o değil ki.Derdi kavga çıkarmak,küfürleşmek,diğer üyeleri forumdan soğutmak.Herkesin aynı görüşte olması gerekmez ve bu iyi birşey değildir.Ama görüş bildiriyorum ayağı ile (bu kelime için özür diliyorum) bayağılaşmaya,terbiyesizleşmeye,bir zümreyi bütünüyle suçlayıcı ifadeler ne demek oluyor.Eski üyeler forumu terkederlerse kendileri bilirler,onlarda oyuna gelmiş olurlar.Keyifleri bilir.Biz buradayız,10 yıllık forumumuza üç buçuk gelip geçici,gündelik,haftalık,aylık ergene,cahile,provakatöre,kim olduğu,nereli olduğu belirsiz,gizemli,yazdıkları kanıtsız ,çiftçilikle ilgisiz tiplere bırakmayız.
Bana gelince,sadece tarımsal olan paylaşımlara devam edeceğim.Öğrenmeye,tarımsal işimi geliştirmeye,üretimimi artırmaya,bunun için forumu izlemeye devam edeceğim.Bildiklerimi,buluşlarımı ,tecrübelerimi kendime saklamayıp ülkem tarımının ileri gitmesi için paylaşmaya devam edeceğim.Papazlara kızıp oruç bozmam.İki taraflı tartışma meraklılarına tavsiyem,birbirinizi izlemeyin.Birincilerin gittikleri yere onları takip için gidenler ilk iletilerinde eşekten düşmüş karpuza dönerler.
Her iki tarafta yönetimin hoşgörüsünü kötüye kullandı.
Ortak akıla ulaşmayı denemediler.Hepsine Allah selamet versin.
Hasatları bitirelim de,buluşma organizasyonuna başlayalım.Eğer yüzleri varsa buradaki küfürbazlar gelsinler de bi boylarını görek.
Başka ne diyek,nöörek?(Herşey aslına rücu eder,benim şivem gibi)

Diğeri ne olduğu belirsiz insanlarmıydı.Bu forumda asıl paylaşım yapmış usta çiftçiler onlardı.ee şimdi ne oldu.Biri bir konu açar doğruları söyler kendini forumun efendisi gibi doğruları gördüğü halde atar yapar.Ne olacak kardeş forum kaybeder.Biz yine ekeriz biçeriz.Bak bakalım buğday ve arpa bölümündeki ve diğer bölümdeki konulara.Ben dahil o konulardan çok şeyler öğrendim.Orada yazan çizen bilgili adamlar vardı.Şimdi kimler var senin yorumlarını beğenenler arasında sırıtan ne oldğu belirsiz tayfa var.Çok yazmıssın çok döktürmişsinde kelimelerin arasında yanlışlar var.Sen eski üyesin bilirsin asıl paylaşım yapanları başka sitelere kayanlar.Vatansever diye bir arkadaş çokmu yanlış söylüyorduda hata ediyordu.Adam çiftçi işte ben çiftçiyim işin içindeyiz.Gübre mazot fiyatlarının bu hükümetten dolayı oldğunu anlatıyoruz.Ama öyle bir cahillik varki konu sapıyorda sapıyor.Bu çiftçi bu mazot bu gübreyi bu ekipmanı bu fiyatlara alamaz.Bu fiyatların sorumlusuda bu hükümettir.Bu kadar basit.Yan geliri olmayan sadece çiftçilikle karnını doyurmaya çalışan insanlara soracaksın çiftçilik nasıl bir şey.

Moderatör tarafında düzenlendi:
58 yaşındayım. 58 senedir "ne üdüğü belirsiz dış şer güçler" söylemini hep duymuşumdur. Ama "dış güçler" kim? sorusu Türkiye nin hala çözümlenmemiş sorunu olarak duruyor. Hatta "dış güçler ekonomimize saldırıyor. Dövüz i artırıyor" a kadar geldi. Ama bunları 58 senedir söyleyenler hep, ülkeyi o an yöneten siyasiler oluyordu.

Ama şimdi görüyorum ki siz de; "esrarengiz,ne idüğü belirsiz,amaçları forumdaki kardeşlik ve dostluk ortamını sabote etmek olduğu anlaşılan tipler" den bahsediyorsunuz.

Allahaşkına.. Kim bu ne idüğü belirsiz ve kardeşlik ortamını sabote edenler? Yarım asırlık bulmacayı, vereceğiniz cevap ile çözebilirsiniz..!

Hemen yazayım Sait bey.Yaş kısmını kaldırdım çünkü bazı arkadaşların umurunda değil.Yaşına 25 yazmış,üniversite sınavına girecekmiş,hangi bölüme girsem diye bize soruyor.Yaşına 23 yazmış ,18 yazana abi diyor herhalde gerçek yaşı 16 ki boş bulunup abi diyor.Her neyse ,siz benden gençsiniz.İki aylık üye olduğunuz için bilemezsiniz buradan ne provakatörler geldi geçti.Çocuk üye olur o gün yazmaya başlar,ortayı birbirine karıştırır,üyeleri birbirine düşürmeye çalışır,bir iki ayda yüzlerce ileti yazar sonra pırrr.Yaşına baksan 30 yazar ama üslubundan ve kelimeleri kullanma şeklinden yaşını hemen gösterir.Vs vs.
Gündelik politikaya girmeden size biraz dış güçler hakkında bilgi vereyim.Bunlar bir tarım forumunun mevzuu değil ama yazayım.Can Kıraç,'Patronum Vehbi Koç'kitabında; amerikalılar orman çiftliğinin arazisindeki Atatürk'ün kurduğu uçak montaj fabrikasının yerine Minneapolis molin traktör montaj yeri kurmuşlardı,işletememişler,bize teklif ettiler,Türk traktör böyle kuruldu yazıyor.Kitabı bulup bakabilirsiniz.Traktör montajı için koca Ankara ilinde yer kalmadı,uçak fabrikasının yerine kuruluyor,ne varmış bunda diyelim mi?
Kuzeydeki malum şeytanın neler yaptığını unutmadık.Bergama altın madeni için Almanya'nın nasıl müdahil olduğunu bir inceleyin.Pariste xx enstitüsünü kurup sırtlarını sıvazlayanlar kimler?İtalya bile işgal ettiği Antalya da hemen tarım çiftliği kurdu.Demek ki oturmaya gelmişlerdi,kalıcı olduklarını düşünüyorlardı.Bu yıl Aydın Sultanhisar da antik şehri gezdim.Yunanlıların işgal sırasında kazı yaptıkları yazıyordu.Biz işgal diyoruz adam kendinden o kadar emin ki,kazılara başlamış.Aynı ülke ,bu ara Suriye de biraz meşgulüz diye,o tarafta zayıfladığımızı düşünüp boyuna bosuna bakmadan bize ait adalara sahip çıkıyor.Birkaç dış güçten bahsettim.İskandinav yarımadasına ve aşağılara da inebiliriz.
Doların yükselmesinin etkisini ben günlük hayatımda hergün yaşıyorum,tarımsal maliyetime etkisini devamlı hesaplıyorum.Ama bunun yüzünden forumdaki sizin gibi düşünmeyen arkadaşlara ve onların savundukları partiye oy verenlerin tümüne birden hakaret etmek,onlarında aynı şekilde karşılık vermesi yanlıştır diyorum.Herkes ben haklıyım diyor.İki yanlıştan bir doğru çıkmaz.

Diğer foruma gidenler toprakbilgi bunlar ne olduğu belirsiz insanlarmıydı.Bu forumda asıl paylaşım yapmış usta çiftçiler onlardı.ee şimdi ne oldu.Biri bir konu açar doğruları söyler kendini forumun efendisi gibi doğruları gördüğü halde atar yapar.Ne olacak kardeş forum kaybeder.Biz yine ekeriz biçeriz.Bak bakalım buğday ve arpa bölümündeki ve diğer bölümdeki konulara.Ben dahil o konulardan çok şeyler öğrendim.Orada yazan çizen bilgili adamlar vardı.Şimdi kimler var senin yorumlarını beğenenler arasında sırıtan ne oldğu belirsiz tayfa var.Çok yazmıssın çok döktürmişsinde kelimelerin arasında yanlışlar var.Sen eski üyesin bilirsin asıl paylaşım yapanları başka sitelere kayanlar.Vatansever diye bir arkadaş çokmu yanlış söylüyorduda hata ediyordu.Adam çiftçi işte ben çiftçiyim işin içindeyiz.Gübre mazot fiyatlarının bu hükümetten dolayı oldğunu anlatıyoruz.Ama öyle bir cahillik varki konu sapıyorda sapıyor.Bu çiftçi bu mazot bu gübreyi bu ekipmanı bu fiyatlara alamaz.Bu fiyatların sorumlusuda bu hükümettir.Bu kadar basit.Yan geliri olmayan sadece çiftçilikle karnını doyurmaya çalışan insanlara soracaksın çiftçilik nasıl bir şey.

Ben de diyorum ki,böyle deyince sizin suçladığınız taraftan savunma ve karşılık geliyor,ortam geriliyor.Yukarda yazdım.

Diğer konu:Yakup ve Ali iki saygıdeğer arkadaşımdır.Gitmelerini kaybımız olarak görüyorum.İki kere tarımsal işlerim için Manisa ya gittim.Yakup Dinçbayram Turgutlu'da,Ali Salihli'de çok yardımcı oldular.Ali beni İzmir İstanbul uçağına yetiştirmek için kamyonetini son hız sürdü.Onlarında katkılarıyla kurduğum yerdeki tarımsal üretimim şu anda ülkemize katkıda bulunuyor.Bu yaz Yakup bana bulamadığım bir tarım ilacını ilçesinden buldu.Son olarak 15 gün önce konuştuk.Onların adıyla açılmış'Yakup Dinçbayram ve Ali Saraç'a selam olsun'başlıklı konum bile var.Konularımdan açın bakın.
Bilmem anlatabildim mi?Hepimiz kardeşiz,anlayın artık.

Hemen yazayım Sait bey.
Gündelik politikaya girmeden size biraz dış güçler hakkında bilgi vereyim.Bunlar bir tarım forumunun mevzuu değil ama yazayım.Can Kıraç,'Patronum Vehbi Koç'kitabında; amerikalılar orman çiftliğinin arazisindeki Atatürk'ün kurduğu uçak montaj fabrikasının yerine Minneapolis molin traktör montaj yeri kurmuşlardı,işletememişler,bize teklif ettiler,Türk traktör böyle kuruldu yazıyor.Kitabı bulup bakabilirsiniz.Traktör montajı için koca Ankara ilinde yer kalmadı,uçak fabrikasının yerine kuruluyor,ne varmış bunda diyelim mi?
Kuzeydeki malum şeytanın neler yaptığını unutmadık.Bergama altın madeni için Almanya'nın nasıl müdahil olduğunu bir inceleyin.Pariste xx enstitüsünü kurup sırtlarını sıvazlayanlar kimler?İtalya bile işgal ettiği Antalya da hemen tarım çiftliği kurdu.Demek ki oturmaya gelmişlerdi,kalıcı olduklarını düşünüyorlardı.Bu yıl Aydın Sultanhisar da antik şehri gezdim.Yunanlıların işgal sırasında kazı yaptıkları yazıyordu.Biz işgal diyoruz adam kendinden o kadar emin ki,kazılara başlamış.Aynı ülke ,bu ara Suriye de biraz meşgulüz diye,o tarafta zayıfladığımızı düşünüp boyuna bosuna bakmadan bize ait adalara sahip çıkıyor.Birkaç dış güçten bahsettim.İskandinav yarımadasına ve aşağılara da inebiliriz.
Doların yükselmesinin etkisini ben günlük hayatımda hergün yaşıyorum,tarımsal maliyetime etkisini devamlı hesaplıyorum.Ama bunun yüzünden forumdaki sizin gibi düşünmeyen arkadaşlara ve onların savundukları partiye oy verenlerin tümüne birden hakaret etmek,onlarında aynı şekilde karşılık vermesi yanlıştır diyorum.Herkes ben haklıyım diyor.İki yanlıştan bir doğru çıkmaz.

Ben de diyorum ki,böyle deyince sizin suçladığınız taraftan savunma ve karşılık geliyor,ortam geriliyor.Yukarda yazdım.

Diğer konu:Yakup ve Ali iki saygıdeğer arkadaşımdır.Gitmelerini kaybımız olarak görüyorum.İki kere tarımsal işlerim için Manisa ya gittim.Yakup Dinçbayram Turgutlu'da,Ali Salihli'de çok yardımcı oldular.Ali beni İzmir İstanbul uçağına yetiştirmek için kamyonetini son hız sürdü.Onlarında katkılarıyla kurduğum yerdeki tarımsal üretimim şu anda ülkemize katkıda bulunuyor.Bu yaz Yakup bana bulamadığım bir tarım ilacını ilçesinden buldu.Son olarak 15 gün önce konuştuk.Onların adıyla açılmış'Yakup Dinçbayram ve Ali Saraç'a selam olsun'başlıklı konum bile var.Konularımdan açın bakın.
Bilmem anlatabildim mi?Hepimiz kardeşiz,anlayın artık.

Göktürk bey.. "Olaylara, siyasi düşüncem çerçevesinde bakılması ve insanlara bu yönde değer verilmesi veya hakaret edilmesi" hususunda ki suçlamaların hiç birisini kendi üzerime almıyorum. Çünkü bende sizin gibi, kim hangi partiye oy vermiş olursa olsun; sonuçta aynı ülkenin vatandaşı olduğumuz, emperyalist bir işgal olursa aynı mevzide olacağımızı biliyorum.

AMA..

Bir ülkenin ekonomisi bozulmuş, üretim her alanda durma noktasına gelirse, ülke nin yarısının oyunu alarak (16 senedir) tek başına ve meclis çoğunluğu elinde iktidar olmuş bir partinin; dış nifaklar ülkemize saldırıyor" diye millete şikayet etmesini kabul etmeyerek hükümeti eleştirdiğim zaman, "vatan haini" olarak suçlanırsam o zaman biraz çizgimden çıkıyorum. :eek: Ülkeyi yönetme makamının; "dış mihrakları" halka şikayet etme yeri değil, kurulan oyunları karşı hamleler ile bertaraf etme yeri olduğunu hatırlatırım.

Sonra.. Ekonomi bilimini uzaktan-yakından bilen herkesin, dolar artışının dış mihrak oyunu olmadığını, yanlış yönetim nedeni ile olduğunu bilir zaten.

Bahsetmiş olduğunuz Vehbi Koç un hayatını okudum. 1936 yılında kurulmuş olan Uçak fabrikası nın nasıl kapatıldığı, kapatanların bu ülkeye ne gibi ihanet ettiklerini biliyorum.

BİLDİĞİM BİR ŞEY DAHA Eğer bu ülkeyi vatanımız biliyorsak; o zaman her kesin "sen o cusun, bu cusun" demeden bir birimizi saygı ile dinlememiz sonrada ortak-akıl ile ortak-hedefler de birleşmemiz gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Bave ve xperia
Zor bir sene bizi bekliyor , Allah hepimizin yardımcısı olsun. Üretim maliyetleri çok kısa süre içerisinde çok yükseldi. İnşallah daha da kötüleşmesi. Zaten buğday ve birçok üründe verimleri ülkemizde sıkıntı liydi , saman işi aşırı ve dengesiz yağışlar yüzünden iyi olmadı. Özetle ekonomi zor bir dönemden geçiyor , üretim yapan tüm sektörlerde bu sorunlar çok şiddetli hissediliyor. Yönetim de bulunan kadroların ne yapıp Edip üretimi canlı tutmaları lazım , fabrikalar , tarlalar boş kalmamalı , bunlar olursa seneye ülkede ciddi anlamda açlık başlar, yazık olur hepimize. Buraya kadar yazılanlar hepsi ortak sorun , bu sorunlar da siyaset üstü bence , hepimiz sesimizi gerekli mecralar duyurmaya çalışalım. Çiftçi birlikleri , ziraat odaları , kooperatifler işte bu dönemde inisiyatif alıp bizlere liderlerlik etmeliler , kamuoyu olusturmalilar bu sorunlar için , bu dönemde en son ihtiyaç olan şey aramızda kavga ve küslük olmasıdır