Gübre fiyatlarının yükselmesi

04.02.2016
1,500
1,029
Konya

Döviz kurundan dolayı yükselen zirai ilaç ve gübre fiyatları çiftçiyi kara kara düşündürüyor.Her geçen sene artan maliyetlere karşılık buğday ve arpa fiyatlarının sabit kalması en başta riski büyük olan kıraç tarım yapan çiftçiler olmak üzere tüm çiftçileri çok zor duruma soktu.Ekim sezonu yaklaştıkça taban gübresiz veya az miktarda taban gübreli ekim yapmayı düşünen çiftçi sayısı artıyor .Taban gübresi atılmadığı takdirde verimin büyük oranda düşecek olması tarım bakanlığını pek ilgilendirdigi söylenemez.Tarım bakanlığı acil olarak ya kendi bünyesinde karsilayarak gübre fiyatını düşürmeli yada gelecek hasat sezona ait buğday ve arpa fiyatlarıni artan maliyetin yuzdeligine göre artırarak erken açıklayıp çiftçiyi üretime teşvik etmelidir.Unutmayalim ki bir ülkenin gelişmiş olmasının yolu tarımın kalkınmasiyla geçer.Geçen senenin tüik verilerine bakarak sadece buğdayda %10 verim kaybının oluşması 2.150.000 ton fazladan buğday ithal etmemize sebeb olacaktır.

Kazanc kayip orani eskiden beri ciftciyi zorlarken bu son zamlardan sonra malesef gubreyi fazla isteyen tarim urunlerini ekilemez hale getirdi..bizim bilgede bugday uretim ortalamasi 350.kilo ...500 veren yerde var 200 veren yerde ..ortalama 350 diyelim..bu sartlarda ekemeyebiliriz..80 90 kurus oldugu muddetce olmaz..1 lira 1.10 1.20 civari olsa belki..ben bu sene komple fig ekmeyi planliyorum..dekara 10 kilo dap yeterli geliyor..fakat isciligini kesinlikle tavsiye etmem..kara duzen cunku..eline tirpan dahi aldiriyor.tohumluk ekim yapiyoruz biz..ot amaclida ekilebilir..samanciligi ve tohumu biraz cebimize para biraktirabilir..ama iscilik cok agir..70 dekar malesef 3 kisiyle islenecek..bugday kesinlikle kazandirmayacak.

• Beğen
Tepkiler: musa341
Ne alaka herkes fikrini beyan edebilir. İnsanları yargılamayı bırakmani temenni ederim. Senin daha güzel fikrin varsa foruma onu yazda bilgilenelim.

Benim çok güzel fikirlerim, planlarım mevcut ama maalesef ülkemiz şartlarında uygulanmasını imkansız.
Hollanda'nın yüz ölçümü: 41.543 km²
Türkiye'nin yüz ölçümü: 783.562 km²
Hollanda'nın 2016 ihracatı 85 milyar euro.
Türkiye'nin 2016 ihracatı 17 milyar euro.
Lafa gelince dünya lideriyiz herkese posta koyuyoruz ama konya kadar olmayan ülkenin tarım'da bize attığı farka bak. Bizim elimizde imkan mı yok, tarla mı yok? neden ekmiyoruz ve ya ekemiyoruz sen bunu sorgulamayıp yargılamaya başla, böyle verimli toprakları ve su kaynaklarını neden değerlendiremiyoruz ve ithal ediyoruz? demek ki bir problem bir sıkıntı var. Daha çok şeyler yazarım da muhatap bile almayacağım kişiler yüzünden başımı ağrıtmaya değmez. Bitir ithalatı ver desteği çiftçiye bak bu insanlar neler yapıyor/başarıyor.

• Beğen
Tepkiler: Yyyggg
Neden çiftçiye destek yapılsın ki, yapsatcilar varken sıra gelir mi sanıyorsun. Son ev kredisi faiziyle yapsatcilarin evleri satılacak faizin birkismini devlet yani millet ödeyecek. Bir de kanal yaparız işsiz trakyali çiftçiler orada yuzer.

Emlakbank yeniden açılıyor yapsatcilarin elde kalan evlerini bu banka yani devlet peşin alıp millete vadeli satacak.

Benim çok güzel fikirlerim, planlarım mevcut ama maalesef ülkemiz şartlarında uygulanmasını imkansız.
Hollanda'nın yüz ölçümü: 41.543 km²
Türkiye'nin yüz ölçümü: 783.562 km²
Hollanda'nın 2016 ihracatı 85 milyar euro.
Türkiye'nin 2016 ihracatı 17 milyar euro.
Lafa gelince dünya lideriyiz herkese posta koyuyoruz ama konya kadar olmayan ülkenin tarım'da bize attığı farka bak. Bizim elimizde imkan mı yok, tarla mı yok? neden ekmiyoruz ve ya ekemiyoruz sen bunu sorgulamayıp yargılamaya başla, böyle verimli toprakları ve su kaynaklarını neden değerlendiremiyoruz ve ithal ediyoruz? demek ki bir problem bir sıkıntı var. Daha çok şeyler yazarım da muhatap bile almayacağım kişiler yüzünden başımı ağrıtmaya değmez. Bitir ithalatı ver desteği çiftçiye bak bu insanlar neler yapıyor/başarıyor.
Vatansever dedigin nickli arkadasla soyledigin celismis ama soyledigin dogru ilginc bir cumle kurmusun

Şuanda çiftçinin en büyük sorunu ne verim alamamak nede bilinçsizlik değil. Bu forumda yazan arkadaşların büyük çoğunluğu zaten ektiği ürüne gerekli bakımı yapip, Allah in izni ile iyi verim alabiliyor. Yüksek girdi maliyetlerinden dolayı kazandığı para tatmin etmiyorsa çiftçinin kabahati olmadığını düşünüyorum. Bu nedenle, ülkede uygulanan tarım ve ekonomi politikalarını eleştiriyorum, eleştireceğim.

Benimle daha önce herhangi bir tartışma içerisine girmemiş yeni üye bir arkadaşın, alakasız yere beni karıştırması hoş değil. Bu kadar insanın okuduğu bir forumda, kişileri hedef alıp konuları saptırmanın manası yok. Buradaki üyelerin ne benim, nede başka üyelerin kişisel tartışmaları takip etmek durumunda olmadıklarını düşünüyorum. Bu nedenle trakklüp yönetiminin, alakasız yere beni bir tartışma içerisine çeken ilgili üyeye gereken uyarıyı yapacağına inancım sonsuzdur. Bu gibi hareketler ile forumun kalitesini düşürmeyelim lütfen.

Aylık gelirimi karıştırma hayata küsersin. Vatansever’i yazmamın amacı her konuda mevcut hükümeti savunması ve yanlış uygulamaları sanki doğruymuş gibi lanse etmesi. Doğru ise doğru, yanlış ise yanlış diyeceksin bu kadarı fazla. Foruma yeni üye olmam sizin için ne ifade ediyor çokta umurumda değil, benim amacım yatırım yapacağım sektör hakkında bilgi toplamak. Trollük size yakışır.

Aylık gelirimi karıştırma hayata küsersin. Vatanseverâ��i yazmamın amacı her konuda mevcut hükümeti savunması ve yanlış uygulamaları sanki doğruymuş gibi lanse etmesi. Doğru ise doğru, yanlış ise yanlış diyeceksin bu kadarı fazla. Foruma yeni üye olmam sizin için ne ifade ediyor çokta umurumda değil, benim amacım yatırım yapacağım sektör hakkında bilgi toplamak. Trollük size yakışır.
Oncelikle kimsenin kişisel geliri beni ilgilendirmez. Ben inançlı bir insanım ve yaradanın belirttiği üzere dilediğine zenginlik verip, dilediğini fakirlik ile sınadığını iyi bilirim. Ayrıca büyük mülk sahiplerinin bu malı hangi yolda harcadığının da sorulacağını bilirim. Bu nedenle sizin geliriniz beni hiç ama hiç alakadar etmez, böyle birşeyden de bahsetmedim.

İkinci konu olarak ise ben mevcut hükümeti ciddi şekilde eleştiren bir üyeyim, savunduğum falan yok. Bunu bu forumu takip eden pek çok arkadaş biliyor zaten. Ayrıca forumu korumak adına, artık siyasi konularada mümkün olduğunca duyarsız kalmaya çalışıyorum. Eskiye göre daha az yazıyorum. Buna rağmen benim mevcut hükümeti ve politikalarını savunduğumu söylüyor olmanız ilginç. Bence ciddi bir yanlış anlaşılma var.

Yatırım konusunda da Allah işinizi rast getirsin, umarım doğru bir yatırım yaparsınız. Çiftçilik ve hayvancılık alanında üreten, üretmeye çalışan bireylere gerçekten çok ihtiyacımız var.

Bu size verdiğim son cevaptır, çünkü kişisel ve son derece gereksiz bir tartışmaya girip forumu kirletmeye hakkımız olmadığını düşünüyorum.

Oncelikle kimsenin kişisel geliri beni ilgilendirmez. Ben inançlı bir insanım ve yaradanın belirttiği üzere dilediğine zenginlik verip, dilediğini fakirlik ile sınadığını iyi bilirim. Ayrıca büyük mülk sahiplerinin bu malı hangi yolda harcadığının da sorulacağını bilirim. Bu nedenle sizin geliriniz beni hiç ama hiç alakadar etmez, böyle birşeyden de bahsetmedim.

İkinci konu olarak ise ben mevcut hükümeti ciddi şekilde eleştiren bir üyeyim, savunduğum falan yok. Bunu bu forumu takip eden pek çok arkadaş biliyor zaten. Ayrıca forumu korumak adına, artık siyasi konularada mümkün olduğunca duyarsız kalmaya çalışıyorum. Eskiye göre daha az yazıyorum. Buna rağmen benim mevcut hükümeti ve politikalarını savunduğumu söylüyor olmanız ilginç. Bence ciddi bir yanlış anlaşılma var.

Yatırım konusunda da Allah işinizi rast getirsin, umarım doğru bir yatırım yaparsınız. Çiftçilik ve hayvancılık alanında üreten, üretmeye çalışan bireylere gerçekten çok ihtiyacımız var.

Bu size verdiğim son cevaptır, çünkü kişisel ve son derece gereksiz bir tartışmaya girip forumu kirletmeye hakkımız olmadığını düşünüyorum.

Gelir kısmını size değil yukarıda yazan arkadaşa hitaben yazdım. Neyse dediğiniz gibi post kalabalığı yapmayalım iyi dilekleriniz için teşekkürler.

Aylık gelirimi karıştırma hayata küsersin. Vatanseverâ��i yazmamın amacı her konuda mevcut hükümeti savunması ve yanlış uygulamaları sanki doğruymuş gibi lanse etmesi. Doğru ise doğru, yanlış ise yanlış diyeceksin bu kadarı fazla. Foruma yeni üye olmam sizin için ne ifade ediyor çokta umurumda değil, benim amacım yatırım yapacağım sektör hakkında bilgi toplamak. Trollük size yakışır.
Yaaa baskan adam dogru soyluyor resmen formun sozcu gazetesi gibi calisiyor :)) ama adam bilincli