2018 yılı çeltik fiyatları ve verimler hakkında

Sizin görüş ve duyumunuz nedir? Her yıl olduğu gibi yılbaşı geçsin diye beklesek daha iyi olur mu? Zaten bu fiyattan satmaktansa beklemek daha iyi. Daha da düşmez umarım.

valla benim düsüncem ocak subata kadar büyük ihtimalle böyle gider ama o eski 3000 3500 tl gibi fiyatların olacağını hiç düsünmüyorum ihtiyacına göre azar azar mal satmak en iyisi ama burası türkiye sabah akşam her sey değişebiliyor

• Beğen
Tepkiler: wallace22
valla benim düsüncem ocak subata kadar büyük ihtimalle böyle gider ama o eski 3000 3500 tl gibi fiyatların olacağını hiç düsünmüyorum ihtiyacına göre azar azar mal satmak en iyisi ama burası türkiye sabah akşam her sey değişebiliyor

Burası Türkiye, ne olacagi hiç belli olmuyor. Nasıl ki 1 ay önce fiyatların bu kadar düşeceğini çoğu kimse beklemiyordu, 1 ay sonra da yukselebilecegini kimse öngörmuyor şu an . Bekleyip göreceğiz. Kısmette ne varsa o olacak. Ancak umarım TMO fiyat aciklamaz. Aciklarsa da yüksek bir fiyat olur umarım.

Aşağıdaki linkte yer aldığı üzere çeltik alım baremi TMO nun sitesinde yayınlanmış.

http://www.tmo.gov.tr/Upload/Document/celtikalimbaremi2018.pdf

Mısır için 1 Ekim emanet alım duyurusu yapılıp, 14 Ekimde fiyat netleşmişti. Geçen yıla göre %25 artış yapıldı.

Muhtemelen 2017 in enflasyon oranı ( TÜFE %12, ÜFE %15,5 ) ve 2018 yılının ilk 9 ayının enflasyonu olan %25 dikkate alınarak, 2016 yılının fiyatına göre bir fiyat açıklanacak.

Bu fiyat da 1,49 TL ( 2016 yılının fiyatı ) * 1,15 * 1,25 = 2,15 TL civarı olabilir. 3-5 kuruş aşağı yukarı oynayabilir.

Yorumlarınızı bekliyorum.

eyvah eyvah çeltiğin fiyatları dibe vuracak. ALLAH yar ve yardımcımız olsun.

Fabrikaların neden dolayı çeltik almadığı biraz geç de olsa belli oldu.

TMO fiyatı açıklasın hepsi birden ucuz ucuz mal almaya başlayacak. Demek ki hepsi biliyormuş bu durumu....

Olan yine gariban çiftçiye oldu.

2013' te 1.85 TL' ye, 2014' te 1,95-2 TL' ye, 2018' de 2,00 - 2,10 TL' ye sattığımız çeltiği bu yıl yine 2 TL civarı satacağız.

Yazık, hem de çok yazık.

• Beğen
Tepkiler: FEHİM
Fındık için TMO alım fiyatı açıklandı. Geçen yıla göre fiyat %40 fazla açıklandı. Gerçi bu saatte üretici de ne kadar fındık kaldı, o da soru işareti? Hasat başlayalı 3 ay oldu neredeyse. Bu fiyat yine üreticiden ucuza alan tüccara yaradı sanırım.

Umarım çeltik için de TMO bizleri memnun edecek güzel bir fiyat açıklar.
Benzer şekilde çeltik üreticisinin de büyük çoğunluğu çeltiğini sattı.
En azından bir kısmını satmayanlar için açıklanacak fiyat yüzümüzü güldürür umarım.

Fındık için TMO alım fiyatı açıklandı. Geçen yıla göre fiyat %40 fazla açıklandı. Gerçi bu saatte üretici de ne kadar fındık kaldı, o da soru işareti? Hasat başlayalı 3 ay oldu neredeyse. Bu fiyat yine üreticiden ucuza alan tüccara yaradı sanırım.

Umarım çeltik için de TMO bizleri memnun edecek güzel bir fiyat açıklar.
Benzer şekilde çeltik üreticisinin de büyük çoğunluğu çeltiğini sattı.
En azından bir kısmını satmayanlar için açıklanacak fiyat yüzümüzü güldürür umarım.

tmo çeltik işine pek girmez çünkü burada eski depolara çeltik alımı yapıyordu.bu depolarda güvenlik görevlilerini işten çıkararak alım yapmak istemediğini belli ediyor.

Size 81 yıllık tarihi bir belge sunarak konuya katılayım.
Yıl 1937.Atatürk yaşıyor.Dedem 84 dekar çeltik ekmiş,devlet fazla ektiği kısım için ceza yazmış ,ödenmesini istiyor.Hayvan gücüyle yapılan çeltik işinden bahsediyoruz.Ne demir tekerli dev çeltik traktörleri,ne lazer güdümlü tesfiye aletleri ne de paletli çeltik biçerdöverleri.
Dedem şu an da Amasya'da yapılmayan tarımı o zamanın imkanlarıyla 81 yıl önce yapmış.

IMG_20181031_205537.jpg