Kök gübresi atmadan arpa ekimi...

26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir

Arkadaşlar malum gübre fitarları aldı başını gitti.Bıktık artık dolar yok böyle gübre fiyatları yok böyle konuşmalardan.Şimdi işin aslına dönme zamanı geldi.Ekime 2 aydan az bir zaman kaldı.Şimdi söyle bir şey yapacam.Son 5 senedir üst üste her ekimde 18-46 kullandım.Şimdi kök gübresi atmayıp tabana sadece 20 kg,21 amonyum sülfatla yani şeker gübresiyle ekim yapmayı düşünüyorum.Sizce 5 senedir üst ütste atılan 18-46 dan tarlada fosfor kalmışmıdır.Yorumlarınız değerli akıllıca ekim yapmak şuan çok önemli.Yada en kısa zamanda topraklı tahlil yaptıcam ama tarlalar 2 aydır sürük bir şekilde bekliyor.Sürük tarladan toprak alınıp tahlil yapılmaz diyenler var.

Benim için önemli, olan 5 yıldır ard arda her sene 20 kg 18-46 kullanuıldı tarlalara.Şeker gübresinin bazı bazı elementleri çözme olayı var.Sizce şeker gübreyile ekim önerilirmi...

En iyi cozum analiz yaptirip bakmak.Surulmus tarladan analiz alirken bitki koku olmamasina dikkat edin.Evde kendiniz eleyip labaratuvara oyle gonderin
Bende tarlalarimi dap ve sulfat karisitirip ekiyordum.Bu sene analiz yaptirdim.Fosfor orani kiminde fazla kiminde cok az cikti.Sadece sulfat kullanirsaniz tarladaki fosforun cozunmeme durumunda fosfor eksikligi olacak ve verime etki edecektir.Egerki sadece sulfatla ekeceksiniz ekmeden once humik asit veya toprak duzenleyici sivi gubreler kullanip var olan fosforun cozunmesini saglayabilirsiniz.Topraklariniz kirecli ise sulfat ve diger kompoze gubre 20.20 cinko ve kukurtlu veya super ekin gubresi kullanin.

Arkadaşlar malum gübre fitarları aldı başını gitti.Bıktık artık dolar yok böyle gübre fiyatları yok böyle konuşmalardan.Şimdi işin aslına dönme zamanı geldi.Ekime 2 aydan az bir zaman kaldı.Şimdi söyle bir şey yapacam.Son 5 senedir üst üste her ekimde 18-46 kullandım.Şimdi kök gübresi atmayıp tabana sadece 20 kg,21 amonyum sülfatla yani şeker gübresiyle ekim yapmayı düşünüyorum.Sizce 5 senedir üst ütste atılan 18-46 dan tarlada fosfor kalmışmıdır.Yorumlarınız değerli akıllıca ekim yapmak şuan çok önemli.Yada en kısa zamanda topraklı tahlil yaptıcam ama tarlalar 2 aydır sürük bir şekilde bekliyor.Sürük tarladan toprak alınıp tahlil yapılmaz diyenler var.

Benim için önemli, olan 5 yıldır ard arda her sene 20 kg 18-46 kullanuıldı tarlalara.Şeker gübresinin bazı bazı elementleri çözme olayı var.Sizce şeker gübreyile ekim önerilirmi...
Şeker gübresi ekimle birlikte verilebilir.Benim kanatimce dekara 20 kg şeker atacağıniza 10 kg dap atmaniz daha iyi sonuçlar verir

Slm bitkinin alamadığı elementlerin daha rahat bitkinin almasının yanı sıra kireçlemeyide önlemiş olursunuz toprak analizi yaptırın bi bakın özellikle dap kullanılan yerlerde ph değeri yüksek çıkar çok faydalı bir iş yapmış olursunuz.ph değeri 6.5 7.0 arası çıkarsa normal.7 üstü toprakta kireçlenme anlamına gelir.