Silaj paketleme başka şekilde olabilir mi

Ustalarım iyi günler.ufak işletmeler Silaj paketleme makinesi olmadan mısır yada reygras ı silaj gibi paketleme yöntemi varmıdır, tecrübenizi bekliyorum

En uygun yöntem obek yapmak
Paketleme ayrı maliyet
Mısır küçük paket uygun paket olabilir belki ama ot hafif olduğu için küçük paket olmuyor

Syn. İsmail_17

Trakya da oğlum için aldığım fakat askerlik sonrası onun planlarının tamamen değişip, yurt dışına yerleşmesi neticesinde 50 dönümlük arazim şu anda amaçsız bir şekilde elimde kaldı.

Bu yaşıma kadar başladığım bir işi sonuna kadar götürmemeye karşı olduğum için burada kendim bir şey yapmak istiyorum. Tabii kar etmek en büyük hedefim. Bu arazide düşündüğüm iş de;

1-) Şaraplık üzüm+İncir ekmek. (Bahçe)
veya;
2-) En fazla 50 büyükbaş lık; süt ürünleri (peynir, kaymak vs.) işi yapmak.

Sizden öğrenmek istediğim mevzu; "öbek" de yapılan slaj ı bir çok ürünü karıştırıp (homojen bir şekilde karıştırılmış) silaj yapılabilir mi?
Örneğin; Mısır, Ayçekirdeği ve Reygrass ın hep birlikte homojen karşımını yapıp, aynı öbekte aynı anda kullana bilir miyiz?

• Beğen
Tepkiler: taurus
Syn. İsmail_17

Trakya da oğlum için aldığım fakat askerlik sonrası onun planlarının tamamen değişip, yurt dışına yerleşmesi neticesinde 50 dönümlük arazim şu anda amaçsız bir şekilde elimde kaldı.

Bu yaşıma kadar başladığım bir işi sonuna kadar götürmemeye karşı olduğum için burada kendim bir şey yapmak istiyorum. Tabii kar etmek en büyük hedefim. Bu arazide düşündüğüm iş de;

1-) Şaraplık üzüm+İncir ekmek. (Bahçe)
veya;
2-) En fazla 50 büyükbaş lık; süt ürünleri (peynir, kaymak vs.) işi yapmak.

Sizden öğrenmek istediğim mevzu; "öbek" de yapılan slaj ı bir çok ürünü karıştırıp (homojen bir şekilde karıştırılmış) silaj yapılabilir mi?
Örneğin; Mısır, Ayçekirdeği ve Reygrass ın hep birlikte homojen karşımını yapıp, aynı öbekte aynı anda kullana bilir miyiz?
Ürünlerin silaj durumunda birbiri ile uyumu birbirini bozmamasi onemli
Mısır ve ay çiçeği birlikte silaj yapilabilir bölgemde yapanlar var
Tabi slajda kullanim ayri
Silajlarin besin degerlerini bilip ihtiyaca göre karma karistirma yapilabilir
Benim yem karma makinem var onun içine atip uygun şekilde karistirp hayvanlara veriyorum
Herşeyden silaj olur diye biliyorum ama tecrube olması gerek
Hepsini ayri obek yapip verirken dengeli karistirmak ihtiyaca göre bence daha mantıklı
Sonuç bilonmiyorsa kötü olabilir

Obek yapma nasıl oluyor ustam
Silaj Olgunluk donemine gelen urun bicilir
Uygun obek yapilir ezilir
Üzeri guzel örtülür hava ve güneş görmesin
Mısır 20 gun ot 40 gun sonra açılip verilebir
En kisa yoldan anlatmak gerekirse

Ürünlerin silaj durumunda birbiri ile uyumu birbirini bozmamasi onemli
Mısır ve ay çiçeği birlikte silaj yapilabilir bölgemde yapanlar var
Tabi slajda kullanim ayri
Silajlarin besin degerlerini bilip ihtiyaca göre karma karistirma yapilabilir
Benim yem karma makinem var onun içine atip uygun şekilde karistirp hayvanlara veriyorum
Herşeyden silaj olur diye biliyorum ama tecrube olması gerek
Hepsini ayri obek yapip verirken dengeli karistirmak ihtiyaca göre bence daha mantıklı
Sonuç bilonmiyorsa kötü olabilir

Silaj Olgunluk donemine gelen urun bicilir
Uygun obek yapilir ezilir
Üzeri guzel örtülür hava ve güneş görmesin
Mısır 20 gun ot 40 gun sonra açılip verilebir
En kisa yoldan anlatmak gerekirse

İsmail bey verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

Hayvan beslenmesi ve yemleri konusunda belli ki bayağı tecrübelisiniz. Sizi bulmuşken bir konuyu daha aydınlatmanızı rica ediyorum.

Slaj çukurunda yaptığınız silajı hayvanlara vermek için sürekli üzerini açıyor ve o günün ihtiyacını alıyorsun. Üzerinin sürekli açılıp-kapanması silaja olumsuz etki yapmıyor mu?

Diyelim ki, silah çukurunda değil de silaj paketleme makinası ile bu işi yapmaya karar verdim. 500 kg. lık makına aldım ama günde ihtiyacım olan silaj yemi 250 kg. Kalan 250 kg. ertesi güne kadar (veya 2 gün sonraya kadar) bozulmadan kalır mı?

İsmail bey verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

Hayvan beslenmesi ve yemleri konusunda belli ki bayağı tecrübelisiniz. Sizi bulmuşken bir konuyu daha aydınlatmanızı rica ediyorum.

Slaj çukurunda yaptığınız silajı hayvanlara vermek için sürekli üzerini açıyor ve o günün ihtiyacını alıyorsun. Üzerinin sürekli açılıp-kapanması silaja olumsuz etki yapmıyor mu?

Diyelim ki, silah çukurunda değil de silaj paketleme makinası ile bu işi yapmaya karar verdim. 500 kg. lık makına aldım ama günde ihtiyacım olan silaj yemi 250 kg. Kalan 250 kg. ertesi güne kadar (veya 2 gün sonraya kadar) bozulmadan kalır mı?
Ne kadar çok iyi sıkıştırma presleme ezme yapılir ise zarar bozulma konusu o kadar az olur acildiktan sonrada öncede
Acilan hava alan yer bir iki gun içinde önce kurur sonra kuflenme ye başlar
Onun için Öbek veya cukur hayvan sayısı ile yedirme hizi ile uygun olmali mumkun olduğu kadar dar uzun olmali
Öbek veya çukurda acilan yerden silaj alinirken mümkun olduğu kadar dik ve yuzeysel alınmalı alma işi bitince örtü acik bırakılmamalı örtülmeli silaj kurumasin
Paket silajda ayni , acilan paket birkac gunde bitirilmeli açık birakilmamali aldiktan sonra uzeri örtülmeli
Misir silaji daha dayanikli olur Ot silaji na göre bozulma konusunda ot daha cabuk bozulur
Silajda katki killanilirsa daha güzel olur bozulma azalir
Silajlik ürünün olgunluk vaktine dikkat edilirse bozulma azalir
Örtü hem hava almayı hemde güneşi engellemeli
Şimdilik aklima gelenler

İsmail bey;

BU YAZACAKLARIM BENİM OKUYUP, ARAŞTIRMALARIM DAN (PRATİK BİLGİ DEĞİL TEORİK BİLGİM) ÇIKARTTIĞIM SONUÇLAR.
Eğer yanlışım var ise, "o öyle değil böyle" diyerek lütfen bunu düzeltin.

Diyelim ki; Hayvan yetiştiren bir çiftçi kesif yem için tarlasına yonca ektiğini farz edelim. Bu arkadaşın dönüm den 3000 kg. yonca aldığını farz edelim. Bunu da zaman, işçilik, mazot, yeni başka ekipman harcayarak kurutuyor ve ürününü 1500 kg. ma düşürüyor. Bunu bu kadar masraf ederek 1.500 kg. artırsa anlayacağım. "Ama düşürüyor"

Şimdi gelelim; kurutma değil slaj yapma sa; 3.000 kg. yonca sı nı, 3.000 kg. yonca slajı olarak deposuna kaldıracak. (kattığı maddeler ile belkide bu 3,200 kg. olacak.)

Bu durumda bu çiftçi; slaj değil de kuru ot yapmak ile, üstelik para ve emek harcayarak aslında kendi ayağına kurşun sıkmış olmuyor mu?

Bir başka sorum..!

Günde 15 kg. kuru ot yiyen bir hayvan, bunu slaj olarak da 15 kg. olarak mı yer?

Teşekkürler..!

Ismail doğru cevabı verecektir benim fikrim şöyle, silajın kuru madde oranı ile kuru otunki aynı değil KM olarak kiyaslayip birim proteinin de kaça geldiğini hesaplayıp bu iki değer üerinden karsilaztirmak laim. Yenecek miktarı KM olarak hesaplamak lazim diye biyorum bir de protein ve enerji hesaplanmali bu arada sindirilebilirlik de önemli.

Ismail doğru cevabı verecektir benim fikrim şöyle, silajın kuru madde oranı ile kuru otunki aynı değil KM olarak kiyaslayip birim proteinin de kaça geldiğini hesaplayıp bu iki değer üerinden karsilaztirmak laim. Yenecek miktarı KM olarak hesaplamak lazim diye biyorum bir de protein ve enerji hesaplanmali bu arada sindirilebilirlik de önemli.

Anlıyorum sizi; "protein+enerji+sindirilebilirlik" çok önemli. Burada ben sadece 1 tek örnek (yonca) verdim. Ve eldeki değerden (TARLA) maksimum ürün (YONCA vs.) elde ettiğinde hayvancılığın sürdürülebilirliği ni merak ediyorum.

Karışım ile protein ve enerji ihtiyacı sağlanır.

Ben yesilken yenebilenlerden yanayım mera karisiimi ve reygrass taze kullanılıyor fazlası silaj ve ya kuru saklanıyor. Açık sistem ahirda bicilip taze verilen ot sorunsuz ve masrafsiz olur kurutma balyalama silaj masrafı olmaz otlatam olmayınca arazi salim kalır. Munavebede araya mısır ve arpa ekilebilir.

Ben yesilken yenebilenlerden yanayım mera karisiimi ve reygrass taze kullanılıyor fazlası silaj ve ya kuru saklanıyor. Açık sistem ahirda bicilip taze verilen ot sorunsuz ve masrafsiz olur kurutma balyalama silaj masrafı olmaz otlatam olmayınca arazi salim kalır. Munavebede araya mısır ve arpa ekilebilir.

F310360A-DB2E-46EB-B1F9-D6712012EF3D.png

Bu fotograftaki sistemle bicim yapinca ayni romorku hayvanlarin Gezinme alanina birakinca taze otyiyebilirler. Ayni vagon yagmurlu ,bicim yapilamayan gunlerde kuru ot ve Silaj verilebilir.

Burada kuru yada silaj olarak değerlendirme meselesini isletmecinin bilgisi tecrubesi belirler
Kuru yada silaj meselesi sadece hayvan yemi ihtiyacına göre değil yem bitkisinin tarladan en değerli en uygun sekilde alinmasi acisindan da önemli
Ülkemizde hasat yagis mevsimine de denk gelir kurak mevsimede yağış mevsimde ot hasati silaj olarak cok uygun bir seçenek
Yağış mevsimde kurutulmaya uğrasilan ürün ziyan olur
Tarlada hasat konusunuda goz önünde bulundurmak gerek
Yem hazirlarken dengeyi kurabilmek te bilgi tecrübe işi
Kuru maddeyi seliloz oranını enerji proteini dengeli hazirlamak yine bilgi tecrübe işi
Tum bunlar tecrubeli bir isletmecinin hayvan sahibinin secenekleri maliyet açısından
Ama maliyet demişken arkadasin dediģi gibi meracilik gibisi yok

Silaj çukurunda esas olan dar ve uzun olması iyidir. Günlük ön kısımdan 10 cm kalınlıkta tırmıkla bütün yüzey taranıp indirilir, tabanda beklemiş silaj bırakılmaz.20 adet süt ineği günlük 400 kg civarı silaj yer.4 m^2 yüzey 10 cm indirilirse 0,4 m^3 hacim * 500 kg; 200 kg silaj çıkarılmış olur.
Hayvan sayısı az ise silaj torbaları kullanılabilir, 50 kg alabilen plastik torbalara silaj doldurulur ve ağzı bağlanır, 1 ay sonra kullanıma hazır olur, bunun dışında 1-2 ton alabilen büyük torbalarda kullanılabilir, yalnız bu torbalar taşınamıyor,helezon veya kepçeyle doldurulur, ağzı bağlanır. Hava sıcaklığı 10 derece altında olduğu zamanlarda silaj kolay kolay bozulmaz, bir haftaya kadar önünde bozulma görülmez, tekrar alınmaya başlayacağı zaman çürük kısım atılır.
10 hayvan için silaj kesim alanı 2 m^2 gibi olursa iyi olur.Silonun boyu uzatılır.

Burada kuru yada silaj olarak değerlendirme meselesini isletmecinin bilgisi tecrubesi belirler
Kuru yada silaj meselesi sadece hayvan yemi ihtiyacına göre değil yem bitkisinin tarladan en değerli en uygun sekilde alinmasi acisindan da önemli
Ülkemizde hasat yagis mevsimine de denk gelir kurak mevsimede yağış mevsimde ot hasati silaj olarak cok uygun bir seçenek
Yağış mevsimde kurutulmaya uğrasilan ürün ziyan olur
Tarlada hasat konusunuda goz önünde bulundurmak gerek
Yem hazirlarken dengeyi kurabilmek te bilgi tecrübe işi
Kuru maddeyi seliloz oranını enerji proteini dengeli hazirlamak yine bilgi tecrübe işi
Tum bunlar tecrubeli bir isletmecinin hayvan sahibinin secenekleri maliyet açısından
Ama maliyet demişken arkadasin dediÄ£i gibi meracilik gibisi yok

İsmail bey; tamam kurutabilmek için yaz ve yağışsız hava olması gerekir.

Ama benim asıl öğrenmek istediğim mevzu bu değil. Ben.. Hayvancılık ile uğraşan çiftçi; neden daha fazla masraf ve emek harcayarak ürününü kurutup, kendi sine zarar veriyor? (deposuna 3000 kg besi otu koyacağına 1500 kg besi otu koyuyor) Bunu öğrenmek istiyorum. Bunu merak ediyorum.

Kendi kendime; 15 kg "kuru ot" ile doyacak hayvan acaba "slaj" verildiğinde 50 kg. slaj ile mi doyuyor da o yüzden otunu kurutuyor acaba? diye soruyorum ama bununda mümkün olamayacağını tahmin ediyorum.

Eğer neden bu değilse; O zaman bizim çiftçimizin hiç hesap kitap bilmediği ortaya çıkar ki, bu da "facia" olur.

Yanlış mı düşünüyorum?

Ama benim asıl öğrenmek istediğim mevzu bu değil. Ben.. Hayvancılık ile uğraşan çiftçi; neden daha fazla masraf ve emek harcayarak ürününü kurutup, kendi sine zarar veriyor? (deposuna 3000 kg besi otu koyacağına 1500 kg besi otu koyuyor) Bunu öğrenmek istiyorum. Bunu merak ediyorum.

Kendi kendime; 15 kg "kuru ot" ile doyacak hayvan acaba "slaj" verildiğinde 50 kg. slaj ile mi doyuyor da o yüzden otunu kurutuyor acaba? diye soruyorum ama bununda mümkün olamayacağını tahmin ediyorum.

Eğer neden bu değilse; O zaman bizim çiftçimizin hiç hesap kitap bilmediği ortaya çıkar ki, bu da "facia" olur.

Yanlış mı düşünüyorum?
Abi yesil ot konurmu küflenir hemen bence sen onu sormak istiyon tarladaki sap bile az yaş gorsun hemen küfleniyor

• Beğen
Tepkiler: Sait öztürk

Yanlış mı düşünüyorum?

Mümkün olamaz dediğiniz sey mumkun. 3000 kg x % 35 = 1050 kg. Kuru madde gerisi su yani hayvan 2000 kg su icti 've isiyecek. Ama kuru ot yese nem çok az.

• Beğen
Tepkiler: Sait öztürk

Mümkün olamaz dediğiniz sey mumkun. 3000 kg x % 35 = 1050 kg. Kuru madde gerisi su yani hayvan 2000 kg su icti 've isiyecek. Ama kuru ot yese nem çok az.

O zaman.. Günde (atıyorum) 300 litre su içecek hayvan, bu sefer 200-220 litre suya ihtiyaç duyacak. Su danda tasarruf etmiş olacaksın. Daha iyi olmaz mı?

Abi yesil ot konurmu küflenir hemen bence sen onu sormak istiyon tarladaki sap bile az yaş gorsun hemen küfleniyor

çiftçigardo... Hayır. Benim sorguladığım asıl konu;

Ürün slaj yapılıp depona 3000 kg. koyacağın yere neden kurutup (üstelik suyundan da faydalanmayıp) 1500 kg. (yarıs) alınıyor?

15 kg. kuru ot ile doyan bir hayvana slaj verilirse 45 kg. mı vermek zorunda kalınıyor? Yoksa 15 kg kuru ot kafi gelen hayvana aynısını.. Yani 15 kg mı (veya 20 kg) slaj veriliyor?