Uygun Tarla Sürümü Kaç Cm Olmalıdır Hangi Ekipmanlar Kullanılmalıdır ?

Bolu Yeniçağa'nın 1200 Rakımlı Bir Orman Köyü

bizim burada soğuklar ve yağmurlar eylül ayında başlar kar kasım ayı bitmeden yağar bol yağışlı bir arazimiz var ama toprağı beton gibidir tarlalarımız hep yokuş 45 - 50 yıldır 135 le sürülürdü derin sürüm yoktu pullukla sür ek ve tırmık at bu kadar.

yeni yeni büyük traktörler almaya başladık patlatma çizel pulluk hiç bir şey kullanmadık şimdiye kadar yeni 4x4 traktörde bile tam sürüm zamınında bile 15 cm'nin altına indiğimizde yakıt ikiye katlıyor ve kasılma oluyor hangi tarım aletlerini kullanmayılız.

traktörüm 55 hp 4x4
lastik ebatları arka 380/85 (14.9) r28 ön 280/85 (11.2) r20
kaçlı pulluk önerirsiniz kaç cm derinlikte sürmek uygundur ?
tarlalarım için dişli döküm asılır tip tek sıra merdane almak istiyorum kaç dişli olmalıdır ?
merdaneli anız patlatma almak istiyorum kaç ayaklı olmalıdır kaç cm derinlikte sürmek iyidir ?

yorumlarınız için şimdiden teşekkürler...

Resimler ve ekler

• tarla sürümü.jpg
    tarla sürümü.jpg
    43.5 KB · Görüntüleme: 535
  • merdaneli patlatma.png
    merdaneli patlatma.png
    79.2 KB · Görüntüleme: 577
  • tek sıra dişli merdane.jpg
    tek sıra dişli merdane.jpg
    41.1 KB · Görüntüleme: 519
Toprak işlemede ne kadar derine inilir ve alttaki güneş görmeyen fakir toprak yukarı çıkarılır ise verim o kadar düşüyor.
Bitkilerin beslendiği üstteki 20-35 cm katman korunmalı.
Bu yüzden üst kısım goble veya pulluk ile çevrilmesi gerek.
Alttaki Pulluk ve traktör ağırlıklarının yaptığı 30-40 cm alttaki tabanda zamanla oluşan sert tabaka ise çizel ile 2-3 yıl arayla işlemlnmeli.
Biz böyle tecrübe ettik.
belki başka bölgelerde daha değişik işleme şekilleri olabilir.
Arkadaşlar fikir verecektir.

Buğday tarlası 15 cm derinliğinde sürmek uygun olur, bunun için 30 cm ara 3 10" veya 27,5 cm ara 4 8" pulluk kullanılabilir.Tekli dippatlatan ile 40 cm derinlikte düz ve çapraz toprak oynatılabilir, 3 yılda bir yeterli olur, 50 diş Eren tırmık 28 cm aralı, 17 ayak tiller,aysan,kültivatör, 9 bacak sabit kaz ayağı, 7 li S kalın yüksek bacak kaz ayağı gibi aletler toprak işlemede kullanılabilir.Hafif tip diskaro kullanabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Buğday tarlası 15 cm derinliğinde sürmek uygun olur, bunun için 30 cm ara 3 10" veya 27,5 cm ara 4 8" pulluk kullanılabilir.Tekli dippatlatan ile 40 cm derinlikte düz ve çapraz toprak oynatılabilir, 3 yılda bir yeterli olur, 50 diş Eren tırmık 28 cm aralı, 17 ayak tiller,aysan,kültivatör, 9 bacak sabit kaz ayağı, 7 li S kalın yüksek bacak kaz ayağı gibi aletler toprak işlemede kullanılabilir.Hafif tip diskaro kullanabilirsiniz.
Hocam çok yüzeysel sürmekte yabancı otla mücadeleyi zor hale getiriyor,bunu da unutmamak lazım.
Ayrıca bkz.
Nemli toprak pullukla derin sürüm oldumu.
Diken oranı aşırı fazla oluyor.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Toprak işlemede ne kadar derine inilir ve alttaki güneş görmeyen fakir toprak yukarı çıkarılır ise verim o kadar düşüyor.
Bitkilerin beslendiği üstteki 20-35 cm katman korunmalı.
Bu yüzden üst kısım goble veya pulluk ile çevrilmesi gerek.
Alttaki Pulluk ve traktör ağırlıklarının yaptığı 30-40 cm alttaki tabanda zamanla oluşan sert tabaka ise çizel ile 2-3 yıl arayla işlemlnmeli.
Biz böyle tecrübe ettik.
belki başka bölgelerde daha değişik işleme şekilleri olabilir.
Arkadaşlar fikir verecektir.

sizce sert toprak için az kulaklı büyük inç pulluk mu yoksa çok kulaklı küçük inç pulluk mu ?
lastik ebatları 4x4 arka 380/85 (14.9) r28 ön 280/85 (11.2) r20

sizce sert toprak için az kulaklı büyük inç pulluk mu yoksa çok kulaklı küçük inç pulluk mu ?

25 cm pullukla 4/12 9 lu kazayağı arkasında tapan bizim buralarda sürgü denir sonra mibzerle ekim patlatma çeksek diken ve yabancı ot kontrolü zzor oluyo

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca

lastik ebatları 4x4 arka 380/85 (14.9) r28 ön 280/85 (11.2) r20. :) :)

Üstten 25 cm toprağı devirip.
Çizel ile 50-60 cm toprak patlatılır.
380 arka teker 38 cm yerde gezer.
12 inc pullukx2.54 cm= 30.48 cm eder.
Yani her seferinde teker 8 cm yer çiğner.
Ama bu şartlarla idare eder.

Son düzenleme:

lastik ebatları 4x4 arka 380/85 (14.9) r28 ön 280/85 (11.2) r20. :) :)

Üstten 25 cm toprağı devirip.
Çizel ile 50-60 cm toprak patlatılır.
380 arka teker 38 cm yerde gezer.
12 inc pullukx2.54 cm= 30.48 cm eder.
Yani her seferinde teker 8 cm yer çiğner.
Ama bu şartlarla idare eder.

10" arası 30 cm, 12" arası 35 cm pulluklar var.Pulluğun inch'i pulluk arası ile orantılı değildir.Kanat büyüklüğünü gösterir.
14.9 R 28 jant , yere 38 cm basar, sert toprakta Alpler 3 12" , 35 cm aralı pulluk tercih ederdim.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
10" arası 30 cm, 12" arası 35 cm pulluklar var.Pulluğun inch'i pulluk arası ile orantılı değildir.Kanat büyüklüğünü gösterir.
14.9 R 28 jant , yere 38 cm basar, sert toprakta Alpler 3 12" , 35 cm aralı pulluk tercih ederdim.
Hocam pulluk inc.
"Kulaklar arasındaki mesafedir."diye bişey iddia etmedimki :)
Neyse onu geçelimdeee.
Bizim ziraatte en büyük yanlışımız toprağı traktörle tekrar sıkıştırmak.
Bunun önüne geçtim ben.
Artık ilkbaharda asla toprağı tonlarca ağırlıkla sıkıştırmıyorum.
Verimde inanılmaz etkisini gördüm.

Hocam pulluk inc.
"Kulaklar arasındaki mesafedir."diye bişey iddia etmedimki :)
Neyse onu geçelimdeee.
Bizim ziraatte en büyük yanlışımız toprağı traktörle tekrar sıkıştırmak.
Bunun önüne geçtim ben.
Artık ilkbaharda asla toprağı tonlarca ağırlıkla sıkıştırmıyorum.
Verimde inanılmaz etkisini gördüm.

Yusuf bey toprağı traktörle sıkıştırmanın önüne geçtiğinizi söylemişsiniz tam olarak ne demek istediniz? inç açarak son tabağın açtığı yeri genişletmek mi sıkıştırmayı önledi ben böyle anladım.