Bugday satis fiyati polatli

Temmuz ayinda polatli ticaret borsasinda 1150 tl ye sattigim ayni bugdayi bugun polatli ticaret borsasinda 1654 tl sattim yok böyle bi fiyat farki... IMG_20180911_231554.jpg

Tekirdağ muratlidan tüccar ile görüştüm elinizde buğday var ise bekleyin satmayin fiyatlar çok yükselecek dedi. Şuan Edirne borsasında buğday ortalama 1.3 tl. Elinde buğday olan arkadaşlarin en az Eylül ayı sonuna kadar satmamasinda fayda var. Fiyatlar 20 eylülden sonra netlesmeye başlayacaktır.

Tekirdağ muratlidan tüccar ile görüştüm elinizde buğday var ise bekleyin satmayin fiyatlar çok yükselecek dedi. Şuan Edirne borsasında buğday ortalama 1.3 tl. Elinde buğday olan arkadaşlarin en az Eylül ayı sonuna kadar satmamasinda fayda var. Fiyatlar 20 eylülden sonra netlesmeye başlayacaktır.

Peki buğdayımızın bir bölümü depoda fakat bu yükseliş sertifikalı tohum fiyatlarını yukarı çekmez mi?

Peki buğdayımızın bir bölümü depoda fakat bu yükseliş sertifikalı tohum fiyatlarını yukarı çekmez mi?
Bu yükseliş enflasyon yükselişi nasıl nakliye,elektrik,doğalgaz, kağıt ve marketlerde belli oranda fiyat artışı var ise çiftçinin ürünlerinde de zam olması gerekiyordu. Fakat gerek TMO dan buğday satışı gerek un ihracatının durdurulması ve gümrük vergilerinin düşürülmesi bu zamana kadar buğday fiyatlarının sabit gitmesinde etkili oldu. Buğday fiyatlarının zam görmemesi çiftçiyi olumsuz etkiledi. Halbuki tüm çiftçi arkadaşların gördüğü gibi girdi maliyetleri çok fazla arttı ve bir çok arkadaşımız verim kaybı ve düşük fiyatlardan dolayı borçlarını ödemekte güçlük çekmektedir. Çiftçinin sürdürebilir üretim gerçekleştirebilmesi ve faize yenik düşmemesi için bu yıl en az 1.4 yaz döneminde 2 TL olmalı. Çünkü mazot güncellemeleri yaza doğru kendini iyiden iyiye hissettirecektir.

Sertifikalı tohum yükselir mi diye sorarsanız tabiki yükselmesi gerekiyor. Çünkü şirketlerin girdi maliyetlerinde çok fazla artış var.