Dolu zararı.

08.09.2014
2,222
3,198

IMG_7235.JPGIMG_7243.JPGIMG_7247.JPGIMG_7230.JPG

Bugün öğlen yağan yağmur ile birlikte gelen dolu köy genelinde bölgesel zararlar verdi. Sizce sigorta % kaç değer kaybı verir. Sigorta yaptırmayan komşularda car allah yardımıcıları olsun.

Geçmis olsun kardeşim.
Çok üzüldüm.
Toprakla uğraşıp,emek verip,bu şekilde heba olan emeklere üzülmemek mümkün değil.

Yusuf hocam büyükler derdi ki kuraktan korkma yağıştan kork onun kıtlığı daha kötüdür derlerdi. Bu sene ne hikmetse neye ümit etsek sonu hüsran oldu. Buğdayda çok yağış yedik başakta iken bir kesti tane yapmadı. Biçim zamanı bir yağışlar oldu biçilemedi cücük yaptı. Fasulye nohut ona keza. Pirinçte pastan kurtardık dedik başak kuruma hastalığı yaptı %40 zarar dedik masrafını kurtarsa kafi dedik. Şimdi de biçim yaklaştı dolu vurdu. Yarın birde sigortacılar vurur. Sezon sonu bankalarla işimiz zor. Artık herşeye ürkerek bakmaya başladık. Çiftçi kalkınmaz ise bu ülke hiç ama hiç kalkınamaz. Allah bence ümmetimiz sınıyor ben böyle yırumluyorum. Sabır deyip sineye çekmekten başka çaremiz ondan başka sığınacakta yerimiz yok hani. Derdi veren dermanı verir deyerek avutuyorum kendimi.

Bu gün eksper geldi kimi tarlaya %33 kimisine 16 kimisine 13 bazılarına 2_3 verdi bunlar poliçeyi etkiler diye yazmadı. Şimdi anlamadığım %10 luk kesinti yapılıyormuş. Totalden mi yoksa verilen %33 ten 10 kesilp %23 olarak mı hesap yapılıyor.

10 dönüm yer diyelim 33 verdi. 910 kg yazılmış dönüme verim fiyat ta 2 tl.

910 un %33 ü 300,3 x 10=3003 x2=6006 tl -%10 (606) = 5400 tl mi?

910 un %23ü 209,3 x 10=2093 x2 =4186 mı hesaplanıyor?

Geçmiş olsun , Allah'ın takdiri demekten başka elimizden birşey gelmiyor. Bu tür felaketler çok olmaya başladı. Nadir duyuluyordu böyle olaylar ama artık her köye neredeyse ama az ama çok oluyor her sene. Zaten maliyetler aleyhimize , birde böyle felaketler olunca durum iyice zorlaşıyor. Allah hepimizin yardımcısı olsun.