SULAMAK İÇİN ELEKTRİK

Arkadalar merhaba,

Ben 34 Dekar alandaki tarlam için elektrik çektirmek istiyorum tarlanın 20 metre yakınında çok eskiden kullanılan su deposunun direği var. fotoğraftaki gibi bir direk var. Sonuncu direk bundan sonra kablo gitmiyor.

Acaba bundan elektrik çekilebilir mi?

Hiç yapan var mı?

Maliyeti aşağı yukarı ne kadar tutar?

Prosedürü nasıldır?

Bilgilendiren arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Sağlıcakla..

WhatsApp Image 2018-09-18 at 16.42.17.jpegWhatsApp Image 2018-09-18 at 16.42.18.jpeg

Su kullanma izin belgesi ve tapuyla birlikte bağlı bulunduğunuz elektrik dağıtım şirketine enerji müsadesi başvurusunda bulunacaksınız

Elektrik projesi falan çizdirilmesi gerektiğini gördüm bir kaç forumda onun hakkında bilginiz var mı? Ayrıca bu elektrik dağıtım şirketine ne kadar ücret ödeniyor? Bir de bu resimdeki trafo mu elektrik alınabilir mi? Hiç bilmediğimden soruyorum :)

Elektrik projesi falan çizdirilmesi gerektiğini gördüm bir kaç forumda onun hakkında bilginiz var mı? Ayrıca bu elektrik dağıtım şirketine ne kadar ücret ödeniyor? Bir de bu resimdeki trafo mu elektrik alınabilir mi? Hiç bilmediğimden soruyorum :)
Resimdeki trafo.Yalnız şahsa ait gibi duruyor.Sahibinden izin alarak kullanabilirsiniz.Tabi trafo çıkışı yeterliyse.

Güneş enerjisi ile sulamayı günde 10 saat çalıştırabilirsiniz elektrik ile kesintisiz 7-24 sulama yapabilirsiniz

Güneş enerjisi ile sulama nın; kaç saat yapılacağı nın belli bir kapasitesi yok. Bildiğim kadarı ile bu sınırsız.

Sınısız derken...! Bu tamamen elinizde bulunan akü lerin adeti ve kalitesi ile alakalı. Yani 24 saat sulama da yapabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: sonbiçici
Elektrik bu kadar yakındayken güneş enerjisine gerek var mı bilemedim? Maliyeti ciddi bir yük olur bana. dağıtım şirketine gidince bu trafo gözükür mü acaba? Bir de bu trafodan sonra başka dire yok. Trafo olduğuna da emin olamadım o yüzden :(

ilk öğrenmeniz gereken bölgenizde elektrik almak için ruhsat veriyolar mı(depo, tarımsal sulama, basınçlı sulama gibi) elektrik alıyorum demeyle vermezler prosedüre uygun mu ruhsat veriyolar mı onu öğrenin gerisi kolay, bi elektrik mühendisinin yanına giderseniz her sorunuza cevap alırsınız burdan ne desek boş bölgeyi bilmeyince.

Arkadalar merhaba,

Ben 34 Dekar alandaki tarlam için elektrik çektirmek istiyorum tarlanın 20 metre yakınında çok eskiden kullanılan su deposunun direği var. fotoğraftaki gibi bir direk var. Sonuncu direk bundan sonra kablo gitmiyor.

Acaba bundan elektrik çekilebilir mi?

Hiç yapan var mı?

Maliyeti aşağı yukarı ne kadar tutar?

Prosedürü nasıldır?

Bilgilendiren arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Sağlıcakla..

Ekli dosyayı görüntüle 30982Ekli dosyayı görüntüle 30983
Bu trafo kime ait onu bilmek gerek büyükşehirde yaşıyorsan belediyeye ait yoksada köy tüzel kişiliği veya özel idareye ait olmalı kime aitse ondan noterden muafakname alıp onların hattını kullanıp kendi trafonu kurabilirsin muafaknameyi alıp enerji müsadesine başvuracaksın ordan çıkan müsadeye göre ancak maliyet çıkabilir belki sana başka yerden bağlantı noktası verecekler sabit olan trafo ve direği birde ayırıcı fiyatı gerisi müsadeye göre çıkar senin suyunun miktarına göre kullanacağın motorun gücünü belirleyip kumanda panosu fiatı belli olur

• Beğen
Bu trafo kime ait onu bilmek gerek büyükşehirde yaşıyorsan belediyeye ait yoksada köy tüzel kişiliği veya özel idareye ait olmalı kime aitse ondan noterden muafakname alıp onların hattını kullanıp kendi trafonu kurabilirsin muafaknameyi alıp enerji müsadesine başvuracaksın ordan çıkan müsadeye göre ancak maliyet çıkabilir belki sana başka yerden bağlantı noktası verecekler sabit olan trafo ve direği birde ayırıcı fiyatı gerisi müsadeye göre çıkar senin suyunun miktarına göre kullanacağın motorun gücünü belirleyip kumanda panosu fiatı belli olur
Arkadaşlar ges kur demiş randıman alacağın bir sistem senin tarlanın fiyatını gecer ve yarısını kaplar araştırma bile derim

• Beğen
50 kw sulama motoru üzerinden hesap yapalım...
Her gün sulama yapıldığını yada tarlayı bölümlere ayırarak motoru her gün kullandığını düşünelim. Sulama genelde bahar ve yaz aylarında yapıldığını düşünürsek yani yağmurlu havada güneş olmaz ama sulama yapmış sayılırsın. Güneşli havada da zaten güneş enerji sistem gayet iyi çalışır. Şimdi ekonomisine gelelim.

Tedaş Hesabı
günde 8 saat sulama
ayda 30 gün
motor 50 kw gücünde
birim fiyat 0,5 TL (vergiler dahil)
Aylık maliyet : 8 * 30 * 50 * 0,5 : 6.000 TL (daha az sularsın yada daha büyük motor kullanırsın hesap değişir. Ortalama hesap yaptım. rakamları sen değiştirebilirsin.)

Güneş Enerji sistemine bakalım.
günde 8 saat
ayda 30 gün
motor 50 kw gücünde
birim fiyat 0 TL (bedava)
Aylık Maliyet 8 * 30 * 50 * 0 tl : 0 TL (sıfır tl)

Şimdi gelelim bu bedava elektrik için yapılması gereken yatırım miktarı.
50 kw için 250 W panellerden 200 adet lazım. Ancak %100 verim olmadığını varsayalım. O zaman 250 adet panel lazım.
250 adet panel x 800 TL : 200.000 TL
Sigorta : 2.000 TL
Kablo : 2.000 TL
İnverter 36.000 TL
Demir Profil vs. : 10.000 TL
Toplam : 250.000 TL

Bu sistem 10 yıl sıkıntısız çalışsa sana yılda 250.000 TL / 10 yıl : 25.000 TL yıllık
yılda 5 ay kullansan 25.000 tl / 5 ay : 5.000 TL/Ay maliyet demek.

Kısaca sana elektrikten ucuza gelir. Bunun yanında 5 ay tarlada 7 ayda evinde kullanırsın. Bu 7 ayda evini ısıtabilir, su kaynatabilir, tv ve her türlü elektrikli alet kullanabilirsin.

Şimdi gelelim ben bunu kullanırmıyım. Evet ben buna benzer sistemi 3 yıldır sorunsuz kullanıyorum. Herşeyini kendim aldım taktım.
Bende 32 adet 250 w panel + 3 adet 5 kva inverter + 16 adet 100 amper ultra jel akü mevcut sistemim var. resimlerini başka bir konuda paylaştım. Tüm evimde ve ağılımda kullanıyorum.

Not: 66 kVa , 60 Kw 3 fazlı inverter fiyatı aşağıda sitede mevcut.
https://wechselrichter-billiger.de/Huawei-SUN2000-60-KTL-HV-D1-001
https://wechselrichter-billiger.de/Huawei_1

Adsız.jpg
Adsız2.jpg

Benim inverterlerim
IMG-20160620-WA0019.jpg

Güneş Panellerim
IMG-20171215-WA0013.jpg

50 kw sulama motoru üzerinden hesap yapalım...
Her gün sulama yapıldığını yada tarlayı bölümlere ayırarak motoru her gün kullandığını düşünelim. Sulama genelde bahar ve yaz aylarında yapıldığını düşünürsek yani yağmurlu havada güneş olmaz ama sulama yapmış sayılırsın. Güneşli havada da zaten güneş enerji sistem gayet iyi çalışır. Şimdi ekonomisine gelelim.

Tedaş Hesabı
günde 8 saat sulama
ayda 30 gün
motor 50 kw gücünde
birim fiyat 0,5 TL (vergiler dahil)
Aylık maliyet : 8 * 30 * 50 * 0,5 : 6.000 TL (daha az sularsın yada daha büyük motor kullanırsın hesap değişir. Ortalama hesap yaptım. rakamları sen değiştirebilirsin.)

Güneş Enerji sistemine bakalım.
günde 8 saat
ayda 30 gün
motor 50 kw gücünde
birim fiyat 0 TL (bedava)
Aylık Maliyet 8 * 30 * 50 * 0 tl : 0 TL (sıfır tl)

Şimdi gelelim bu bedava elektrik için yapılması gereken yatırım miktarı.
50 kw için 250 W panellerden 200 adet lazım. Ancak %100 verim olmadığını varsayalım. O zaman 250 adet panel lazım.
250 adet panel x 800 TL : 200.000 TL
Sigorta : 2.000 TL
Kablo : 2.000 TL
İnverter 36.000 TL
Demir Profil vs. : 10.000 TL
Toplam : 250.000 TL

Bu sistem 10 yıl sıkıntısız çalışsa sana yılda 250.000 TL / 10 yıl : 25.000 TL yıllık
yılda 5 ay kullansan 25.000 tl / 5 ay : 5.000 TL/Ay maliyet demek.

Kısaca sana elektrikten ucuza gelir. Bunun yanında 5 ay tarlada 7 ayda evinde kullanırsın. Bu 7 ayda evini ısıtabilir, su kaynatabilir, tv ve her türlü elektrikli alet kullanabilirsin.

Şimdi gelelim ben bunu kullanırmıyım. Evet ben buna benzer sistemi 3 yıldır sorunsuz kullanıyorum. Herşeyini kendim aldım taktım.
Bende 32 adet 250 w panel + 3 adet 5 kva inverter + 16 adet 100 amper ultra jel akü mevcut sistemim var. resimlerini başka bir konuda paylaştım. Tüm evimde ve ağılımda kullanıyorum.

Not: 66 kVa , 60 Kw 3 fazlı inverter fiyatı aşağıda sitede mevcut.
https://wechselrichter-billiger.de/Huawei-SUN2000-60-KTL-HV-D1-001
https://wechselrichter-billiger.de/Huawei_1

Ekli dosyayı görüntüle 31201
Ekli dosyayı görüntüle 31202

Benim inverterlerim
Ekli dosyayı görüntüle 31203

Güneş Panellerim
Ekli dosyayı görüntüle 31204

Yaklaşık 34 dekar alanı sulamak için kaç tane panel lazım? Yada 50 kw kaç dekarı sular?

İlerde Allah nasip ederse tarlaya prefabrik bir ev de kurmak istiyorum.

Bizim köyde bunu yapsan insanlar çekemez gelir kırar, çalmaya çalışır vs. Sigorta her şeyini karşılıyor mu? Yıllık 2.000 TL mi?

Cevabınız için teşekkür ederim.

Yaklaşık 34 dekar alanı sulamak için kaç tane panel lazım? Yada 50 kw kaç dekarı sular?

İlerde Allah nasip ederse tarlaya prefabrik bir ev de kurmak istiyorum.

Bizim köyde bunu yapsan insanlar çekemez gelir kırar, çalmaya çalışır vs. Sigorta her şeyini karşılıyor mu? Yıllık 2.000 TL mi?

Cevabınız için teşekkür ederim.
:) sigorta o degil. Eletrik sigortası. Kisa devre olmasin diye. Ben kendi tarlama koydum. Memnunum. Sen bile monte edebilirsin.