küçük başta ithal sevdası doğrumu

Koyunla iyimiş ilhan.

10 yıl kadar koyun baktık. Kıvırcık ve sakız cinsiydi. Aldığımızda yükselme dönemindeydi piyasa. Aldık 30 yaptık 90-100 hep eleme yaptık piyasalar bu sürede hep aşağı gitti 2 sene evvel sürüyü verdim bir yıl vadeli bakamaz hale geldik. Eğlencelik babama 12 tane bıraktık. Onları da yıl başında tümoyu alırken johnderenin üstüne koyduk 9 lira yaptılar. 2 ay geçmedi piyasa canlandı. Kurbanda 2 tane koç aldım 3 lira para verdim. İçime oturdu.

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Maşallah çok güzeller. Tüyünce bereketi olsun. Güzelini bulunca zaten ithal aramaya gerek yok.
bu bölgede çok bilinçli yetiştiriciler var.
kısmetse yarın ilk hallerini atarım çok batık kirliydiler ırk özelliklerini taşıdıkları için aldım kırkınca tertemiz oldular.

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Koyunla iyimiş ilhan.

10 yıl kadar koyun baktık. Kıvırcık ve sakız cinsiydi. Aldığımızda yükselme dönemindeydi piyasa. Aldık 30 yaptık 90-100 hep eleme yaptık piyasalar bu sürede hep aşağı gitti 2 sene evvel sürüyü verdim bir yıl vadeli bakamaz hale geldik. Eğlencelik babama 12 tane bıraktık. Onları da yıl başında tümoyu alırken johnderenin üstüne koyduk 9 lira yaptılar. 2 ay geçmedi piyasa canlandı. Kurbanda 2 tane koç aldım 3 lira para verdim. İçime oturdu.
koyunculuk ömürlük meslek olarak görülmeyince böyle olabiliyor sağlık olsun.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
koyunculuk ömürlük meslek olarak görülmeyince böyle olabiliyor sağlık olsun.

Aynen öyle ama bakacak insan kalmayınca o hayvanlara da yazık günah 30-40 dk gezip eve gelmek zorundalar. Böyle olunca mecburen bıraktık. Yoksa hiç parasız kalınmaz. Bir haneyi çok iyi geçindirir.

• Beğen
Tepkiler: ilhan_mkp
Aynen öyle ama bakacak insan kalmayınca o hayvanlara da yazık günah 30-40 dk gezip eve gelmek zorundalar. Böyle olunca mecburen bıraktık. Yoksa hiç parasız kalınmaz. Bir haneyi çok iyi geçindirir.
o kadar gezinti yetmiyor açıkçası toklulardan önce 2 tane gebe koyun aldım toklular biraz fazla yemesi gerekiyo 2 koyunuda ayıramıyorum kilo fazlası var işten gelince 3 saat kadar gezdiriyom hiç otlamadıkları halde salıyorum hareket etmeleri için

bu bölgede çok bilinçli yetiştiriciler var.
kısmetse yarın ilk hallerini atarım çok batık kirliydiler ırk özelliklerini taşıdıkları için aldım kırkınca tertemiz oldular.

ilk aldığımda bu haldeydiler kalabalıktan çıktılar tırnak aralarında kuyruk yanlarında pişikler vardı. 20180903_070237.jpg20180903_190337.jpg

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
İbrahim senin gayretini biliyorum ve bu idi
İsi arastirdigin icin bu konuda sana basarilar dilerim bilerek bj isi yapmak bir avantsjdir
abi benckoyunculuk yapmıyorum ama burada ithal alırsam muhteşem bir sürüm olur öyle devam eder izlenimi var.
ithallerle ülkemizdeki koyunlar arasında uçurum bir fark yok bunu anlatmak amacıyla bu konuyu açtım.

• Beğen
Tepkiler: acemi_
hocam biz kayserideyiz iklimi az,cok bilirsiniz hngi cins ithaller uyum saglar bu sarole ve ile de france guzel gibi ama kumeli olacak bixim mal yaylim olacak(yaylim arazisi var ama ot at) kurma duzen eski sistem hangi cins adaptasyon saglayabilir.

hocam biz kayserideyiz iklimi az,cok bilirsiniz hngi cins ithaller uyum saglar bu sarole ve ile de france guzel gibi ama kumeli olacak bixim mal yaylim olacak(yaylim arazisi var ama ot at) kurma duzen eski sistem hangi cins adaptasyon saglayabilir.
açıkçası ithal yerine yerel koyunların iyilerinden toplasanız çok iyi olur kayserinin merası benim gözümle bakınca çok zayıf bayır yamalarında ilgimi çekmişti toprağın 50 cm altı metrelerce taş farklı bölgelerinde öyle muhtemelen mera çok erken kurur kültür ırkı denilen ırklar yerel koyunların verimini bile yakalayamaz bence.