küçük başta ithal sevdası doğrumu

koyunculuk bir meslektir aynı ırkı besleyen iki üreticinin koyunları birbirini tutmaz.
ithal koyunlarda genitiği ile oynanmamışsa bazı gerçekleri gözardı edilince aynı verimsiz ezik bir nesille devam edecektir.
ne yapacağız besleyeceğimiz ırk bölgemize en yatkın en verimli ırk olacak.
bizim bölgemiz için Karacabey merinosu.
ırk özelliklerini çok iyi bileceğiz.
alakasız ırklarla zırt pırt melezleme yapmayacağız.
koçları mümkünse her yıl değiştireceğiz kan değişimi çok önemli büyümeyen bıcır hastalıklı yetiksiz kuzuların ana nedeni.

bir süredir koyuncularla fazla muhabbetim oldu.
bu işlere yeni girenlerde gözüme batan bir yanlış düşünce var.
ithal bilmemne ırkı alırsam azcık yiyecek ile boşcana kuzu alırım.
bu ırk verdiğim yemi daha kısa sürede ete çeviriyor.
şu kadar günde bu kadar kilo olur.
Hayvancılık yapmıyorum ama küçükbaş konusunda araştırma yaptım heves vardı.

Gözlemlediğim kadarıyla çoğu ırk Merinos kırması kanında merinos var yani. Ayrıca ithal hayvanlara yapılan yemleme gibi yerli ırklarada yemleme yapılsa ya da mera olursa aynı verim alınır yada fark az olur. Yani ne kadar ekmek o kadar köfte.

Gözlemlediğim kadarıyla çoğu ırk Merinos kırması kanında merinos var yani. Ayrıca ithal hayvanlara yapılan yemleme gibi yerli ırklarada yemleme yapılsa ya da mera olursa aynı verim alınır yada fark az olur. Yani ne kadar ekmek o kadar köfte.
Evet herşey bakımla alakalı. Hep duyuyordum akkaraman ırkı sağlamdır ama verimsizdir diye. Gecen bir hoca anlattı sadece koç katımdan 1 ay önce günlük yarım kg arpa ile kuzu ortalamasını 1 den 1.4 e çektik diyor. Herhangi bir genetik değişim ıslah olmadan sadece az bir arpa ile. Bu koyunun böyle verimsiz görülme sebebi bakımsızlık. Ben ithale karşıyım ibrahim abime de teşekkür ederim çok güzel ve kıymetli bir yazı yazmış.

açıkçası çocukluğumdan beri azda olsa evde hep koyun bulunur yerli ırklar yem tepkisi olarak aşırı geri değil yerel üretici kan değişimi yapmadığı için yem tepkileri zayıf.
bu yazın birkaç koyun toklu falan aldım üç ayrı yerden bir tane yerli var iki merinos türevi aşırı yerel merinoslar.
4 tane gayet başarılı bir işletmeden gayet güzel merinos toklu var.
yerli olan hiçbir konuda geri değil.

Evet herşey bakımla alakalı. Hep duyuyordum akkaraman ırkı sağlamdır ama verimsizdir diye. Gecen bir hoca anlattı sadece koç katımdan 1 ay önce günlük yarım kg arpa ile kuzu ortalamasını 1 den 1.4 e çektik diyor. Herhangi bir genetik değişim ıslah olmadan sadece az bir arpa ile. Bu koyunun böyle verimsiz görülme sebebi bakımsızlık. Ben ithale karşıyım ibrahim abime de teşekkür ederim çok güzel ve kıymetli bir yazı yazmış.
o sürüde birde her yıl koçların değişyirildiğini düşün.
tokluların 1 yaşını doldurmadan koç katımı yapılmadığını düşün.
koyunlar 6 aylıkken bile koça gelir koçlar sürüde geziyorsa o toklu 50 kg kalır.
yaşında koç alırsa 70 kg civarı olur.
bu iki hayvanın neslinin devamı bir olurmu.

o sürüde birde her yıl koçların değişyirildiğini düşün.
tokluların 1 yaşını doldurmadan koç katımı yapılmadığını düşün.
koyunlar 6 aylıkken bile koça gelir koçlar sürüde geziyorsa o toklu 50 kg kalır.
yaşında koç alırsa 70 kg civarı olur.
bu iki hayvanın neslinin devamı bir olurmu.
Tabi abi çok doğru diyorsun. Şimdi bu methedilen yere göğe sığdırılamayan suffolkdur bilmem nedir ırkların ataları da sanki aynı şekilde övüldüğü şekilde miydi ki?
Bence öyle değil. Bilinçli sürü sahipleri az bi iyileştirmiş bize satıp satıp duruyor. Bizim kuyruklu akkaramanlarımız kangallarımız da o suffolkların ilk hali gibi. Sadece düzgün yetiştirilmeye muhtaçlar. Düzgün bilinçli hareketlerle kangalın suffolku çok rahat tokatlayabileceği kanaatindeyim[emoji4][emoji3]

Tabi abi çok doğru diyorsun. Şimdi bu methedilen yere göğe sığdırılamayan suffolkdur bilmem nedir ırkların ataları da sanki aynı şekilde övüldüğü şekilde miydi ki?
Bence öyle değil. Bilinçli sürü sahipleri az bi iyileştirmiş bize satıp satıp duruyor. Bizim kuyruklu akkaramanlarımız kangallarımız da o suffolkların ilk hali gibi. Sadece düzgün yetiştirilmeye muhtaçlar. Düzgün bilinçli hareketlerle kangalın suffolku çok rahat tokatlayabileceği kanaatindeyim[emoji4][emoji3]
abartmayalım [emoji13]

doğal seleksiyon denilen birşey var sürünüzde doğumdan damızlık seçimi dönemine kadar genetiği kötü kusurlu ırk özelliklerini tam anlamıyla karşılamayan hayvanlar elenmeli bir kaç kuşak sonra sürü ciddi anlamda verim olarak gelişecektir.

Konunun özü bu. "genetiği kötü kusurlu ırk özelliklerini tam anlamıyla karşılamayan hayvanlar elenmeli"
Kötü ırk yok. Kötü yetiştirici var.

Dediginiz gibi bir çok etken var.

1. Uygun damızlık seçimi
2. Yemleme
3. Kan değişimi
.
.
Gibi uzar gider

Yerli ırklarda sağlam bakım iyi yapıldıktan sonra onlarında ithal ırkları aratmayacağını zannediyorum.
uzatmakta fayda var karacabeyde küçükbaş fuarına gittim herkez fahiş fiyatlara ithal koyun satma derdinde.
yerel ırklar fuarda ithallerin içinden geçecek ayarda iyidi.

Bende araştırıyorum küçükbaşı sahip değilim yani. Kıyas doğru mu bilmiyorum ama simmental holstein ile yerli ineği kıyaslamak gibi birşey değil mi buradaki. Akkaraman morkaraman kangal çok faydalıdır iyidir ama seleksiyonu yapılırsa dediğinizde zaten 3000 verip aldığınız dorper selekte edilmiş. Yani size kafadan 5 sene (o da en az) kazandırıyor. Bu işlerde en önemlisi de zaman. He yerlilerin çok olumlu özellikleri var. Dediğiniz gibi yerli kıl keçileri, akkaraman kangal selekte edilse çok iyi olabilir. Ama ne tüccar ne köylü bunla uğraşmaz, uğraşamaz. Bunu ya tigem ya üniversiteler yapıp vatandaşa ikizlik oranı %50 ve üzeri damızlıkları tıpkı ithalde olduğu gibi satmalılar. Elde olan akkaraman kangal vb yerli ırklarının bile safı yok neredeyse.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Bende araştırıyorum küçükbaşı sahip değilim yani. Kıyas doğru mu bilmiyorum ama simmental holstein ile yerli ineği kıyaslamak gibi birşey değil mi buradaki. Akkaraman morkaraman kangal çok faydalıdır iyidir ama seleksiyonu yapılırsa dediğinizde zaten 3000 verip aldığınız dorper selekte edilmiş. Yani size kafadan 5 sene (o da en az) kazandırıyor. Bu işlerde en önemlisi de zaman. He yerlilerin çok olumlu özellikleri var. Dediğiniz gibi yerli kıl keçileri, akkaraman kangal selekte edilse çok iyi olabilir. Ama ne tüccar ne köylü bunla uğraşmaz, uğraşamaz. Bunu ya tigem ya üniversiteler yapıp vatandaşa ikizlik oranı %50 ve üzeri damızlıkları tıpkı ithalde olduğu gibi satmalılar. Elde olan akkaraman kangal vb yerli ırklarının bile safı yok neredeyse.
dorper internette öyle pazar yerinde ne veriyorlar internetteki bilgiler insanları yanıltıyo.
bizim burada bir çok sürü sahibi ithal hayvanları ırkı bozmamak adına sürüsüne bile katmaz.
zaten sürü iyi elenmiş damızlıklardan
bir dorper sürüsü aynı yememe ile merinos sürüsünün kuzu ortalamasını yakalayamıyor.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Ben dorperi örnek olarak verdim. Zaten dorper kısa boylu tıknaz bir hayvan. Bizim insanımız tvde ne izlerse onu beğeniyor. Eğer hakiki bölgemize uygun polatlı merinosu, karacabey merinosu bulunsa dorperi 10 basar belki. Ama burada sıkıntı elit sürü bulmakta. Bu nedenle damızlık fiyatları da yüksek oluyor. Ama il de france için kuzu fiyatı almıştım 1200 tl idi.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32

Ben dorperi örnek olarak verdim. Zaten dorper kısa boylu tıknaz bir hayvan. Bizim insanımız tvde ne izlerse onu beğeniyor. Eğer hakiki bölgemize uygun polatlı merinosu, karacabey merinosu bulunsa dorperi 10 basar belki. Ama burada sıkıntı elit sürü bulmakta. Bu nedenle damızlık fiyatları da yüksek oluyor. Ama il de france için kuzu fiyatı almıştım 1200 tl idi.
ben yakın zamanda 3 dişi 1 erkek toklu aldım vede gayet güzel bir sürüden.
başka bir konuya fotolarını attım ama yinede atayım.
zaman zaman çevreden yerel üreticilerden koyun kuzu paylaşımlarıda yapma niyetim var.
20180917_183823.jpg20180917_183102.jpg20180916_073835.jpg20180909_190726.jpg