YARIM ÇATI GARAJ YAPIMI....

yarım çatı şeklinde 8 metre derinliği olan garaj yaptıracaz demir çelik bina ilk olacak bina işi bizde yapan arkadaşlar varsa tavsiyelerini alabilir miyim nelere dikkat edelim?

Çam var ama fiyat onunda pahalı. Yıllar içinde o da deforme oluyor. Tam kapalı yapacaksan muhafaza altında olabilir ama yarım denilince su mehfediyor. Kavaktan garaj yapmıştım 2 senede tahta kurdu yedi bitirdi heryer toz pislik. Çam dan kapalı garajım var ama o da bel verdi destek yapacağım omzamanda garajın kullanım alanı daralacak. Demir bir kere yaparsın ömürlük olur o yüzden dedim. Bu zamanda yapmak tabiki imkan gerektirir ki şahsım adına bu verimler ve masraflar ile ahşap garaj bile çok zor.

• Beğen
Tepkiler: Sait öztürk
Neden kısa ki? Ömrü uzun tahta çeşitleri yok mudur nemden felan etkilenmeyen?

Kereste den ahır yapmak; 4 tane demirden yapılmış ahır maliyetine gelir.

"yok mudur nemden felan etkilenmeyen?" Olmaz mı? Var tabi.. Türkiye de Finlandiya dan ithal, ahşap ev yapımı için özel kimyasal havuzlarda bekletilmiş olan keresteler var. Son fiyat ı bilmiyorum ama metreküp fiyatı tahminim şu an 30.000TL den aşağı değildir. Yani çam ın 32 katı.:D

Nemden etkilenmeyen, çok eskilerden yapılmış olan ahşap evler var. Mesela senin bölgende deden zamanından kalma en az 80-100 senelik kestane veya dışbudak keresteden yapılmış ve hala kusursuz olan ahşap evler var. Şimdi o keresteyi bulamazsın.

Eğer 3-5 sene önce kesilmiş, kesildiği yerde yatmış dışbudak ağac tomruğu bulursan; o zaman mükemmel olur. Bunu alır biçer ve önce kereste haline getirip daha sonra da ahır yaparsan bu ahırı senin torunların bile görür. Yoksa mümkün değil. Ama bu bile metal den daha pahalıya gelir.

Demir fiyatları yüksek hemşerim, lakin tuğla, çimento fiyatları da yüksek. her geçen gün de artmaya da devam ediyor. iyi hesaplamak lazım. Şahsi fikrim profil, saç malzemeden yapman. Tugla yapıya göre daha hafif ve daha dayanıklı.

Kereste den ahır yapmak; 4 tane demirden yapılmış ahır maliyetine gelir.

"yok mudur nemden felan etkilenmeyen?" Olmaz mı? Var tabi.. Türkiye de Finlandiya dan ithal, ahşap ev yapımı için özel kimyasal havuzlarda bekletilmiş olan keresteler var. Son fiyat ı bilmiyorum ama metreküp fiyatı tahminim şu an 30.000TL den aşağı değildir. Yani çam ın 32 katı.:D

Nemden etkilenmeyen, çok eskilerden yapılmış olan ahşap evler var. Mesela senin bölgende deden zamanından kalma en az 80-100 senelik kestane veya dışbudak keresteden yapılmış ve hala kusursuz olan ahşap evler var. Şimdi o keresteyi bulamazsın.

Eğer 3-5 sene önce kesilmiş, kesildiği yerde yatmış dışbudak ağac tomruğu bulursan; o zaman mükemmel olur. Bunu alır biçer ve önce kereste haline getirip daha sonra da ahır yaparsan bu ahırı senin torunların bile görür. Yoksa mümkün değil. Ama bu bile metal den daha pahalıya gelir.
Yani demir çok daha uygun fiyata gelir doğrumu? Benim arkadaş var mütehhit babası. Hergün ağlıyo demir fiyatı uçtu öldük bittik felan fişman. Oyüzden sorayım dedim.

• Beğen
Tepkiler: Sait öztürk
Konuyu hortlamak gibi olacak ama kullanılan agaca gemi ler için kullanılan vernik sürülürse uzun ömürlü olur. Deforme felan olmaz
mazotta aynı işi görür mazot püskürtülen ağacı kurt yemez diye bir şehir efsanesi var.bilen bir yorum yaparsa birilerine faydası olur,
inşaatta kullanılan kalıplara yağ sürüyorlar onlarıda kurt yemiyor,
alternatif olarak denenebilir.

• Beğen
Tepkiler: cemal ÖZTÜRK