Erkunt Kısmet 58e hakkında tavsiye?

Daha önce marka belirtmeden ihtiyacıma uyacak traktörü bulmak için birkaç konu açmıştım. Geçen sürede Erkunt markasına yoğunlaştım ve traktör alımı için gerekli bütçeyi hazırladım.
75 dekar yağlık zeytin bahçesi(60%'ı düz, %30'u eğimli, %10'unda motor çalışmaz)- ızgara çekme, ilaçlama, hasat ve hayvan gübresi atma..vb
15 dekar boş tarlaya, trilye zeytin ekilecek, - ızgara çekme, ilaçlama,..vb
10 dekar sulu tarlaya domates ekilebilir. - toprak işleme, ilaçlama, hasat
75 dekar tarlaya pamuk - toprak işleme, ilaçlama, ara çapa..vb

Yapılacak işler bunlar. 3 senedir zeytin bahçesiyle uğraşıyorum. Ama şimdiye kadar hiç traktör kullanmadım. Yani yeni çiftçi sayılırım.

Soruma gelecek olursak; Bu arazilerde bu işleri kısmet58e 4x4 yapar mı? Neden kısmet58? Çünkü hem bahçeye uygun hem de tarlaya uyum sağlıyor. Bu işlerin üstesinden bu traktörle gelebir miyim? Alternatif olarak erkunt 80 meyveci düşünüyorum fakat karın altı alçak gelir diye tarlada sıkıntı yaşarım diye düşünüyorum. Tavsiyeleriniz nedir?

• Beğen
Tepkiler: samet denk
Ön ve arka lastik havalarını 20 psi ayarlayınız.
Mazot pompasını 1 tur ayar civatasını açınız.Fiat 640 gibi rampada gaz yiyerek çeker.Devir düşmeden rampa çıkar.
Ön lastiklerin çamurluklarını bir diş aşağı indiriniz.Sol çamurluk turunu açınca depoya değiyor.
Frenlerin arka aksta bulunan uzatma lamasının boyu 2 cm uzatılırsa ve çubuklara ayar çekilirse frenler biraz daha iyi tutar.
Hayırlı olsun.Allah kaza bela vermeden kullanmak nasip etsin.Allah utandırmasın.

Çok araştırdım. F/p oranı iyi bir traktör. Kullananlarla görüştüm, çok memnunlar. Benim işimi görür.

Bahçede atomizer kullanımında etkili çalışacaktır, fakat tarla da motor ağırlığı bana göre az geliyor.Örneğin 60 diş tırmıkta rampa arazide patiye fazla düşüyor.70S kabinli 3800 kg buda fazla geliyor, pompa açılınca motor tepkileri birbirine yakın oluyor.Tarlada 3200 kg civarı ağırlık olsa biraz daha rahat ederdik, fakat 2800 kg motor ağırlığı var.Ayrıca bizim kullandığımız tenteli modeldir.Kabinli arka cantlarda 2 ağırlık, önde 200 kg ağırlık istiyor.

Bahçede atomizer kullanımında etkili çalışacaktır, fakat tarla da motor ağırlığı bana göre az geliyor.Örneğin 60 diş tırmıkta rampa arazide patiye fazla düşüyor.70S kabinli 3800 kg buda fazla geliyor, pompa açılınca motor tepkileri birbirine yakın oluyor.Tarlada 3200 kg civarı ağırlık olsa biraz daha rahat ederdik, fakat 2800 kg motor ağırlığı var.Ayrıca bizim kullandığımız tenteli modeldir.Kabinli arka cantlarda 2 ağırlık, önde 200 kg ağırlık istiyor.
Benim de çekincem ağırlık idi. Öne ek ağırlık ekleteceğim. Tarlalar düz olduğundan çok sıkıntı çekmem diye düşünüyorum. Zeytinde sanırım yaylı çapa kullanacağım. Atomizer kullanmayacağım. Zeytinde ve tarlada kullanmak için İlaçlamayı 400lt mi 600lt mi önerirsiniz? Bayırda 600lük ile önü kalkma yapar mı?

MF 135 2000 kg, ön ağırlık yokken 1 ton arkalıktaki yükle önünü gezdirir.Rampayı geri geri çıkmak ister. 58E 2800 kg, 600 lt ilaçlamayı rahat çalıştırır, yalnız dönüşlerde biraz dikkat etmek ister, savrulma durumunda yarım depoda çalkalanma olabilir, depo içine dalgakıran monte etmek iyi olur.4 sıra havalı mibzerle ekim yapılabilir, 4 ton motor havalı mibzerde daha sarsıntısız çalışıyor, bu biraz sarsıntılı çalışacaktır, fakat küçük alanlarda işimizi görür.

MF 135 2000 kg, ön ağırlık yokken 1 ton arkalıktaki yükle önünü gezdirir.Rampayı geri geri çıkmak ister. 58E 2800 kg, 600 lt ilaçlamayı rahat çalıştırır, yalnız dönüşlerde biraz dikkat etmek ister, savrulma durumunda yarım depoda çalkalanma olabilir, depo içine dalgakıran monte etmek iyi olur.4 sıra havalı mibzerle ekim yapılabilir, 4 ton motor havalı mibzerde daha sarsıntısız çalışıyor, bu biraz sarsıntılı çalışacaktır, fakat küçük alanlarda işimizi görür.

Bizde 600lt olarak düşünüyoruz. Bu motorla sadece çapa, ızgara, ilaçlama ve taşıma işi yapacağım. Belki pullukla sürmek. Büyük motorla ve ekipmanla yapılacak yer hazırlama, mibzerle ekim işlerini dayımdan çözeceğim. Motorun ana işleri tarlada ara çapalama ve ilaçlama, zeytinde de çapa veya ızgara çekme ve bordo bulamacı atma.

Hayırlı olsun şimdiden [emoji4]
Birkaç aydır foruma pek giremiyordum ben koyu bir erkuntçu olarak kimseye şunu al dememeye çalıştım herkes kendi kararını kendi versin diye.
Yorumlara ve eleştirilere bakılırsa güzel bir model gücünün hakkını verir farklı marka fanatikleri bunu deneme fırsatı bulup burda öve öve bitiremedi beni geçtiler.
Tekrar hayırlı uğurlu olsun bol bereket getirsin hanenize.

• Beğen
Tepkiler: captanalp
Çok teşekkür ederim temenninize :)
tt65 bahçe serisi ve deutz agrolux 65'i olan ve dışarıya çalışan bir abimiz erkunt 58'i denemiş, kullanmış. Çekişini, konforunu ve frenlerini çok beğenmiş. Bizim zeytin arazilerini işlediği için "erkunt kısmeti al işini rahat görür" tavsiyesiyle kararımı verdim. Kullanan biriyle de görüştüğümde çok memnun olduklarını izlenimledim. Eski erkunt yetkili servisi de sonalika motorlu bu traktör için "al ve arkana bakma" diyince iş koptu :)

• Beğen
Tepkiler: Ercan AYKUŞ
Hayırlı olsun şimdiden [emoji4]
Birkaç aydır foruma pek giremiyordum ben koyu bir erkuntçu olarak kimseye şunu al dememeye çalıştım herkes kendi kararını kendi versin diye.
Yorumlara ve eleştirilere bakılırsa güzel bir model gücünün hakkını verir farklı marka fanatikleri bunu deneme fırsatı bulup burda öve öve bitiremedi beni geçtiler.
Tekrar hayırlı uğurlu olsun bol bereket getirsin hanenize.

Efsane 640 gibi çekiyor, Kral 265 S gibi yakıyor, iş yapışını anlattık.

• Beğen
Tepkiler: Ercan AYKUŞ
Kısmeti alır almaz işe başladım. Zeytin hasatımızda kısmet 58'i taşıma aracı olarak kullandık. Geçen hafta da , satın almış olduğum önallar 600lt'lik ilaçlamayı köyden bir arkadaşla monte ettik. Nasipse hava düzelince bakırlı ilaç atacağım. Bu arada zeyin arazilerini işlemek için Çelmak 11'li yaylı çapam da geldi. Şimdi sırada pulluk var. 10 dekar kumlu, hafif taşlı toprak, 80 dekar tavlı kara toprak işleyecek. Benim 58 beygir 4*4 kısmetime hangi pulluk uygun düşer. Pamuk ekileceğinden derin sürüm yapılması iyi olurmuş. Benim motor Ünlü 3lü 14 numarayı çekebilir mi? yoksa 13 numara mı? Bu konudaki tavsiyelerinizi bekliyorum.