YEM FABRİKASI KURMAK

Maliyet hesabı yapmak lazım yaptığım yem sonuç olarak fabrika yemiyle aynı fiyatlara geliyorsa ben kendim yaparım demenin mantığı yok
Abi hesaplıyorum herseyi dışardan alarak yapsam süt yemi 1200 liraya falan geliyor satın alayım desen en ucuz en yıkık en dandik yem 1500 liraya geliyor iyisi 1800 felan daha iyisi 1900 1950 bulur farka baksana abi

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Abi hesaplıyorum herseyi dışardan alarak yapsam süt yemi 1200 liraya falan geliyor satın alayım desen en ucuz en yıkık en dandik yem 1500 liraya geliyor iyisi 1800 felan daha iyisi 1900 1950 bulur farka baksana abi
Hesaplarken fireleride hesaplaman lazım nakliyeyi hesaplaman lazım elektriği iş gucunu. Sadece harmandaki fiyatı hesaplarsan karlı gibi gözükür. Biz denedik işin açığı o kadar da uygun olmuyor. Nedeni ise depo alanı yok.

Hesaplarken fireleride hesaplaman lazım nakliyeyi hesaplaman lazım elektriği iş gucunu. Sadece harmandaki fiyatı hesaplarsan karlı gibi gözükür. Biz denedik işin açığı o kadar da uygun olmuyor. Nedeni ise depo alanı yok.
Abi depo alanı yerine silo satın alınsa uzun vadede kendini çikarmazmi? Babamlar sudanda cimento icin iki silo yaptı tanesi bin tonluk dev gibi. Cok kullanisli

Kandemir o kadar degil herseye bir insanin ekonomik ve fizik gucu yetmez beyni corba olur senin bu dediklerini forumda gordugum kadariyla ve gercek hayatta cok az insan yapabilir bunun icin babandan ailenden cok para sermaye duzen kalacak oyle yaparsin hemde iyi yaparsin aklin basindaysa darende mesela tarimin felan guzelini yapiyor niye babadan gelmis zenginlik ama isi bilen kim ismail abi ama kendi emekleriyle topragi eliyle kaziyor boyle dusun bu isleri yaparken ayni zamanda birde aileyin gecim isi oluyor herseyi yapamiyon

Bir fabrikanın üst düzey yöneticisinin dediği çiftçi vadeli mal istiyor fakat hiçbir belge vermeden biz malımızı peşin ya da krediyle alıyoruz haliyle bize nakit lazım burada işte aracılar giriyor devreye parası olan bayi ya da tüccar malı alıyor üstüne kar koyup çiftçiye vade ile satabiliyor parası olan çiftçi fabrikadan da alabilir tır bazında daha uyguna.

Sermaye göre hareket etmek lazım bu durumlarda...

Bir çok yem türü var... Düşününce 1 tanesinde markalaşıp sadece o işi yönelmek bile başarıdır. Büyüme Besi Süt v.s. bunlardan bir tanesini seçmek.

Etrafınızda ikna edebileceğiniz peşin para çalışan bir kaç kişi ile başlamak ilk adımlar için daha mantıklı. Düşünceniz deki formül ile yatırım işi yapmadan belirli bir miktarda yapıp kendinizin yada izin verecek bir yerde belirli bir zaman takip edip başarı performansını gözlemlemek işe girişmeden önce en mantıklı adımlar...

İşe yakın mesafeden satış ile başlayıp kazandıkça büyütmek en mantıklısı. Sonuçta daha ilk adımlarda uzak mesafe satışları olsa bile taşımacılık kargo bedelleri ile ürünün kullanıcıya ulaşmasında düşündüğünüz kâr oranları ciddi anlamda düşecek belkide adamın 90 TL'ye aldığı ürün daha avantajlı konuma gelecek.

Yapılmaz diye bir şey yok sadece geniş açıdan düşünüp güzel bir plan ortaya koymak lazım.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Vade ve hammaddenin finansmanı çok zor iş. Polatlı da 10-15000 lik beşi yapan televizyonda keşif yem kullandığını söylüyor bu yemi az peşin kalanı beşi sonunda ödüyor. Bu kişinin günlük yem ihtiyacı 80 ton evet günde 80.ton yem. Şimdi bunu vadeli verebilmek için kaç milyon sermaye olmalı kaç milyon kredi almalı hesaplayın.

Vade ve hammaddenin finansmanı çok zor iş. Polatlı da 10-15000 lik beşi yapan televizyonda keşif yem kullandığını söylüyor bu yemi az peşin kalanı beşi sonunda ödüyor. Bu kişinin günlük yem ihtiyacı 80 ton evet günde 80.ton yem. Şimdi bunu vadeli verebilmek için kaç milyon sermaye olmalı kaç milyon kredi almalı hesaplayın.

Mantıklı olan o değil zaten...parası varsa birşey denilmez.

Misal Süt yemi işine girdi... 25-30 ineğe bakan bir kaç yer ile ilk etapda çalışmak zamanla bir iki yer artırımı yaparak devam etmez lazım... Sermaye artışını azar azar yapacağından azar azar gitmek.. Sonuçta sadece üretmek değil ürünün kaliteside önemli... Ortaya koyduğun ürünile ortalama %2-%10 arası süt artışı sağlaman bile fiyat/performans odaklı birisi için tercih sebebi olur.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Ya bu isler oyle basit mi bir kere iscin olacak kamyonun olacak ona sofor olacak isyerin olacak ureteceksin her gun kime satacaksin satmasan para yok satsan vade lazim para lazim.o arada birini secemesen 250 torba yemi dolandirilsan hapi yuttun biz besi yaparken bir kac kere kırsehirden nazar yemden calistik fabrikadan adam da memmundu bizde ama arada 3-4 ay para sorun olmuyordu ama simdi o devir bitti adam tv de soyluyor sabahleyin 100 bin tl ye 2 bin faiz veriyor diyor haram dusuncesi olmayan adam niye baska is yapsin bu isler cok zenginlerin ve diger zenginlerin paylasarak yaptiklari isler

Maşallah Ömer konu patlamış
Tabi her bakimdan önemli fabrika yemi konusu
Gerideyiz bir cok yönden
Kaba yem tarimi yem bitkisi konusunda gerideyiz
Kaba yem ve fabrika yemi ilişkisi cok mühim
Elinde kaba yem ne var kesif yem ne var fabrika yemi ona gore tamamlayici olmali
Besleme bilgisi rasyon bilgisi cok önemli
Bilgi yoksa yanlış üstüne yanlış
Yemleme sut işinde süt kivam ve kalitesini etkiler süt buzağı kalitesini agiz sütü kalitesinden mayalanmayi herşeyi etkiler yemleme bilgisi
Yemleme bilgisi besidede cok önemli
Bilgi olmayinca fabrika yemine kalıyor iş kolayimiza geliyor
Kuru saman fabrika yemi
Çok para lazim yem depolamak için yem yapmak için
[emoji4]Biz şimdi hastanedeki hasta gibi serumla besleniyoruz normal agizdan beslenme yok
Yazılacak cok şey var ama neyse

Abi depo alanı yerine silo satın alınsa uzun vadede kendini çikarmazmi? Babamlar sudanda cimento icin iki silo yaptı tanesi bin tonluk dev gibi. Cok kullanisli

kandemir trapez saç var ya allahın 0,5mm tenekesi metresi 32 lira olmuş kardeşim. boru var ya 60 lık onunda kilosu ostim hurdacılarda 4 lira olmuş. çelik siloyu yaparız da bu seferde ahırda mal kalmaz biz siloya silo bize bakar:) bu işler çok sermeya ister demem o ki 2 sene sonra bu ülkede hayvancılık yapılıp yapılamayacağı bile meçhulken makine ekipmana o kadar para vermek gereksiz. 2 sene kar edersin. 3.sene elinde demir yığınları kalır. kendini amorti etmeden.

Sermaye göre hareket etmek lazım bu durumlarda...

Bir çok yem türü var... Düşününce 1 tanesinde markalaşıp sadece o işi yönelmek bile başarıdır. Büyüme Besi Süt v.s. bunlardan bir tanesini seçmek.

Etrafınızda ikna edebileceğiniz peşin para çalışan bir kaç kişi ile başlamak ilk adımlar için daha mantıklı. Düşünceniz deki formül ile yatırım işi yapmadan belirli bir miktarda yapıp kendinizin yada izin verecek bir yerde belirli bir zaman takip edip başarı performansını gözlemlemek işe girişmeden önce en mantıklı adımlar...

İşe yakın mesafeden satış ile başlayıp kazandıkça büyütmek en mantıklısı. Sonuçta daha ilk adımlarda uzak mesafe satışları olsa bile taşımacılık kargo bedelleri ile ürünün kullanıcıya ulaşmasında düşündüğünüz kâr oranları ciddi anlamda düşecek belkide adamın 90 TL'ye aldığı ürün daha avantajlı konuma gelecek.

Yapılmaz diye bir şey yok sadece geniş açıdan düşünüp güzel bir plan ortaya koymak lazım.
İşte budur

Yav abi ben milletin kahrınımı çekecem kazan da akyurtda çubukda besicilik kurbanlıkcılık yapan birsürü insan var onlarin da yem ihtiyaçları var zaten bahsettigin işletmelerin yem tedariğine güc yetmez bu birincisi ayriyeten tonla yemi de veresiye vermek korkunç bir güç ister biz bunu yapamayız ama bunu yapamayız diye de bi kenara mı çekilelim. Türkiyede cok ciddi sayılarda sut isletmesi var ama bunun %85 i civarı 10 baş ve altı bizim satacağımız insanlar bu tip insanlar büyük adamın kahrı cekilmez youtube kanalıma attığım en son videodaki ahırı incele o tip ahirlar benim klasik müşteri profilim olmalı

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Ya bu isler oyle basit mi bir kere iscin olacak kamyonun olacak ona sofor olacak isyerin olacak ureteceksin her gun kime satacaksin satmasan para yok satsan vade lazim para lazim.o arada birini secemesen 250 torba yemi dolandirilsan hapi yuttun biz besi yaparken bir kac kere kırsehirden nazar yemden calistik fabrikadan adam da memmundu bizde ama arada 3-4 ay para sorun olmuyordu ama simdi o devir bitti adam tv de soyluyor sabahleyin 100 bin tl ye 2 bin faiz veriyor diyor haram dusuncesi olmayan adam niye baska is yapsin bu isler cok zenginlerin ve diger zenginlerin paylasarak yaptiklari isler
Abi dünyaya zengin gelmedik diye sonsuza kadar böylemi yaşayak bu zenginlerde biyerden başladı da zengin oldu bi bismillah deyip başlamak lazım olmazsa da olmaz kapatır gideriz yolumuza bakarız

Maşallah Ömer konu patlamış
Tabi her bakimdan önemli fabrika yemi konusu
Gerideyiz bir cok yönden
Kaba yem tarimi yem bitkisi konusunda gerideyiz
Kaba yem ve fabrika yemi ilişkisi cok mühim
Elinde kaba yem ne var kesif yem ne var fabrika yemi ona gore tamamlayici olmali
Besleme bilgisi rasyon bilgisi cok önemli
Bilgi yoksa yanlış üstüne yanlış
Yemleme sut işinde süt kivam ve kalitesini etkiler süt buzağı kalitesini agiz sütü kalitesinden mayalanmayi herşeyi etkiler yemleme bilgisi
Yemleme bilgisi besidede cok önemli
Bilgi olmayinca fabrika yemine kalıyor iş kolayimiza geliyor
Kuru saman fabrika yemi
Çok para lazim yem depolamak için yem yapmak için
[emoji4]Biz şimdi hastanedeki hasta gibi serumla besleniyoruz normal agizdan beslenme yok
Yazılacak cok şey var ama neyse
Abi sana katılıyorum haklısın.

kandemir trapez saç var ya allahın 0,5mm tenekesi metresi 32 lira olmuş kardeşim. boru var ya 60 lık onunda kilosu ostim hurdacılarda 4 lira olmuş. çelik siloyu yaparız da bu seferde ahırda mal kalmaz biz siloya silo bize bakar:) bu işler çok sermeya ister demem o ki 2 sene sonra bu ülkede hayvancılık yapılıp yapılamayacağı bile meçhulken makine ekipmana o kadar para vermek gereksiz. 2 sene kar edersin. 3.sene elinde demir yığınları kalır. kendini amorti etmeden.
Abi haklısın tamam da bi bismillah demek lazım biz daha bi yem fabrikası bile kurmaya cesaret edemiyorken o apple samsung dev araba markaları felan bi bismillah demiş bi çılginlık yapak demiş de bu günlere gelmiş. Biraz kabuğumuzu kırmamız lazım hep aynı hep aynı olmuyor abi olmuyor.

Öncelikle süt işletmelerine satma işi sakat. Artık nerdeyse bütün süt fabrikaları süt aldığı adama zorla kendi yemini satıyor. Yani sütünü direk fabrikaya satan süt işletmelerini kafadan sileceksin. Geriye 5-10 ineği olanlar kalıyor, bunların çoğu bugün senden alır yarın 1 lira ucuza yem buldumu gider ondan alır. Herkes bolbol anlatmış zaten, kesif yem işi öyle küçük başladım büyüttüm şeklinde olacak iş değil artık. Kenar da 50-100 milyon lira paran olacak ben bunu nereye gömsem diye kaşınıyor olacaksın anca öyle olur günümüzde.

Şuan en güzeli yonca, saman vs. ticaretine girmek. Bu yıl tüccarın teki ile tanıştım, "65 yaşındayım saman balyasına elimin değmişliği yok" diyor ve yıllık 50-60 bin ton saman satıyor bu adam. Tek yaptığı malı elinde kalmış satıcı ve mala ihtiyacı olan alıcı bulup nakliyesini ayarlamak. Adamın çakılı bir çivisi yok ama milyonlar kazanıyor.

Öncelikle süt işletmelerine satma işi sakat. Artık nerdeyse bütün süt fabrikaları süt aldığı adama zorla kendi yemini satıyor. Yani sütünü direk fabrikaya satan süt işletmelerini kafadan sileceksin. Geriye 5-10 ineği olanlar kalıyor, bunların çoğu bugün senden alır yarın 1 lira ucuza yem buldumu gider ondan alır. Herkes bolbol anlatmış zaten, kesif yem işi öyle küçük başladım büyüttüm şeklinde olacak iş değil artık. Kenar da 50-100 milyon lira paran olacak ben bunu nereye gömsem diye kaşınıyor olacaksın anca öyle olur günümüzde.

Şuan en güzeli yonca, saman vs. ticaretine girmek. Bu yıl tüccarın teki ile tanıştım, "65 yaşındayım saman balyasına elimin değmişliği yok" diyor ve yıllık 50-60 bin ton saman satıyor bu adam. Tek yaptığı malı elinde kalmış satıcı ve mala ihtiyacı olan alıcı bulup nakliyesini ayarlamak. Adamın çakılı bir çivisi yok ama milyonlar kazanıyor.
Abi bak benim hedef müsterim şu[emoji116]
Ciddi bir fabrika olmak zorunda degiliz ayda 4 bin 5 bin lira kâr etsin yeter. Üstü olursa kabulumuz[emoji16]
https://youtu.be/k4EIW5uB49U

İlle yem yapmak şart mi ?. Süt ürünleri fabrikası daha ucuz, kurup büyütmek daha kolay işletme sermayesi daha düşük. Ayda değil gundee 5000 kazanır küçüğü ve ileride yemi eklersin.

İlle yem yapmak şart mi ?. Süt ürünleri fabrikası daha ucuz, kurup büyütmek daha kolay işletme sermayesi daha düşük. Ayda değil gundee 5000 kazanır küçüğü ve ileride yemi eklersin.
Abi ben ne anlarım sütün ürünunden insana yiyecek yapmak insanla ugrasmak cok zordur hizmet sektörü yapan islerde cok bulundum insana hizmet sektörü cok zordue başa da beladır. Yem işi zaten benim mesleğim olacak ister hayvana bakarim ister yem yaparım benim mesleğim budur. Farklı isleri farklı adamlae yapsin