YEM FABRİKASI KURMAK

Kandemir kardeşim şöyle yapsan olmaz mı?
Sezonda yonca, saman, arpa, buğday, mısır al depoya koy
Kışın fiyatlar arttığı zaman satarsın olmaz mı ?

Kandemir kardeşim şöyle yapsan olmaz mı?
Sezonda yonca, saman, arpa, buğday, mısır al depoya koy
Kışın fiyatlar arttığı zaman satarsın olmaz mı ?
Abi o dediğinin kâr oranını az artırmak icin bugdayi arpayi kirip belli bi oranda karistirip peletlicem. Son derece basit. Internetten arastirin yem kirma ve pelet makinasini. Pelet makinasi bildigin kiyma makinasi gibi bise

Kardeşim ben seni anladım ben de zooteknistim Uludağ Üniversitesi mezunum.
Senin dediğin işi yapabilmen için birçok prosedür var. Kafana göre yapamazsın.
Tarım ve orman bakanlığından ruhsat Alman lazım.
Ticaret bakanlığından faaliyet izni alman lazım
Üretim yapacağın yer gıda siciline kayıtlı olmalı ve uygun olmalı vb
Adam tutman lazım
Rasyon dengesini çok iyi ayarlaman lazım
Ham maddeyi zamanında peşin almalısın ve ham maddeyi depolama alanı için de ayrı bir ruhsat almalısın ve izin faaliyeti almalısın.
Bilindiğinden çok prosedür var birçok yere gidip izin Alman lazım

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Adam tutman lazım
Ham maddeyi zamanında peşin almalısın ve ham maddeyi depolama alanı için de ayrı bir ruhsat almalısın ve izin faaliyeti almalısın.

çok para lazım çokkk öyle 3-5 le olmaz bı ınek on bın olmus sen fAbrıkayı düşün

çok para lazım çokkk öyle 3-5 le olmaz bı ınek on bın olmus sen fAbrıkayı düşün

Doğru söylüyorsun Ufuk abi
Hiçbir zaman evdeki hesap çarşıya uymaz
Hiçbir iş de uzaktan göründüğü gibi değildir.
Kandemir kardeşimizin düşündüğü sektör büyük bir sermaye isteyen bir sektör ve canlı para olması lazım
Küçük çapta bir iş yapcaksan da yine çok para lazım ve kesinlikle kenarda da nakit olması lazım çünkü sattığı yemi genellikle vadeli verecek ve şunu da hesaba katmalı yemi alan her adam ödemesini vade tarihi geldiği zaman ödemeyebilir de bu gibi şeyler çok oluyor.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Doğru söylüyorsun Ufuk abi
Hiçbir zaman evdeki hesap çarşıya uymaz
Hiçbir iş de uzaktan göründüğü gibi değildir.
Kandemir kardeşimizin düşündüğü sektör büyük bir sermaye isteyen bir sektör ve canlı para olması lazım
Küçük çapta bir iş yapcaksan da yine çok para lazım ve kesinlikle kenarda da nakit olması lazım çünkü sattığı yemi genellikle vadeli verecek ve şunu da hesaba katmalı yemi alan her adam ödemesini vade tarihi geldiği zaman ödemeyebilir de bu gibi şeyler çok oluyor.

başkan kusura bakma ben senın nıkı hatırlayamadım ya özur dilerim malcıdan para almak ölüm piyasada sahtekaRDan bol bişey yok :D

• Beğen
Adam tutman lazım
Anladım abi teşekkür ederim. Abi bana zootekni mesleğinden bahseder misin 2 senedir illa okuyacam diyom seneyede hayirlisiyla girecem de bir de bunu okuyandan dinlemek isterim. Nasıl bir meslek faydası çokmu siz suan ne isle mesgulsunuz okumalı mıyım?

Kandemir kardeşim ben kendi memleketimde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde çalışıyorum yani memurum ve aynı zamanda çiftçilik yapıyorum. Hayvancılığına da hevesim var ama yetiştiremem, bakamam diye korkuyorum o yüzden bulaşmıyorum. Valla zevkli bir bölüm ama kesinlikle kendini çok iyi yetiştirmelisin bana kalsa yandan da açıköğretim olarak 2 yıllık veteriner oku ve okula başladığından itibaren bir çiftlikte gönüllü olarak çalış ve kesinlikle İngilizceni çok iyi öğrenmelisin öteki türlü her zaman geride kalırsın.
Yem fabrikalarında
Hayvan sağlığı ilaç satan firmalarında
Süt fabrikalarında
Bankalarda( tarımsal bölümünde)
Çiftliklerde
Tarım ve Orman Bakanlığında
Belediyede vs çalışabilirsin.

Kandemir kardeşim ben kendi memleketimde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde çalışıyorum yani memurum ve aynı zamanda çiftçilik yapıyorum. Hayvancılığına da hevesim var ama yetiştiremem, bakamam diye korkuyorum o yüzden bulaşmıyorum. Valla zevkli bir bölüm ama kesinlikle kendini çok iyi yetiştirmelisin bana kalsa yandan da açıköğretim olarak 2 yıllık veteriner oku ve okula başladığından itibaren bir çiftlikte gönüllü olarak çalış ve kesinlikle İngilizceni çok iyi öğrenmelisin öteki türlü her zaman geride kalırsın.
Yem fabrikalarında
Hayvan sağlığı ilaç satan firmalarında
Süt fabrikalarında
Bankalarda( tarımsal bölümünde)
Çiftliklerde
Tarım ve Orman Bakanlığında
Belediyede vs çalışabilirsin.
Abi sen hayvancılık üzerine okumussun neden bakamam diye endişeleniyorsun ki? Sen bakamayacan da kim bakacak?
Bide abi şey soracam kazanmak zormu? Ben lise son okuyorum haftalık 400 soru felan çözüyorum kazanmam zor mu?

Abi sen hayvancılık üzerine okumussun neden bakamam diye endişeleniyorsun ki? Sen bakamayacan da kim bakacak?
Bide abi şey soracam kazanmak zormu? Ben lise son okuyorum haftalık 400 soru felan çözüyorum kazanmam zor mu?

Kardeşim başında durmucaksan yapmanın anlamı yok. Ben memurum ve çiftçilik yapıyorum, hayvancılığa vaktim yetmez diye korkuyorum öyle adam tutmakla olmaz bu işler. Hayvancılıkta hiçbir zaman evdeki hesap çarşıya uymaz.

Kardeşim zootekni bölümünün puanları çok yüksek değil hatta fen bölümleri içerisinde en düşük puanları ziraat fakülteleridir. Ben aslında uludağ üniversitesi veterinerlik istiyordum ama puanım yetmedi 3 puanla kaçırdım. Elazığ veterinerlik oluyordu ama uzak olduğu için gitmek istemedim ve Uludağ zootekni yi yazdım

Kardeşim başında durmucaksan yapmanın anlamı yok. Ben memurum ve çiftçilik yapıyorum, hayvancılığa vaktim yetmez diye korkuyorum öyle adam tutmakla olmaz bu işler. Hayvancılıkta hiçbir zaman evdeki hesap çarşıya uymaz.

Kardeşim zootekni bölümünün puanları çok yüksek değil hatta fen bölümleri içerisinde en düşük puanları ziraat fakülteleridir. Ben aslında uludağ üniversitesi veterinerlik istiyordum ama puanım yetmedi 3 puanla kaçırdım. Elazığ veterinerlik oluyordu ama uzak olduğu için gitmek istemedim ve Uludağ zootekni yi yazdım
Hee anladım abi doğru kendin duracaksan olur yoksa olmaz tabi.
Allah nasip ederse ilk 3 ile girmek istiyorum ayda 750 tl burs var. Veterinerlik de düşündüm de zootekni ciftlik icin daha iyi. Büyük işletme ziyaretimde bu konuyu sordum zootekni okumamı tavsiye ettiler feyz hayvancılık sahibi sencer beye de danıştım o da zootekni okumamın iyi olacagini soyledi

Abi zor olan ne? Belli karışımları yem haline getirip satacağız. Piyasa zaten aç. Biraz aşağı fiyat versek tercih sebebi olmaz mı? Yem fiyatları şuan uçmuş

İyi bir fizibilite çalışması yapılması lazım öncesinde yonca reygras vb bunları tarla varsa kendin üretebilirsin ama yemin içine katacağın mineral vitamin vb malzemelerin fiyatları nerelerde ayrıca ürünü çiftçiye sattığınız zaman nakit para almanız zor genelde o yüzden ben sizin yerinizde olsam büyük çaplı fabrikalaşmak yerine çelikel markasının perpetual isimli paketleme makinaı var vakumlu 25-50kg arası paketliyor silaj paketlerim arpa ezmesi paketlerim küspe paketlerim hem çevrede yem bitkisi eken olursa onların paketleme işlerini yaparsınız hemde kendi ürününüzü paketlersiniz ayrıca 50 kg torbayı küçük üretici daha rahat alabilecektir bence neden derseniz rulo heralde 400 kg civarlarında 2-3 tane ineği olan birisi için fazla bence küflenme durumu söz konusu dediğim şekil olursa ama siparişi alırsınız transit tarzı bir araç ile yakın civarınızda dağıtımını yaparsınız yavaş yavaş büyütürsünüz işlerinizi karışım yaparak satmaya başlarsınız falan derken bu böyle büyür gider işin daha şirketleşme kısmına girmiyorum bile normal kendiniz için ürettiğiniz ürünü isteyen olursa satacaksınız gayet basit ve açık bi anda tüm sermayeyi fabikalaşmak şeklinde yapmaya çalışırsanız büyük firmalar kadar vade yapamayacağınız için direk batarsınız silajı biraz inceleyip araştırsanız yaparsınız hemde zooteknist ile sürekli çalışmak durumunda kalmazsınız sağlıklı üretim şeklini öğrendiğiniz zaman kendiniz devam ettirirsiniz deneyim kazandıkça işleri büyütürsünüz böylelikle ufak bir yatırım ile başladığınızda zarar edersenizde çok fazla bi zararınız olmaz hemde yem işi ne kazandırıyor ne götürüyor bunları çalışarak görürsünüz

• Beğen
Abilerim selamunaleyküm hayırlı işler. Size bir konu hakkında birşeyler danışacağım.
Abiler şimdi son zamanlarda yem fiyatları aşırı derecede sapıtmış durumda. Ülkemizde hayvancılıkta bolca kullanılan kesif yemler; yemi satan insanlar tarafından çok fahiş fiyatlara satılmaktadır.
Ben de kesif yemin üretimini inceledim. Bir formül var o yemler toz haline getirilip vitamin mineral ilavesi yapılıp karıştırılıp peletleniyor.
Şimdi abiler asıl sorumu soracağım olay şu:
Küçük bir yem imalathanesi kursak satış yapsak bu iş olur mu?
Büyük firmalar bizi ezer mi?
Malımızı ürünümüzü köy köy gezsek anlatsak pazarlasak olurmu?
Yoksa batarmıyız kaybolur gidermiyiz?
Ne dersiniz? Olur mu? Piyasanın yeme ihtiyacı var. Araya bayi sokmadan insanları kazıklamaya çalısmadan makul kâr marjlarıyla çalışsak hem hayvancımızın yüzü gülse hem biz para kazansak?
Nasıl olur?
Senin o zaman ki yem fiyatlarına sapıtmış dediğin fiyatlara gelmesini o kadar istiyoruz ki şuna yemin fiyatı 4 TL demek ki neymiş beterin beteri varmış.Şükretmesen böyle olur 😊 herkes zaten makul kar marjıyla satarak maalesef yem fiyatları böyle yoksa senin sandığın gibi fahiş kar oranıyla yapmıyorlar tamamen maliyetle alakalı bir durum bu.

Abilerim selamunaleyküm hayırlı işler. Size bir konu hakkında birşeyler danışacağım.
Abiler şimdi son zamanlarda yem fiyatları aşırı derecede sapıtmış durumda. Ülkemizde hayvancılıkta bolca kullanılan kesif yemler; yemi satan insanlar tarafından çok fahiş fiyatlara satılmaktadır.
Ben de kesif yemin üretimini inceledim. Bir formül var o yemler toz haline getirilip vitamin mineral ilavesi yapılıp karıştırılıp peletleniyor.
Şimdi abiler asıl sorumu soracağım olay şu:
Küçük bir yem imalathanesi kursak satış yapsak bu iş olur mu?
Büyük firmalar bizi ezer mi?
Malımızı ürünümüzü köy köy gezsek anlatsak pazarlasak olurmu?
Yoksa batarmıyız kaybolur gidermiyiz?
Ne dersiniz? Olur mu? Piyasanın yeme ihtiyacı var. Araya bayi sokmadan insanları kazıklamaya çalısmadan makul kâr marjlarıyla çalışsak hem hayvancımızın yüzü gülse hem biz para kazansak?
Nasıl olur?