YEM FABRİKASI KURMAK

06.07.2017
1,740
886
33
ANKARA

Abilerim selamunaleyküm hayırlı işler. Size bir konu hakkında birşeyler danışacağım.
Abiler şimdi son zamanlarda yem fiyatları aşırı derecede sapıtmış durumda. Ülkemizde hayvancılıkta bolca kullanılan kesif yemler; yemi satan insanlar tarafından çok fahiş fiyatlara satılmaktadır.
Ben de kesif yemin üretimini inceledim. Bir formül var o yemler toz haline getirilip vitamin mineral ilavesi yapılıp karıştırılıp peletleniyor.
Şimdi abiler asıl sorumu soracağım olay şu:
Küçük bir yem imalathanesi kursak satış yapsak bu iş olur mu?
Büyük firmalar bizi ezer mi?
Malımızı ürünümüzü köy köy gezsek anlatsak pazarlasak olurmu?
Yoksa batarmıyız kaybolur gidermiyiz?
Ne dersiniz? Olur mu? Piyasanın yeme ihtiyacı var. Araya bayi sokmadan insanları kazıklamaya çalısmadan makul kâr marjlarıyla çalışsak hem hayvancımızın yüzü gülse hem biz para kazansak?
Nasıl olur?

Cok zor be Kandemir , Su an kendi arazin varsa en akilli yatirim yonca gibi kaba yem üretip satmak bunu bazi bölgelerde sirketleserek cok büyük oranlarsa yapildigini gördüm , Aksaray , Konya gibi ama son yillarda bu is bircok bölgede yayginlasmaya basladi

Buzağı yemi kuru yemi süt yemi beşi yemi bunlar büyük basa kucukbas ve kaatliyi saymadim yani formül bir tane değil.bir de farklı protein ve enerji çeşitlerini köy

İyi iş .ama olmazsa olmazi zooteknist ki formulu yazsin sonra gida muhendisi şart laboratuvar şart

Çok küçük olsun dersen simantalci nikli arkadaşın başlığında kendi yem karma ezmesi var bakıver fiyatları uygun ama günde 5-10 ton falan yaparsın

Asıl iş işletme sermayesinde hammaddeyi toptan alıp ürettiğini vadeli vereceksin
şöyle düşün paran 60 günde dönse sen günde 20ton yapsan 1200 ton malın dışarıda hammadde de okadar depoda olsa yani eder neredeyse 2500 ton bukadat para baglasan bile bu minimumu ödemelerde sorun oldu mu batarsin bu piyasada kredi aldinmi bitersin.

Cok zor be Kandemir , Su an kendi arazin varsa en akilli yatirim yonca gibi kaba yem üretip satmak bunu bazi bölgelerde sirketleserek cok büyük oranlarsa yapildigini gördüm , Aksaray , Konya gibi ama son yillarda bu is bircok bölgede yayginlasmaya basladi
Abi zor olan ne? Belli karışımları yem haline getirip satacağız. Piyasa zaten aç. Biraz aşağı fiyat versek tercih sebebi olmaz mı? Yem fiyatları şuan uçmuş

• Beğen
Tepkiler: superior111
Abi zor olan ne? Belli karışımları yem haline getirip satacağız. Piyasa zaten aç. Biraz aşağı fiyat versek tercih sebebi olmaz mı? Yem fiyatları şuan uçmuş

Zor olan bir şey yoktur.. Ne kadar zor iş var ise, onun mutlaka çok basit çözümleri var.

Asıl "olumsuzluk"!.. Senin olaylara "çok basit" miş gibi yaklaşımın. Daha imalata başlamadan "ucuz ucuz" yem dağıtmaya başladın. Burada paradoks var. Tekrar düşün bunu.

Buzağı yemi kuru yemi süt yemi beşi yemi bunlar büyük basa kucukbas ve kaatliyi saymadim yani formül bir tane değil.bir de farklı protein ve enerji çeşitlerini köy

İyi iş .ama olmazsa olmazi zooteknist ki formulu yazsin sonra gida muhendisi şart laboratuvar şart

Çok küçük olsun dersen simantalci nikli arkadaşın başlığında kendi yem karma ezmesi var bakıver fiyatları uygun ama günde 5-10 ton falan yaparsın

Asıl iş işletme sermayesinde hammaddeyi toptan alıp ürettiğini vadeli vereceksin
şöyle düşün paran 60 günde dönse sen günde 20ton yapsan 1200 ton malın dışarıda hammadde de okadar depoda olsa yani eder neredeyse 2500 ton bukadat para baglasan bile bu minimumu ödemelerde sorun oldu mu batarsin bu piyasada kredi aldinmi bitersin.
Aynen abi şuanda düşünuyorum tek problem o. Cepte para olması lazım ki arpanın ucuz olduğu dönemde mısırıj buğdayın küspenin ucuz olduğu donemde toplayalım depomuza çakalım sonra yıl boyu satalım. Ama başta sağlam bir para olması lazım. Yem sattıkça mal alalim desek yazın 900 olan arpa kışın 1300 oluyor ozaman kazanç imkansız. Şuana kadarki araştırmalarımda tek problem bu.

Hammadde fiyatlarını hesapladıniz mi? Finansman hesabı da şart.
Simentalci abinin süt rasyondan yem yapmaya kalksak tonu 1100-1200 arası mâlolur sanırım. Şu aralar net fiyat çikartamıyorum malesef fiyatlar aşırı dalgalı. Ama takriben o civarlar. Biz 1250 desek gene malolacağından da yüksek bir fiyat demiş oluruz ama 1250 diyelim. Yani çuvalı 62.5 tl ye mâloluyor. 65 e mâlolsun. 1 çuval süt yemi 90 lira. Yine kâr yine kazanc. Biz satak 80 e. Gene allah bereket versin elhamdulillah[emoji16]

Zor olan bir şey yoktur.. Ne kadar zor iş var ise, onun mutlaka çok basit çözümleri var.

Asıl "olumsuzluk"!.. Senin olaylara "çok basit" miş gibi yaklaşımın. Daha imalata başlamadan "ucuz ucuz" yem dağıtmaya başladın. Burada paradoks var. Tekrar düşün bunu.
Ne yapalım şimdi araştırıyorum fiyatlara bakıyorum yapım şekline makinalarin çalışma şekillerine bakıyorum üretim şeklini inceliyorum zor bir durum yok. Yemciler de kâr oranlarını yüksek tutuyor. Araya da bayiler bilmem zımbırtılar giriyor. Fiyat ucuyor. Biz bu fiyatın dizginlenmişiyle satış yapalım dedim. Burada zor olan 2 şey var
1-pazarlama
2-stok
Stok yapmak ciddi bir canlı para isteyen bir iş. Bütün yıl satacağın hammaddeyi tek seferde peşin paraya alabil ki kazanç olsun.
Diyelimki stoğumuzu yapabildik. Satabilirmiyiz? Piyasa bizi kabul edermi? Fikriniz ne olur?

Ne yapalım şimdi araştırıyorum fiyatlara bakıyorum yapım şekline makinalarin çalışma şekillerine bakıyorum üretim şeklini inceliyorum zor bir durum yok. Yemciler de kâr oranlarını yüksek tutuyor. Araya da bayiler bilmem zımbırtılar giriyor. Fiyat ucuyor. Biz bu fiyatın dizginlenmişiyle satış yapalım dedim. Burada zor olan 2 şey var
1-pazarlama
2-stok
Stok yapmak ciddi bir canlı para isteyen bir iş. Bütün yıl satacağın hammaddeyi tek seferde peşin paraya alabil ki kazanç olsun.
Diyelimki stoğumuzu yapabildik. Satabilirmiyiz? Piyasa bizi kabul edermi? Fikriniz ne olur?

Aynı soruyu ben sana sorayım.

Diyelim ki senin 100 baş süt ineğin var. Bir firmadan çuvalını 100 TL ye yem alıyor, günlük ortalama 25 litre süt alıyorsun. Hayvanlarının da sağlık olarak, hiç bir sorunu olmuyor.

Pazarlamacı olarak ben sana gelsem ve "Sana bu yemi 90 TL den vereceğim" desem, benden yem alır mısın? (BEN SENİN YERİNDE OLSAM ALMAM. :D :D )

Aynı soruyu ben sana sorayım.

Diyelim ki senin 100 baş süt ineğin var. Bir firmadan çuvalını 100 TL ye yem alıyor, günlük ortalama 25 litre süt alıyorsun. Hayvanlarının da sağlık olarak, hiç bir sorunu olmuyor.

Pazarlamacı olarak ben sana gelsem ve "Sana bu yemi 90 TL den vereceğim" desem sen benden yem alır mısın? (BEN SENİN YERİNDE OLSAM ALMAM. :D :D )
Valla abi ilk okuyunca bi güldüm ha🤣
İşin gerçeği şu ben yemi analiz ettiririm. İçeriksel bir sorun yoksa alırım. Çünkü 100 baş süt ineği günde 20 çuval yem yer o da 200 tl fark demektir. Her ay 6000 tlyi yok yere harcamak mantıklı değil senede 72.000 tl çöp olmasın. Ki daha bunun buzağı büyütme ve düve yemi de var. Birde burdan bak. İçeriğine bakar sorun yoksa devam ederim. En basit şu örneği vereyim:
Tavuk dönerin içinde 80-100 gr döner olur. Bir ekmek dönerin maliyeti 2 lirayı bile bulmaz. Ben hep gimsadan 4 liraya döner yerim (son zamlarla 5 tl olmuş[emoji22]) arkadaşım güvenmez 7 liraya yer. Onun ödediği 3 liralık fazlalık bence gereksiz. O 3 lirayla daha iyi bir hizmet daha kaliteli bir ürün almıyor ki sadece dönerciye biraz daha kazandırıyor. Ben de bunu hedefliyorum. Aşırı kâr koymayım insanlar beni tercih etsin. Şimdi ne dersin?

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Sadece beşi ve süt yemi yaptığını düşünerek günlük kapasite soyleyebilirsen bir fizibilite yapalım birlikte.

Örneğin toplam 1000 baş beşi müşterinin olsa günde 7000 kg yaklaşık mal yapar, parayı kaç günde alabilecemksen mesela 100 gün eder 700 ton yani 700 ton üretip vereceksin ki para almaya baslayasin. Sen bu finansmanı hesapla bakalım altından kalkabilecek gibi mi.

Bu arada depoda hammadde olacak onu da hesapla lütfen.

Bina makine filan düşünme kiralık epeyce yem fab var "kiralık yem fabrikası " diye ara görürsün. İşletme semayen varsa kırala üretip sat kazanırsam orayı alırsın diye düşün önemli olan işletme sermayesi.

Kilosu 1.20.malollsa diyelim 700 ton yaklaşık bir milyon. Tahsilat süresi uzunsa müşteri çoksa bu 3-4 katına çıkar. Unutma mali verdin çek aldın nekadar güvenilir nekadar batık olur.

Valla abi ilk okuyunca bi güldüm ha
İşin gerçeği şu ben yemi analiz ettiririm. İçeriksel bir sorun yoksa alırım. Çünkü 100 baş süt ineği günde 20 çuval yem yer o da 200 tl fark demektir. Her ay 6000 tlyi yok yere harcamak mantıklı değil senede 72.000 tl çöp olmasın. Ki daha bunun buzağı büyütme ve düve yemi de var. Birde burdan bak. İçeriğine bakar sorun yoksa devam ederim. En basit şu örneği vereyim:
Tavuk dönerin içinde 80-100 gr döner olur. Bir ekmek dönerin maliyeti 2 lirayı bile bulmaz. Ben hep gimsadan 4 liraya döner yerim (son zamlarla 5 tl olmuş[emoji22]) arkadaşım güvenmez 7 liraya yer. Onun ödediği 3 liralık fazlalık bence gereksiz. O 3 lirayla daha iyi bir hizmet daha kaliteli bir ürün almıyor ki sadece dönerciye biraz daha kazandırıyor. Ben de bunu hedefliyorum. Aşırı kâr koymayım insanlar beni tercih etsin. Şimdi ne dersin?

Bende buna güldüm.. :D :D

Senin karşına aldığın rakiplerin; analistler ile, veteriner ile, hatta diyetisler :D ile çıkıyor. Televizyon reklamları çatır çatır dönüyor. Senden %10 daha düşük fiyata aldığı yem ile, ürününü %30 düşürdüğünde o adamın zararını düşünüyor musun?

Ben senin yerinde olsam... Sait den değil, 10 TL. daha yüksek fiyayat dan alıştığım yerden alırım.

Haaaaaa. şu var..! Sen piyasaya çıkıp; "6 AY DENEMEK İÇİN, YEMİ BEDAVA YA VERİYORUM VE 25 LİTRE DEĞİL 30 LİTRE SÜTÜ GARANTİ EDİYORUM" dersen... Ancak piyasaya öyle tutunursun.

Bende buna güldüm.. :D :D

Senin karşına aldığın rakiplerin; analistler ile, veteriner ile, hatta diyetisler :D ile çıkıyor. Televizyon reklamları çatır çatır dönüyor. Senden %10 daha düşük fiyata aldığı yem ile, ürününü %30 düşürdüğünde o adamın zararını düşünüyor musun?

Ben senin yerinde olsam... Sait den değil, 10 TL. daha yüksek fiyayat dan alıştığım yerden alırım.

Haaaaaa. şu var..! Sen piyasaya çıkıp; "6 AY DENEMEK İÇİN, YEMİ BEDAVA YA VERİYORUM VE 25 LİTRE DEĞİL 30 LİTRE SÜTÜ GARANTİ EDİYORUM" dersen... Ancak piyasaya öyle tutunursun.
Hee ben şunu demeyi unuttum abi.
Şimdi daha evvel de bahsettim ben lise son okuyorum. Devamında zootekni okuyup rasyon hazırlama ilmine iyice vakıf olmak istiyorum. O camiaya girdiğinde birsürü işin erbabıyla da oturup kalkıyorsun doğal olarak. Onların destekleriyle denenmiş, doğru, kaliteli rasyonlara ulaşabilirim, kendim de yaparım. Zaten böyle bir işin aklımdan geçmesindeki asıl sebep de bu. Onlardan destek almamın tek artısı denenmiş rasyonlara ulaşabilmek olur. Yaptığım yemin kalitesinde şüphem olmaz da piyasaya daha da kolay girebilmek için ilk başta deneme maksatlı bedava yem dağıtmam ciddi bir artı olur ancak ben biraz fakirim[emoji3]
Küçük başlayıp küçük küçük pazarlama yaparak köy köy gezerek piyasaya girebilir miyim onu düşünüyorum.

Sadece beşi ve süt yemi yaptığını düşünerek günlük kapasite soyleyebilirsen bir fizibilite yapalım birlikte.

Örneğin toplam 1000 baş beşi müşterinin olsa günde 7000 kg yaklaşık mal yapar, parayı kaç günde alabilecemksen mesela 100 gün eder 700 ton yani 700 ton üretip vereceksin ki para almaya baslayasin. Sen bu finansmanı hesapla bakalım altından kalkabilecek gibi mi.

Bu arada depoda hammadde olacak onu da hesapla lütfen.

Bina makine filan düşünme kiralık epeyce yem fab var "kiralık yem fabrikası " diye ara görürsün. İşletme semayen varsa kırala üretip sat kazanırsam orayı alırsın diye düşün önemli olan işletme sermayesi.

Kilosu 1.20.malollsa diyelim 700 ton yaklaşık bir milyon. Tahsilat süresi uzunsa müşteri çoksa bu 3-4 katına çıkar. Unutma mali verdin çek aldın nekadar güvenilir nekadar batık olur.
Aynen abi bu sıkıntı işte. Aslinda malı az alalım yemi az yapalim pesin satalım sonra tekrar mal alalım desen olmuyor senede 1 kez alınıyor hammadde. İşte böyle istişare edelim diye açtim konuyu.

Bina makine filan düşünme kiralık epeyce yem dan var "kiralık yem fabrikası " diye ara görürsün. İşletme semayen varsa kıral üretip sat kazanırsam orayı alırsın diye düşün önemli olan işletme sermayesi.

Kilosu 1.20.mal olsa diyelim 700 ton yaklaşık bir milyon. Tahsilat süresi uzunsa müşteri çoksa bu 3-4 katına çıkar. Unutma mali verdin çek aldın nekadar güvenilir nekadar batık olur.

Kandemir yaza lar seni ümitsizliğe düşürmesin. Hayal gücün iyi devam et yailanlar neleri hesaplamani soyluyor bir sonraki fikirde Dana rasyonel olmani saglar.

Simdi fabrikayi birak 50 bas danan olsa ufak bir makinayla kendin yem yapsan sana yem kaça. malolur hayvan sana kaça malolur bunu hesapla. Tam yem olsun yem ve sadece saman bakalum kurtarıyor mu. Bu senin imkanların dahilinde olur

Mrb. Merak ettim şimdi. Yem kırma ile yem ezme makınası farklı makınalar mı?. Küçük çaplı yem hazırlamak için başka hangi makınaya ihtiyaç vardır.

Kandemir yaza lar seni ümitsizliğe düşürmesin. Hayal gücün iyi devam et yailanlar neleri hesaplamani soyluyor bir sonraki fikirde Dana rasyonel olmani saglar.

Simdi fabrikayi birak 50 bas danan olsa ufak bir makinayla kendin yem yapsan sana yem kaça. malolur hayvan sana kaça malolur bunu hesapla. Tam yem olsun yem ve sadece saman bakalum kurtarıyor mu. Bu senin imkanların dahilinde olur
Yok abi ne ümitsizliği yapanlar nasıl yapıyor? Ben sizin gibi insanların tecrübelerinden yararlanabilmek için konu açtım. Ve faydasını da görüyorum.
Abi kendi hayvanım olsa ben kolay kolay yem almam allahin izniyle yemi kendim yaparım cunku üniversitede edineceğim yem bilgim olur. Sadece bunu kazanca nasıl dökerim bunun planını kuruyorum. Hedefim ciddi koca bir fabrika değil. Küçük bir imalathane bile olur. Makineleri inceledigimde küçük bir imalathane için bi peletleme makinası bi kırma makinası bide kantar olsa yeter. Ciddi bir yatırım felan yok benim cepte param yok babam desen maaşlı çalışan gariban[emoji16]