Gübrede %15 İndirim Yapıldı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Tarım Kredi Kooperatiflerimizle yaptığımız çalışma sonucu kimyevi gübre fiyatlarında yüzde 15'lere varan indirim sağlanacak" dedi.

Bakan Pakdemirli açıklamasının devamında ise "TMO piyasaların ihtiyacı olan arpa ve buğday arzına devam edecek" dedi.

%15 indirim çok yeterli bir indirim sayılmaz.bu şekilde bu mantıkla hububatta gübre kullanımı az olacaktır.bu şekilde üretim azalmaya devam edecektir.çevremde çiftçilik yapanlar ile yaptığımoz sohbetler geneli gübre kullanmadan ekeceğiz diyorlar.zaten çok iyi ürün yetiştirsekde 85 kuruş düşük kaliteliyide 80 kuruşa satıyoruz.
T.M.O tonu 1600 Lira ya hububat ithal ediyor.bu şekilde daha karlı oluyor demekki...
E biz çiftçilere de TMO YA ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olsun demek düşüyor.gübredeki %15 indirim yapıldıysada eminimki gübre fabrikaları gübre satamayacaklar diye yapılmış olan bir indirim olacağı ön görüsündeyim.
Bir gün bu ülkeye çiftçilik yapacak çiftçiler de ithal ederler ...

Yine de mantıklı bir adım atılması güzel birşey. Tarımın başına tarımdan anlayan insanlar gelse bu ülke tarımı dedikleri gibi lider ülke olur.

Evet en azından bu varolan sessizlikte bozulmuş oldu. Çiftçilerin kolaya kaçmadan seneye planlı giderek ürününü ilk günden kaptırmayıp bir farkındalık oluşturulması lazım.

• Beğen
Tepkiler: Harun Erdoğan
arkadaşlar gelin birlik olalım taban gübresi almayalım.
yada illaki alacaksanız az miktarda alın.zaten buğdayı bedavaya veriyoruz.herşey ateş pahası olmuş.gelin birlik olalım kimyasal gübreyi kullanmayalım bakalım kime satacaklar bu gübreyi???
buğday çıktıktan sonra 15 kilo üre dönüme ilk yazında 15kg üre ucuz yollu yaprak gübresi nisan gibi 15 nitrat olsun bitsin.
zaten buğday ucuza gidiyor.icarcılar kapıya dayanmış hepimizin.
daha ayçiçeği paralarını doğru dürüst alamadık.
kimyasal gübra fabrikaların elinde kalsın.
bakalım fiyat düşüyormu düşmüyormu...
Tepki gösterecekse işte imkan .
KİMYASAL TABAN GÜBRESİNE
H A Y I R

1700 den almisdim dün teslim aldım 20.20 yi yarısını atmayim stoklayim seneye kullaniyim diye düşünüyorum...
Buğday primini hangi tarihten itibaren satılan buğdaylar için ödeyecekler 10 kuruş olarak ?

Önümüzdeki sezondan itibaren 10 Kuruş oldu. Bu sene dahil değil.

Çiftçilerin birlik olması çok zor zaten olamadığımız için bu haldeyiz.Sana alma bende almayacağım der gece gizli gizli atar.Süne ilacı atma arılar ölüyor der yaprak gübresi atıyorum der bir bakmışın süne ilacı atmış.Buğday değerleri iyi gelince sana yukarıdan bakar artislik yapar.Birbirimizle artık o kadar çok uğraşıyoruz ki ufalandıkça ufalandık.Biz de zengin kriz olsun fakir bitsin tarlasını alayım diye bakıyor bilmiyor ki bu işler sırayla 1 gider sıra 2ye gelir 2 gider bir bakmışsın sıra 100'e gelir.

1000 dönüm topraklı 100 çiftçiden, 30'ar dönümü olan 1000 çiftçi daha kıymetlidir.Seçimlerde 100 oy almak için vaat vermek başka 1000 kişiden oy almak için vaat vermek başka.

Acilen birlik olup toplu kararlar almalıyız. Yunanistanın çiftçisinden daha mı korkağız? Daha mı aptalız ? Sadece kralın adamlığına değil, krallığa oynamalıyız.Bu iş sadece çiftçilerle değil ülkesini toprağını seven tüccarlarla birliklerle kooperatiflerle ve üreticisini seven insanlarla olur.Krizi bahane edip zam yapan kan emicilere ortak tavır almalıyız.Sözüm ona 5 ay önce gübre stoğu yapan kurumlara tüccarlara.

Bakan beye sormak lazım ttk nereye bağlı bir kurum ve tüccardan önce zamı ürünlerine yansıtıp piyasadan daha pahalı değilmi sattığı gübre vs .
Bu fiyat artışı ilk başladığında ttk inde gübre fiyatı şu kadar diyerek fiyatı sabit tutup acıklama yapamazlarmıydı.
Valla kim ne derse desin bunlar çiftçinin aklıyla dalga geciyor ,cevremdeki çiftçi olanlarda dahil şimdi gübre zamına müdahele geldi devlet indirim yaptı diye sevincek cok kişi var.
Yakında 2019 hasat yılı icin buğday ,arpa vs gibi ürünlerede şimdiden bi fiyat acıklaması yapıp ,prime olan artışıda eritmezlerse .

Çiftçilerin birlik olması çok zor zaten olamadığımız için bu haldeyiz.Sana alma bende almayacağım der gece gizli gizli atar.Süne ilacı atma arılar ölüyor der yaprak gübresi atıyorum der bir bakmışın süne ilacı atmış.Buğday değerleri iyi gelince sana yukarıdan bakar artislik yapar.Birbirimizle artık o kadar çok uğraşıyoruz ki ufalandıkça ufalandık.Biz de zengin kriz olsun fakir bitsin tarlasını alayım diye bakıyor bilmiyor ki bu işler sırayla 1 gider sıra 2ye gelir 2 gider bir bakmışsın sıra 100'e gelir.

1000 dönüm topraklı 100 çiftçiden, 30'ar dönümü olan 1000 çiftçi daha kıymetlidir.Seçimlerde 100 oy almak için vaat vermek başka 1000 kişiden oy almak için vaat vermek başka.

Acilen birlik olup toplu kararlar almalıyız. Yunanistanın çiftçisinden daha mı korkağız? Daha mı aptalız ? Sadece kralın adamlığına değil, krallığa oynamalıyız.Bu iş sadece çiftçilerle değil ülkesini toprağını seven tüccarlarla birliklerle kooperatiflerle ve üreticisini seven insanlarla olur.Krizi bahane edip zam yapan kan emicilere ortak tavır almalıyız.Sözüm ona 5 ay önce gübre stoğu yapan kurumlara tüccarlara.
Cifci bir eyleme kalkissin inanin ki terorist ilan ederler bu ulkede bu forumda bile takip ediyorum gercekleri yazan arkadaslarimizi bizim icimizdeki cahil ler terorist mualemesi yapti dusun ki bu haldeyiz birlik olmamiz imkansiz

yüzde 15e kadar diyor bu birincisi yani net değil. ikinciside sadece tarım kredide olacak. tarım kredi zaten piyasadan yüzde 15 pahalı satıyor.bunları bilmedenmi söylüyorlar. tabiki hayır herşeyi çokda güzel biliyorlar. 3200e dap hangi tkk satılıyor 3850tl burada serbest piyasada da 3400 lira yani tarım kredinin fiyatını piyasa fiyatına indirip yüzde 30 faizle gübre satacaklar yerseniz.

Taban gübresi üründe verimi etkileyen en büyük etkenlerden dolayısı ile kesinlikle taban gübresi atılmadan ekim yapılmamalı. 15 kg taban 12 kg üre + 12 kg üre atılabilir. Geçen yıl dekara 71 kg gübre attik. Arpalari sattım ortalama verim 629 kg oldu. Eğer attigimiz nitratlari da arpalar alabilseydi ortalama 750 ile 800 kg alabilirdik. Arpalar 22 kg taban 12 kg birinci üst. + 12 kg ikinci üst gübre ile 629 kg ortalamayı yakaladik. Nitratta attık ama ise yaramadığini düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Gürcan Koç
15 kg 18-46 yada 20-kg 20-20 şart.Atılmadan ekilirse hüsran olur.Eğerki kıraçlara taban atılmadan ekilirse hasat sezonunda çok üzer adamı.Yapacak bişi yok bu sene masraflar 3-5 fazla olucak ama atacam.Mecburuz atmasak dahada zarar edicez.Üstede tek seferde 20 kg üre yeterli bu sene...Pas ilacı atmayacam ot ilacı skıntı olacak ama bir şekilde eskisi gibi onunda yapılması gerekecek..

• Beğen
Tepkiler: Alexander

Taban gübresi üründe verimi etkileyen en büyük etkenlerden dolayısı ile kesinlikle taban gübresi atılmadan ekim yapılmamalı. 15 kg taban 12 kg üre + 12 kg üre atılabilir. Geçen yıl dekara 71 kg gübre attik. Arpalari sattım ortalama verim 629 kg oldu. Eğer attigimiz nitratlari da arpalar alabilseydi ortalama 750 ile 800 kg alabilirdik. Arpalar 22 kg taban 12 kg birinci üst. + 12 kg ikinci üst gübre ile 629 kg ortalamayı yakaladik. Nitratta attık ama ise yaramadığini düşünüyorum.

Arpa cinsi neydi maaşallah iyi basın