Kurbancılık

Selamunaleyküm, herkesin işi rastgelsin. Ben İstanbul’da özel bir kurumda çalışıyorum. Konya’nın güneyinde Toroslara yakın ücra bir dağ köyündenim. Babam köy çocuğudur. Yılda en az 2-3 kez köye gider gelirim. Köyümüzde yerli ırklarla mera hayvancılığı yapılmaktadır. Ancak her evde 3-5 adet kurbanlık cıktığı için kimse pazara götüremez, kapıya gelen tüccara peşin veya kurban veresi satmaktadır. Bende yaklaşık 15 yıldır İstanbulda kurban pazarlarını gezer, işlerin nasıl döndüğü hakkında bilgi edinmeye çalışırım. Aşağı yukarı ayakta bir danaya kilo veririm. Bu yıl tam kurbandan 20 gün önce köydeydim. Bir akrabama çay içmeye gitmiştimki bir tüccarla ahırındaki 2 adet kurbanlık hayvan için pazarlık ettiklerini gördüm. Danalar kurban sebebiyle yayladan erken inmiş, 2 ay arpa besisi yapılmış. Akrabamın tahminine göre biri karkas 200 kg diğeri 250 kg civarında ( benim tahminime göre büyük olan canlı 550 kg gelir) olan danaları küçüğüne 6250 TL, büyüğüne 8000 TL pazarlıkla kurban veresi sattı. Bu adamın aynı gün köyden farklı evlerden toplamda 24 dana topladığını öğrendim. Benim fikrim, bu adamın yaptığını peşin para ile yaparak İstanbulda bir kurban pazarında köyümden topladığım 25-30 yerli ırk kurbanlığı getirip satmak. Bu adamın bu yıl para bağlamadan bu işten iyi para kazandığı aşikar. ( İstanbulda bu yıl canlı kg fiyatı 21 TL civarı idi.) Benim çadır maliyeti, nakliye maliyeti ve cadırda kaldığı süre boyunca yem maliyeti göz önünde bulundurularak 200.000 TL bağlayacağım bu işten hedeflediğim 50.000 TL yi kazanabilirmiyim? Ayrıca bu iş için köyden 1 aylığına hayvanlarla beraber getirebileceğim çobanlarda var. Fikir ve önerilerinizi bekliyorum. Saygılarımla.

Selamunaleyküm, herkesin işi rastgelsin. Ben İstanbul�da özel bir kurumda çalışıyorum. Konya�nın güneyinde Toroslara yakın ücra bir dağ köyündenim. Babam köy çocuğudur. Yılda en az 2-3 kez köye gider gelirim. Köyümüzde yerli ırklarla mera hayvancılığı yapılmaktadır. Ancak her evde 3-5 adet kurbanlık cıktığı için kimse pazara götüremez, kapıya gelen tüccara peşin veya kurban veresi satmaktadır. Bende yaklaşık 15 yıldır İstanbulda kurban pazarlarını gezer, işlerin nasıl döndüğü hakkında bilgi edinmeye çalışırım. Aşağı yukarı ayakta bir danaya kilo veririm. Bu yıl tam kurbandan 20 gün önce köydeydim. Bir akrabama çay içmeye gitmiştimki bir tüccarla ahırındaki 2 adet kurbanlık hayvan için pazarlık ettiklerini gördüm. Danalar kurban sebebiyle yayladan erken inmiş, 2 ay arpa besisi yapılmış. Akrabamın tahminine göre biri karkas 200 kg diğeri 250 kg civarında ( benim tahminime göre büyük olan canlı 550 kg gelir) olan danaları küçüğüne 6250 TL, büyüğüne 8000 TL pazarlıkla kurban veresi sattı. Bu adamın aynı gün köyden farklı evlerden toplamda 24 dana topladığını öğrendim. Benim fikrim, bu adamın yaptığını peşin para ile yaparak İstanbulda bir kurban pazarında köyümden topladığım 25-30 yerli ırk kurbanlığı getirip satmak. Bu adamın bu yıl para bağlamadan bu işten iyi para kazandığı aşikar. ( İstanbulda bu yıl canlı kg fiyatı 21 TL civarı idi.) Benim çadır maliyeti, nakliye maliyeti ve cadırda kaldığı süre boyunca yem maliyeti göz önünde bulundurularak 200.000 TL bağlayacağım bu işten hedeflediğim 50.000 TL yi kazanabilirmiyim? Ayrıca bu iş için köyden 1 aylığına hayvanlarla beraber getirebileceğim çobanlarda var. Fikir ve önerilerinizi bekliyorum. Saygılarımla.
Cok guzel bir is musteri bulursan ayriyeten kalan danayi koyacak yerin olursa

Müşteri bulmakta sıkıntı yaşamayacağımı düşünüyorum, hem derneklerimiz vs aracılığıyla hemde bizim tarafın besicisinin İstanbula gelmemesi sebebiyle hayvanları satarım Allahın izniyle. Kalan olursa kesime veririm muhtemelen cünkü burda bağlayacak yerim yok.