damlama sulama hakkinda yardim

Selamlar, arkadaslar daha one dalgic ve milli pompa hakkinda sorular sormustum,bugday fiyatları cok dusuk,sondaji faal edip, sulu tarim yapmayi dusunuyoruz.
Tarla 90 dekar
sondaja elektirik imkanimiz yok, sondaj 60 metre ,su saatte 20,30 ton.boyle olunca damlama harici sulama mazot masrafini amorti etmiyecek gibi,bizde citlemelik kabak veya mısır ekip damlama ile sulayabilirmiyiz gibi hesaba girdik, tecrubeli arkadaslardan bilgi istiyorum.dAmlama sulamada hic bilgimiz yok.
Ornegin kabak eksek, iki bitki arasi 40 cm gibi,sira arasi 1 metre,bitki basi su ihtiyaci eskisehir icin ne kadar olur?
Yada misir icin?
Yakit, kurulum masrafi?

saatte 30 ton su pek verimli sayilmaz. sahsen saatte 160 ton su ceken pompa ile 40 dekar alani tek seferde suluyorum.. ama arazinizin 90 dekar olmasi sulama randimani acisindan sizi kurtarabilir. tahminim tek seferde damlama ile 7-8 dekar yer sulayabilirsiniz.. misir ekerseniz ortalama sulama periyodunuz 12 saatten gunde iki degisim ile 5-6 gun olur. buda misir icin idealdir. ancak pompa butun sezon hic durmadan calismak zorunda cunku misir susuz kalmaya gelmez. o yuzden maliyet hesabini size birakiyorum..

yaptigim yorum 140 cm arali 1.6 litre 35cm 22mm damlama icin gecerli. daha detayli bilgi icin bi bayiye danisirsaniz yardimci olurlar.

• Beğen
Tepkiler: grall
saatte 30 ton su pek verimli sayilmaz. sahsen saatte 160 ton su ceken pompa ile 40 dekar alani tek seferde suluyorum.. ama arazinizin 90 dekar olmasi sulama randimani acisindan sizi kurtarabilir. tahminim tek seferde damlama ile 7-8 dekar yer sulayabilirsiniz.. misir ekerseniz ortalama sulama periyodunuz 12 saatten gunde iki degisim ile 5-6 gun olur. buda misir icin idealdir. ancak pompa butun sezon hic durmadan calismak zorunda cunku misir susuz kalmaya gelmez. o yuzden maliyet hesabini size birakiyorum..

yaptigim yorum 140 cm arali 1.6 litre 35cm 22mm damlama icin gecerli. daha detayli bilgi icin bi bayiye danisirsaniz yardimci olurlar.

Tarlanin hepsini ekmek sıkintili olur, senelik 25,30 donum degisimli ekme hesabindayiz,mısirda bitki başı kac gunde kac litre su vermeliyiz, kabagin su istegi daha az sanirim kabak daha uygun olur

Yağmurlam sulayın ya o da sular 40 dönüm günde 160 ton su ile :D :D 80 fıskiye yapsa oda 20 dönüm yapar zaten sabah akşam 40 dönüm yer yapar ;)

Büyük delikli 2-2,5 ton su atar saatte 800 Kg suya kadar düşen fıskiyeler var onlardan takarsanız hele günde 80 dönüm bile sularsınız :D :D

Yağmurlam sulayın ya o da sular 40 dönüm günde 160 ton su ile :D :D 80 fıskiye yapsa oda 20 dönüm yapar zaten sabah akşam 40 dönüm yer yapar ;)

Büyük delikli 2-2,5 ton su atar saatte 800 Kg suya kadar düşen fıskiyeler var onlardan takarsanız hele günde 80 dönüm bile sularsınız :D :D
misiri nasil yagmurlama suluyacam ki ;) 2 bucuk metre boy var misirda en az ;( bizde damlama suyu tasarruflu kullanmaktan ziyade isciligi azaltmak amacli kullaniliyor. yinede oneriniz icin tsk ;)