Kapya biber üreticiliği ve hasat

Merhaba ,öncelikle cevaplarınız için herkese şimdiden teşekkür ederim .
Denizli'de 6 dönümlük bahçemizde biber yetiştirmeye karar verdik ,
Tarlamızda su sorunu yoktur verimli sayılabilecek bir topraktır ve rakım 300-500 arasındadır.
Sizce biber kazançlı mıdır? dekardan ne kadar verim alırız?
ürün tarlada ne kadara gidiyor ?
Bu konuda pek tecrübemiz kısıtlı , acaba sizin fikirleriniz nedir? Biber harici öneriler var mıdır acaba ??

Merhaba ,öncelikle cevaplarınız için herkese şimdiden teşekkür ederim .
Denizli'de 6 dönümlük bahçemizde biber yetiştirmeye karar verdik ,
Tarlamızda su sorunu yoktur verimli sayılabilecek bir topraktır ve rakım 300-500 arasındadır.
Sizce biber kazançlı mıdır? dekardan ne kadar verim alırız?
ürün tarlada ne kadara gidiyor ?
Bu konuda pek tecrübemiz kısıtlı , acaba sizin fikirleriniz nedir? Biber harici öneriler var mıdır acaba ??
Kapya biber kumar gibidir fiyatı çok değişkendir. Bizim buralarda herkes yetiştirir. Bu yıl rampa fiyatı 3,00 tl/kg( 3 şekilde toplanır; közlemelik, şerit ve salçalık) bu fiyat közlemelik fiyatı yani en yükseği. Çok güzel para kazandı bu yıl biber yetiştirenler ama geçen 3-4 yıl 60-70 kr civarı gitmişti. Dekara 3-7 ton civarı verimi vardır. Bazen alan satan olmaz rezil oluruz bazende kapış kapış gider. İşçi maliyeti ve gübre ilaç isteği fazladır, dayanıksızdır ben bıraktım yetiştirmiyorum

• Beğen
Tepkiler: bkrsari
Kapya biber kumar gibidir fiyatı çok değişkendir. Bizim buralarda herkes yetiştirir. Bu yıl rampa fiyatı 3,00 tl/kg( 3 şekilde toplanır; közlemelik, şerit ve salçalık) bu fiyat közlemelik fiyatı yani en yükseği. Çok güzel para kazandı bu yıl biber yetiştirenler ama geçen 3-4 yıl 60-70 kr civarı gitmişti. Dekara 3-7 ton civarı verimi vardır. Bazen alan satan olmaz rezil oluruz bazende kapış kapış gider. İşçi maliyeti ve gübre ilaç isteği fazladır, dayanıksızdır ben bıraktım yetiştirmiyorum

Eren bey teşekkürler bilgilendirme için .Rampa fiyatı dediginiz tarladan satış fiyatımız demi bu 3 tl olan?
birde dekarda 3-7 ton demişsiniz ,aradaki fark biraz fazla değil mi neye göre verim miktarı bu kadar azalır veya artar?

Eren bey teşekkürler bilgilendirme için .Rampa fiyatı dediginiz tarladan satış fiyatımız demi bu 3 tl olan?
birde dekarda 3-7 ton demişsiniz ,aradaki fark biraz fazla değil mi neye göre verim miktarı bu kadar azalır veya artar?
Tarladan römorklara yükleyip kantardan geçtikten sonra kamyonlara yüklenir burdaki fiyat 3 tl. Tohumlar 7 tona kadar verimlidir fakat bakım farkı veya ne bileyim yabancı ot mücadelesi hastalık vs verimi çok değiştiriyor 500 kg alan da var 7 ton alan da... erken kırağı düşmesi de çok etkiler

• Beğen
Tepkiler: bkrsari
Bu sene eylül ekim ayında fiyatı çıldırdı.bende 2 dönüm kadar vardı 5 tl ye de verdim.ilk defa ektiğimiz için acemilik oldu.seyrek ekmişiz biraz.o kadar verimliydiki bugün bile hala veriyor havadan dolayı kızarmıyor.

1 temmuzda 20 dönüm kadar tekrar ekmeyi düşünüyorum.15 ekimde üstünü kapatacam.

Meraba arkadaşlar, bu sene 1 dönüm kadar deneme amaçlı bende Kapya biber dikmeyi düşünüyorum, fidanı hazır alacam kendim çimlendirmek için zamanım yok malesef, hangi tohumdan olanı iyidir çok çeşitli marka ve tohumlar var ? hangisi iyidir, verimlidir, 1 dönüme kaç kök fide gider ?

Meraba arkadaşlar, bu sene 1 dönüm kadar deneme amaçlı bende Kapya biber dikmeyi düşünüyorum, fidanı hazır alacam kendim çimlendirmek için zamanım yok malesef, hangi tohumdan olanı iyidir çok çeşitli marka ve tohumlar var ? hangisi iyidir, verimlidir, 1 dönüme kaç kök fide gider ?
Bu sene guzel para ettim halde bile bir ara 4 lirayi vurdu geri buraz gevsedi galiba
Bu konuyu ben de araştırıyorum. 2019'da piyasa yine iyiydi deniliyor. Bizim buralarda tarla kiralarını bile artırdı.