5 sonuçtan 1 ile 5 arası gösteriliyor

Ayçiçek Fiyatları Ne zaman Yükselişe Geçer?

Edirne'de son 5 yıldır ayçiçeğini eve indirip bu aylarda hep sezona göre pahalı satardık.Örn gecen sene sezonda 1800tl idi tonu ben 2000 tlye satmıştım.Bu yıl beklediğimiz gibi olmadı ayçiçeklerimiz elimizde kaldı.Piyasa günden güne düşüyor.Yağlı tohumlar da kapandı mallarım elimde kaldı.

Fiyatlar tekrar toparlanır mı? Yükselişe geçicek mi? Bir duyum filan aldınız mı ? Önerisi olan var mı ?

iskender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ayni durum bizde de mevcut.
    Bekletmekde fayda var düşüncesindeydim.fakat bu tahminlerimiz tutmayacak gibi.

Hrt_İsmAlat teşekkür etti.

Alıntı Hrt_İsmAlat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Edirne'de son 5 yıldır ayçiçeğini eve indirip bu aylarda hep sezona göre pahalı satardık.Örn gecen sene sezonda 1800tl idi tonu ben 2000 tlye satmıştım.Bu yıl beklediğimiz gibi olmadı ayçiçeklerimiz elimizde kaldı.Piyasa günden güne düşüyor.Yağlı tohumlar da kapandı mallarım elimde kaldı.

Fiyatlar tekrar toparlanır mı? Yükselişe geçicek mi? Bir duyum filan aldınız mı ? Önerisi olan var mı ?
    Bu yıl değişik bir hasat sezonu yaşıyoruz.
    Genelde hasat zamanı ürün fiyatı düşük olur daha sonra zamanla yükselirdi. Örneğin buğdayı 1 TL civarında sattık, şuan da 3 ay önceye göre 20-25 kuruş daha yükseğe satılıyor şuan. Ancak ayçiçek ve çeltikte şuanda durum tam tersi.

Ayçiçek fiyatları daha yükselir mi diye beklerken tam tersi düştü. 2,40 TL civarı sattığımız 40 yağ oranı ürünler 2 hafta içinde 20-25 kuruş değer kaybetti. Açıkçası bu düşüşün nedenini ben de çok merak ediyorum.

Çeltikte de hasat edilen ilk ürünler günümüze göre %15-20 daha pahalı satıldı. Örneğin 2,75 TL' ye satılan Luna cinsi çeltik şuan 2,30 TL civarında. 2 hf içinde fiyatlar düşmeye başladı.
    Çeltik için de tahminim şu yönde;
    Çeltik üreticisini neredeyse tamamı borçlu ve borç vadeleri de geldiği için ürün satmak zorundalar. Bunu çok iyi bilen fabrikacılar da mümkün olduğunca ucuz mal toplamak için piyasayı düşürüyorlar. Harman bittikten sonra fiyatlar daha da artacak diye düşünüyorum.

Özetle ithal ürünler yerli ürünlere göre daha pahalı. Maalesef döviz daha da artacağı için ithalat yapmak daha da zorlaşacak. Buna bağlı olarak da piyasada kalacak olan ürün daha da değerlenecek.

ersenacar2234, Hrt_İsmAlat teşekkür etti.

Gürcan Koç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Piyasalar durgun sebebi yağlı tohumlar stokları eritiyormuş 20-25 günden sonra alımlar ve fiyat tekrar hızlanacakmış.

Hrt_İsmAlat teşekkür etti.

bartu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Gürcan Koç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Piyasalar durgun sebebi yağlı tohumlar stokları eritiyormuş 20-25 günden sonra alımlar ve fiyat tekrar hızlanacakmış.
    Evet durum tam böyle, yağlı tohumlar bu yıl ödemelerini kredi kullanmadan aldığı ürünün fazlasını erken dönemde satarak gerçekleştirdiğinden fiyatlar düştü, en geç 1 ay sonra artışa geçer.

Gürcan Koç, Hrt_İsmAlat teşekkür etti.