Yükün traktörü kaktırması...

Farkli mekanizma ?
Bizim buralarda dağdan odun indirilirken römorkun tekerleklere kızak gibi birşey takarlardı. Teker kızağın üzerine çıkarılır zincirlerle bağlanırdı. Sonra o teker kızağın üzerinde dönmediği için frenleyerek inerdi. Farklı yörelerde farklı uygulamalar oluyor. Mesela bizim buralarda T demiriyle römork çekilir. Bi abi römork okunun altına ağaç bağlamıştı. T kilidini çıkarıp kolları aşağıya saldığında o ağaç fren yapıyordu 😀. Güvenli değil ama zor durumda çare oluyor:). Arkaya yuvarlanmayacak şeyler bağlayıp inenler gördüm :). Senin römork çift dingilse bunlar pek işe yaramayabilir

Traktörün indirdiği yüke oranla hafif kalması nedeni ile problem yaşıyorsunuz.
Ya ağırlık arttıracaksınız,
Yada yükü hafifleteceksiniz.
Ikiside olmuyorsa römork frenine yönelin.

Evet aynı sorun bizdedir var
Mesela 8 ton gibi odun yüklü römorkla 10 km gibi inişli yolda 8066 2002 modeli traktörde her vitesi denedim hiç bir vitesinde dahi motor Konperasörü yok römork motoru ite ite inletiyor müdahale edilmese 3000 deviri ğeçiyor devir saati römork firenine basa basa kına geldi ve oda 15 daka sonra ısındı sonra römorkun fireni soğusun diye basmadım traktörünkine bas çek bas çek ondanda değişik kokular hissettim sonra tekrar römork fireni sonra traktör fireni derken yokuşlar bitti

Aynı yolda Ford 6600 aynı şartlarda seri 2 vitese kadar motor konperasöründe inebiliyor ve forda inanılmaz bi firen sistemi var güven veriyor ve kendini ittirmiyor römorka

• Beğen
Tepkiler: Laser master
Evet aynı sorun bizdedir var
Mesela 8 ton gibi odun yüklü römorkla 10 km gibi inişli yolda 8066 2002 modeli traktörde her vitesi denedim hiç bir vitesinde dahi motor Konperasörü yok römork motoru ite ite inletiyor müdahale edilmese 3000 deviri ğeçiyor devir saati römork firenine basa basa kına geldi ve oda 15 daka sonra ısındı sonra römorkun fireni soğusun diye basmadım traktörünkine bas çek bas çek ondanda değişik kokular hissettim sonra tekrar römork fireni sonra traktör fireni derken yokuşlar bitti

Aynı yolda Ford 6600 aynı şartlarda seri 2 vitese kadar motor konperasöründe inebiliyor ve forda inanılmaz bi firen sistemi var güven veriyor ve kendini ittirmiyor römorka
Hidrolik fren diosin agam

Traktör hidrolik kolu römork ok demirinin altında kollara ekipmanı başladığımız yere 32lik demirden yapılma veya daha kalın bir demirde olur bunun kollar bağlanır birbirine yük traktörü yitince hidrolik kolu yukarı kaldirirsin römork ok demirine gelen pehlivan demiri traktöre baskı yaparak traktörün ağırlığı artar ve yere sağlam tutunur kizaklamaz

• Beğen
Tepkiler: emre06cbk
Sorun traktörün frende durmaması değil, yükün motoru itmesi. Bu gayet normal bir durum. En basitinden rahat çıktığın vitesle in mantığı ile sorun çözülür. 2. çözüm fren kullanmak ama sadece traktörün arka tekerde fren olması frenlerin çabuk ısınmasına neden olur çünkü bütün yük 2 frene dağılır bu yüzden ya basit yöntemle ağır ağır incen ya da same deutz gibi 4 teker disk fren traktör kullancan, römork freniyle beraber 6 fren birden yavaşlatacak bu sayede tüm yük 6 frene dağıtıldığı için frenler zorlanmayacak ısınmayacak. Ben same de 30 eğimde taşlı toprak taşıdım yük motoru itiyordu ama frenler güven veriyordu ve şansa aniden inek yola fırladı. Römork 4 teker olsa inek gitmişti çünkü yük motordan ağır ama 2 teker yükün ağırlığını motora ekliyor. Bu sayede fazla kızaklamadan durdu. Sonra takviye 4 e düştüm gaza basarak indim. Ne olur ne olmaz fren gideceğine mazot gitsin tasarruf yapılacak yer var yapılmayacak yer var. Sonuç çıktığınla in hatta çıktığının bir düşüğüyle gaza basarak in

Bazı traktörler inerken kendini salıveriyor nedense
Bazılarıda taktığın vitesin hızında firene basmadan iniyor
Firene sadece yavaşlama yada durmak için basılır
Ama nh gurubunda yük indirişi güzel motor ben bilmiyorum

Egzoz freni veya kuyruk mili freni, (römork diferansiyelli olursa), hidrolik fren,
Egzoz frenini hava alma girişine takıp, motorun ümüğünü sıkma, yapan yok, benim fikrim. :)
Kompresör konusunda JD ve Perkins iyidir,
Yük motoru itiyorsa ve direksiyon hakimiyeti kayboluyorsa traktörden yere yuvarlanarak atlanır, son çaredir.
Direksiyon hakimiyeti varsa tekerler kösteklemeyecek şekilde hafiften gaz verilir, dokuz delik hidrolik demiri ile arış kastırılır, rampa inişlerde römork arış bağlantısı römork freninin iyi tutması için aşağı konuma alınır.
Römork arkasına ikinci traktör takılabilir.Köstek takozu kullanılabilir.
En iyisi istiap haddi üzerinde yük taşımamaktır.

Egzoz freni veya kuyruk mili freni, (römork diferansiyelli olursa), hidrolik fren,
Egzoz frenini hava alma girişine takıp, motorun ümüğünü sıkma, yapan yok, benim fikrim. :)
Kompresör konusunda JD ve Perkins iyidir,
Yük motoru itiyorsa ve direksiyon hakimiyeti kayboluyorsa traktörden yere yuvarlanarak atlanır, son çaredir.
Direksiyon hakimiyeti varsa tekerler kösteklemeyecek şekilde hafiften gaz verilir, dokuz delik hidrolik demiri ile arış kastırılır, rampa inişlerde römork arış bağlantısı römork freninin iyi tutması için aşağı konuma alınır.
Römork arkasına ikinci traktör takılabilir.Köstek takozu kullanılabilir.
En iyisi istiap haddi üzerinde yük taşımamaktır.

Hocam firenler tutuyor durdurmada pek sıkıntı yok rampa uzun olunca 10 .15 km ğibi motor Konperasörü motoru salıyor sürekli hızlanıyor yavaşlatmak için firene basıyoruz yavaşlıyor bırakılıyoruz fireni hadii yine hızlanıyor bas çek bas çek firenler ısınıyor

Manifold fireninden bahsetmişsiniz sanırım eme manifoldundan bahsettiniz çare olurumu oraya bi kelebek yerleştirilirse
Yapan varmı bu şekilde veya orjinalde olan
Biz eğzoza kelebek fikrini ustalarla istişare ettik motor kol çıkarır dayanamaz kanısına vardık

Traktör asfalt veya toprak zeminde 4 teker patinaj yapıyor, kol çıkarmıyor.El freni çekilip vitese takılıp debriyaj yavaşça bırakılırsa stop ediyor.Kol çıkarmaz.Kol çıkarma olayı malzeme hatasıdır.
Hava alma sistemini kontrol altına almış oluyoruz.Egzozdan yapılan model bellidir.
Hava alımını veya egzoz+hava emiş borusunu kontrol altına alabiliriz.