Adım adım Ryegrass ekimi.

Bu yıl ilk kez 30 dekar deneme amaçlı ektiğimiz kışlık Ryegrass otunun ekim ve gelişimi şu şekilde. IMG_3305.JPGIMG_3375.JPGIMG_3382.JPGIMG_3520.JPGIMG_3360.JPGIMG_3362.JPGIMG_3553.JPGIMG_3554.JPGIMG_3561.JPGIMG_3562.JPG

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Bereketli olsun, ekim tarihi nedir ? 2019 sezonunda 20 dekar kadar denemelik ekmeyi düşünüyorum şu an bizim bölge için ekim vaktinin geçtiğini söylüyorlar.
Süt otu diye anıldığından ötürü kendi hayvanlarımızda denemek için ekip başarılı olursa geniş zamanda fabrika yemini en aza indirmeyi amaçlıyoruz.

Teşekkür ederim,10 Eylül'de ektik hava yağışsız geçtiği için çimlenene kadar suladık.Çimlenme başlayınca ektikten 3 hafta sonra dekara 15 kg üre gübresi atıp tekrar suladık.Artık büyüme evresine geçti,kışın günlük biçip yeşil yedirmeyi planlıyoruz.Hangi bölgedesiniz bilmiyorum ama geç sayılmaz aslında tam yağış mevsiminde ekilirse sulama zahmeti olmaz,kışa kadar yetişir.

Teşekkür ederim,10 Eylül'de ektik hava yağışsız geçtiği için çimlenene kadar suladık.Çimlenme başlayınca ektikten 3 hafta sonra dekara 15 kg üre gübresi atıp tekrar suladık.Artık büyüme evresine geçti,kışın günlük biçip yeşil yedirmeyi planlıyoruz.Hangi bölgedesiniz bilmiyorum ama geç sayılmaz aslında tam yağış mevsiminde ekilirse sulama zahmeti olmaz,kışa kadar yetişir.

Konya Ereğlide, burda hava soğur bi kaç aya kadar şu anda bile ciddi sıcaklık farkı var gece gündüz arasında çıkarken ya da çıkmaya yakınken don giderse hava tohum ziyan olur, bir ay önce ekilen yoncaların bile risk taşıdığını varsayarsak şu an ekmek mantıksız.
Yarayışlılık bakımından tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim

Evet maalesef taş çok,kiralık tarla olduğu için çok masraf etmeden denemek için bu şekilde ekmek zorunda kaldık.Verim iyi olursa önümüzdeki yıl taşı toprağı ayıklayıp iyi bi tesviye edicez inşallah tarlayı.

Maşallah angus mu bunlar ilk biçimin bicilmesi gerekmiyor mu kökleri çok çabuk çıkıyor

Evet Angus,arazi biraz taşlı o yüzden yedirmeyi tercih ettik,kökler baya derinde olduğu için sorun olmuyor,baharda daha fazla boylanınca biçmeyi düşünüyoruz.Ayrıca çamurda sokmak iyi olmuyor.Angus gibi obez ve doyduğunu bilmeyen bir ırk bile 3 günde 1 dönümü anca yiyebildi,bereketli bir ot yani.

Bereketli olsun
Görmek istediğimiz görüntüler
En ucuz maliyet en uygun hayvancilik

Hava çok çok kötü olmadığı müddetçe 12 ay dışarı çıkarıyorum hayvanları saman niyetinede olsa bişeyler bulup yiyor anguslar,geriye kalanı Formunu düşürmeyecek yani ölmeyecek kadar içerden takviye yonca,Ryegrass,Mısır slajı vs.bundan ucuzu olmaz herhalde :)

• Beğen
Tepkiler: ismail_17