Kanola ekimi Edirne

Merhaba arkadaşım siz kaç Gr tohum ile ektiniz. Sizinde çıkış çok güzel duruyor.
Allah hayırlısı ile bicmeyi kısmet etsin. Geçen yıl bizde verimler 300 kg civarında idi. Sizin bölgede nasildi. Bu yıl ayçiçegi fiyatlarından umitlenmistik ama 1 aydır fiyatlar dipte bereket yine kanolaya desteği ile birlikte yine iyi para aldik diyebiliriz.

Merhaba teşekkür ederim

Tabanda 22 kg entec 25-15 gübre var
Tohum dekarda 250 gr olarak ayarladım 280 gr ortalama geldi

Geçen yıl 180 ile 450 kg arası verim aldım
Dolu yağışları olmasına rağmen ortalamam 335 kg geldi

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker
Kükürt uygulaması yapacak mısınız sülfat gibi. genelde kışa girmeden ilk gübreyi 20kg sülfat atıyorlar siz üre atmışsınız birdaha ki uygulanacak gübre nedir? Meraklıyım soru soruyorum ama araştırıyorum kanola tarımını düşük kar marjlarında alternatif ürün arıyoruz :)
Açıkçası ben toprağın kükürt ihtiyacı olacağını düşünüyorum. Fakat şeker gübre atacak ekipmanimiz yok. Ayrıca zam gelecek korkusu ile de üre aldık. Dolayısı ile atmakta fayda olabilir. 2 ve 3 gübre üre (12-15 kg arası) atacağım belki 4 gubrelemede nitrat 15 kg hava durumuna göre de oda üre (7-8kg) olabilir.

Ayrıca aynı gubrelemeyi yaparak 2017 yılında 464 kg ortalama oldu. O dönemde maxsimum 480 ile 500 kg arasında verim oldu.

Gözlem yapacağız eğer bu yılda A.S atanlar ile karşılaştırma yapacagiz fark fazla ise en önemlisi ekonomi de düzgün ise bizde kendimizi bu gübreleme şekline göre organize edeceğiz. İnşallah bu yil emeklerimizin karşılığını harmanda alırız.

2. Uclu karisimi ortasinda yesil tomurcuklar gorunecektir. Su sekilde

Ekli dosyayı görüntüle 32806

Gecen sene 10 martta cekmisim bu fotografi. Iste bu zamanda ben 60 ml Madison ilaci ile 40 ml tebuconazole etken maddeli( herhangi bir marka olabilir. Bizim kullandigimizin markasi TILSIM di) fungusit ilacini karistirabilirsiniz. yalniz icindeki tebuconazole etken maddesin %25 olmasina dikkat etmelisiniz.

Yine bocek ilaci ve borun miktarini da 200-300 bandinda maliyetine gore karistirip atabilirsiniz.

Bu sene icin yukaridaki fungusit karisimi ile ugrasmak zorunda kalmayabilirsiniz. Cunku Buyuk karistiran fuarinda Bayer in Prosaro isimli ilacini bu sene piyasaya surecegini soylediler. Bu yeni ilac bu iki etken maddeyi iceriyor. Yani direkt olarak bu ilaci alipta atabilirsiniz.

Abdül benim gözümde kanola yetiştiriciliğinde A+++Master'sın. Eğer kanola yetiştiriciliğinde vaktin olursa fotoğraflarla gelişme dönemini göstererek ekimden hasada tavsiyelerini içeren bir çalışmayı word ya da pdf paylaşabilir misin? Eğer böyle bir çalışma yaparsan birçok çiftçi bundan faydalanacaktır. Lütfen yaparsan adurak59@yahoo adresime de gönderirsen çok sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: erhanbas
Abdül benim gözümde kanola yetiştiriciliğinde A+++Master'sın. Eğer kanola yetiştiriciliğinde vaktin olursa fotoğraflarla gelişme dönemini göstererek ekimden hasada tavsiyelerini içeren bir çalışmayı word ya da pdf paylaşabilir misin? Eğer böyle bir çalışma yaparsan birçok çiftçi bundan faydalanacaktır. Lütfen yaparsan adurak59@yahoo adresime de gönderirsen çok sevinirim.

Estagfirullah. Bilgi paylastikca iyidir. 10 yili askin yetistiriyoruz kanolayi. Her sene farkli uygulamalar deneyip bir onceki verimin uzerine cikmayi hedefliyoruz. Su an icin pek bos vaktim yok gibi ama yavas yavas hazirlamaya baslarim. Yardimim olacaksa cok sevinirim.

IMG_4990.JPGIMG_4989.JPGIMG_4993.JPGIMG_4994.JPGIMG_4992.JPG

Üçlü karışımdan 13 gün sonraki durum

Azotrax ilaci kullaniminda tek sikinti toprak hazirligi ince olmali. Fazla kesekli hazirlanip ilac uygulanirsa otu kacirabilir. Cunku bu ilacin calisma sekli toprakta film tabakasi olusturuyor. Yagmurdan sonra buyuk kesekler dagildigi icin film tabakasi bozuluyor. Bozulan yerlerde de ot cikmaya basliyor.

Gecen sene expower ve exstorm cesitlerinde 457 kg a kadar verim aldik. Ama deneme amacli 40 dekar intervixli eleme tohum ektim. 275 ile 330 kg arasi aldik. Ortalama yaklasik 390kg a denk geldi. Tavsiyem illa intervixli ekecekseniz orijinal tohum alin. Bayagi pahali ama eleme tohuma gore cok daha iyi.

Ben bu sene de deneme amacli ama bu sefer eleme degil orijinal intervixli tohum olan Pioneer in PT200CL cesidini ektim. Ama torbasina 2000 lira verdim. Bulgaristan dan kacak geldi. Yaklasik 35-40 dekar ekti. Hasat sonunda verimleri karsilatirip yazarim yine.
abdül34 Azotrax hardal içinde geçerlimi ben dün kanolamı ektim ,ümikasit atacaktim atamadım yağmurdan sonra ilacı ve ümikasiti karışık olarak tek seferde atsam uygunmu,
senin yorumların çok iyi ve net ilk defa ektim, yorumlarını takip edeceğim
selam.

abdül34 Azotrax hardal içinde geçerlimi ben dün kanolamı ektim ,ümikasit atacaktim atamadım yağmurdan sonra ilacı ve ümikasiti karışık olarak tek seferde atsam uygunmu,
senin yorumların çok iyi ve net ilk defa ektim, yorumlarını takip edeceğim
selam.

Herhangi bir ilac ile karistirilmasi tavsiye edilmiyor genelde. Ilac aldiginiz bayinin Basf muhendisleri ile iletisime gecmesini rica edip ilk agizdan daha net ogrenebilirsiniz. Hardali %50-60 oraninda tuttugunu soylemisti kendi muhendisleri. Tarla yogun hardal yapiyorsa yine hardal cikisi gerceklesecektir.

• Beğen
Herhangi bir ilac ile karistirilmasi tavsiye edilmiyor genelde. Ilac aldiginiz bayinin Basf muhendisleri ile iletisime gecmesini rica edip ilk agizdan daha net ogrenebilirsiniz. Hardali %50-60 oraninda tuttugunu soylemisti kendi muhendisleri. Tarla yogun hardal yapiyorsa yine hardal cikisi gerceklesecektir.
Abdul arkadaşım pt 200 un verimi nasıldı. Bu yıl ki denemelerinden kısaca bahseder misin. Selamlar

andül34 ben çıkıştan sonra üre yerine aminyum sülfat almıştım atmak için,3 karışımdan öncemi sonramı
atayım.
benim tarlalarım çok kumlu ,kükürtlü bübre kumluyerlerde suyu dah iyi tutuğunu söylediler, Yılmaz beyde böyle önermişti ububat için ,kanaloyada uyarmı
üreyi şubat ve mart ayında atacağım.

A selam sende geçen yıl kasımdan bu yana sayfaya yaptıklarını yazmadın,neler uyguladın verimlerin ne oldu bu sene ektinmi .
selam.
Selamlar yarın detaylı yazmaya çalışırım. Verim olarak 30 dekarlık bir tarlamda orabanj çıkması sonucu ortalamayı düşürdü. Orabanj olmayan tarlalarda 360 ile 400 kg arasında verim aldık. Bu yıl haziiklari bitirdik. Kısmetse yarın Ekim yapacağız.

• Beğen

Kanola ekenler gözünüz aydın Edirnede yağmur başlamış,
inşallah bütün çifçi arkadaşlar mutlu olur,hayırlısı ile bizde nasibimizi alırıız.
arkadaşlar
Azotrx dlm kaç grm atalım.

Kirci,o2 ve Gürcan ekimleri tamamladınızmı bu gün.

Kanola ekenler gözünüz aydın Edirnede yağmur başlamış,
inşallah bütün çifçi arkadaşlar mutlu olur,hayırlısı ile bizde nasibimizi alırıız.
arkadaşlar
Azotrx dlm kaç grm atalım.

Kirci,o2 ve Gürcan ekimleri tamamladınızmı bu gün.
Biz ucu ucuna tamamladık ama merdane çekemedik üzerine. Bakalım nasil olacak. Metre karaye 5 lt yağış var. Artık hayırlısı deyip yağmur sonrası kontrol edeceğiz.
Fabrikada çalıştığım için babama yardıma gidemedim. Tarlalar hazırdı tek kişi ekebiliyor ve izin alamayacak kadar sorunlu işler vardı fabrikada. Ayrica Yağmurun bu kadar erken saatte yagacagini da tahmin etmemiştik açıkçası. Sonucu yazarım.