Yem bezelyesi

İyi günler değerli trakkulup üyeleri başlıktanda anlaşılacağı gibi büyükbaş hayvanlarım için kabayemimi kendim karsılayacağım. Yaklasık 30dekar macar fiği 20dekar yembezelyesi ekmeyi düşünüyorum. Siz değerli üreticilerden yardım almak istedim daha önce eken yada halen üretimini yapan arkadaslar hangi tohum u kullanmalıyım ekerken ve biçerken nelere dikkat etmeliyim yardımlarınızı alabilirmiyim.

Not : töre yem bezelyesi düşündüm ama aradım kendilerini ellerinde hiç kalmamıs.

Bence çok yıllık bişey ekin korunga falan ilk yıl mutlaka yulaf veya fiğle karıştırın ilk yıl çok yıllıklar az verim verir tabi eğer yağış 450 mm üzerindeyse.her yıl sürmesi olmaz. Bu arada yer neresi
Yer kütahya
Korunga hiç düşünmedim nasıldır verim olarak yem bezelyesi ve fiğe göre üstünmü
Baklagilmi toprağa azot takviyesi varmı
Kaba yem olarak değerlendirirsek diğerlerine göre artısı ve eksisi nedir
Şimdiden teşekkürler

Korunga iki üç yıl yazlıl fiğin verdiği verimi verir ama ilk yıl hariç
İlkbaharda adi fiğ ve yulafla karıştırıp ekin mibzerle.
Çok su biriken yer olmasın birde ilk yıl asla hayvan sokmayın.
Yani demek istediğim bi deneyin 3-5 dönüm 2 defa biçiyoruz yılda her biçimde dönüme ortalama 10 balya veriyor ama dediğim gibi ilk yıl vermiyor.özellikle 2.ve3. Yıl çok iyi veriyor.
Artı tohuma bırakabilirsiniz

Korunga iki üç yıl yazlıl fiğin verdiği verimi verir ama ilk yıl hariç
İlkbaharda adi fiğ ve yulafla karıştırıp ekin mibzerle.
Çok su biriken yer olmasın birde ilk yıl asla hayvan sokmayın.
Yani demek istediğim bi deneyin 3-5 dönüm 2 defa biçiyoruz yılda her biçimde dönüme ortalama 10 balya veriyor ama dediğim gibi ilk yıl vermiyor.özellikle 2.ve3. Yıl çok iyi veriyor.
Artı tohuma bırakabilirsiniz
Malesef bana uygun değil tek yıllık olucak yoksa koyunlardan ve ineklerden 2.biçimi alamam
İlginiz için teşekkürler