Süt mü besi mi

Merhabalar arkadaşlar.uzun bir aradan sonra tekrar hayvancılığa başlayacağım. 4 tane dişi buzağı alıp başlamak istiyorum. Doguma kadar onlara bakmak niyetiyle. Ama bunun yerine 4 tane erkek buzağı alsam sanirim erkekler 15 aylıkken kesime veriliyormuş. Dana daha mantıklı geldi karar veremedim. Sizce dananın kazancı daha mi iyidir. Daha önce inek bakmisligim var 2 tane kendi inegimizi sağıyordum. Bir de yaklaşık 3 aylık 3- 4 tane küpeli dişi buzağı alsam.Bunlar doğum yapınca prim destek vs alabilir miyim en az kaç hayvan olmasi lazim destek prim vs alabilmem icin gerekli evrak işleri vs olur mu alırken nelere dikkat etmeliyim küpeli olmasının dışında? 15 yaşına kadar inek bakmisligim var kendi ineklerimizdi ama satılınca tekrar başlamak geldi ıçimden yasal işlemler hakkında bilgi verir misiniz işletme no vs almam gerekir mi 4 hayvan icin. Cevaplayanlara şimdiden teşekkürler.

Yasal işlemler
Zaten pasaportlari olacak her küpeli hayvanin kendine özel
Ayni kimlik gibi
İlçe tarima gidip bu hayvani kendi üzerine kayıt yaptirmak zorundasın
Hemde bu şekilde destekten yararlanirsin
Tabi satan kişininde uygun şekilde imzası gerekir sattim diye
Üzerine almazsan bir daha kayıt zor olur , çalıntı gibi olur destekde alamazsın

Yasal işlemler
Zaten pasaportlari olacak her küpeli hayvanin kendine özel
Ayni kimlik gibi
İlçe tarima gidip bu hayvani kendi üzerine kayıt yaptirmak zorundasın
Hemde bu şekilde destekten yararlanirsin
Tabi satan kişininde uygun şekilde imzası gerekir sattim diye
Üzerine almazsan bir daha kayıt zor olur , çalıntı gibi olur destekde alamazsın
Yani 2 dişi buzağı alsam da üzerime kaydımi yaptırdıktan sonra onlar doğum yapınca prim destek alır miyim az olduğu icin soruyorum

Hayvan pasaportu ile ilce tarima gidip hayvani üstüne yazdiriyorsun
İşletme numarası veriyorlar zaten
Süt pirimi biz koopa veriyoruz sütü , onlar takip ediyor işlemleri
Kendin de fatura ile basvurabiliyorsun galiba süt pirimi için

Eğer sütü soğutup vermeyi planlıyorsanız kooperatif veya birlik aracılığıyla vermek daha mantıklı. Prim ödemesi bu şekilde daha fazla olur.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17