BALYA MAKİNASI SEÇİMİ YARDIM

ÖNCELİKLE SELAMÜN ALEYKÜM DEĞERLİ TRAKKÜLÜP ÜYELERİ ABİLERİM VE KARDEŞLERİM.HERKESE KOLAY GELSİN. HAŞBAYSIZ OT BALYA MAKİNASI ALMAK İSTİYORUM. 3 MAKİNA ARASINDA KALDIM AGRİTÜRK NEW HOLLAND 5050 VE GALLİGNANİ 5690, 2 YADA 3 İPLİ BİRDE 3690. DAHA ÖNCE SÖNMEZLER 9130 İ MODELİNİ KULLANDIM MAKİNA BİRAZ YAVAŞTI O YÜZDEN SATTIM.BAKTIĞIM KADARI İLE BU 3 MAKİNA BAYAĞI SERİ AMA BAĞLAMA GRUBU ZİNCİRLİ OLMASI SIKINTI ÇIKARIR MI. 2 İPLİ MODELLERDE YULAF BALYASI YAPARKEN BALYA YAMUK ÇIKARMI YADA AGIR YAPINCA İPLERİ KOPARIR MI BU MAKİNALARI KULLANAN ARKADAŞLAR ARTI VE EKSİLERİNİ YAZABİLİRLERMİ. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Piyasada new holland çok bulunuyor.sağlam makinadır.biz elibolların eski tip ems003 kullanıyoruz.92 devir/dk strok 76 cm yani çok fazla eski gallignani 5190 ise 66 cm strok 82 devir yani bc 5040 ile aynı.tavsiyem new holland 5050 veya çokçanlar 7190 bunlar 66 strok 92 dev/dk bildiğim kadarıyla... gallignani kullanan yok burda .
strok 66 şanzuman 92 devir/dk olsun.
76 strok 90 bg aşağısı kurtarmıyor otu saman gibi oluyor balyada düzgün çıkmıyor.ayrıca traktörü çok sallıyor şöförüde yoruyor.

Bende galignanı 5190 galigani 5690g new holland 5040hb var..
Öncelikle şöyle başlayayım. Aktürk markası tercih edilen bi marka değil. Tutulmuyor. Kullanan kişiler çok az. Biz 1997 den beridir galigani kullanıyoruz. Ufak Kare balya yapımında galigani rakip tanımaz.. bu bi gerçektir. Aynı sekilde galiganiyi de diğer çokcanlar aktürk new holland hisarlar vs gibi yerli makinalarla karşılaştırmak mercedesle şahini karşılaştırmak gibi bişey.. Avrupa makina Her zaman iyidir. Bu sadece balya makinası değil traktör romork araba akla gelebilecek herşey..
Aynı tarlada aynı balya boyu ve kilo , Galigani 5190 uzel, new holland 5040 a açık ara fark atıyor.. new holland da 160 cm toplayıcı pikap olmasına rahmen. Yine aynı tarlada galigani karataş ve aktürke de fark atıyor.. Galigani bu konuda lider firma. New holland 5050 de süper tercih. Samana girmeyip sadece ot balyasında kullanacaksanız 5690 ın hasbaysız olanını bi düşünün.. 5690s 2 ipli 5690 s3 3 iplidir. 3 ipli makina her zaman müsteri tarafından tercih edilir.
Galignanı 5690s3 e 50 hp motor yeterlidir. Ancak 75 hp traktör balya işi için idealdir. Kuru ot ta saatte 500 balya bağlayabilir. Toplayıcı genişliği 180 cm dir strok konusuna gelirsek 610 devirde 73 cm 104 rpm.
Zincirli tip makinalardandir toplayıcı kayış la döner.
Kalite konusunda hepsinden kaliteli Ağırlik konusunda new holland tan hafiftir.
İtalyan malıdır. 8 ip kapasitesi var. Eğer arizaler düz ise ve fazla ise 3 yabalı 5690 ı öneririm.

• Beğen
Tepkiler: ORHANAYHAN
Balyaların yamuk çıkma konusunda her makinada olduğu gibi teknik bi arıza olmadığı sürece sorun olmaz. Zincirli makinaların arızalarını onarmak diğer makinalara göre biraz zordur. Sente ayarı kayınca makinayı usta bile zor yapıyor tamirini.. iplerin kopması kullandığın ipe ve makinanın bağlama grubunun ayarına bakar. İp kopmaz. Düğümden ayrılır. Makina düğümü sağlam atamaz sonucunda düğümden ayrılır. Aktürkte yerli bağlama grubu var. Yerli bağlama grubuyla iş yapamazsın. New holland da Avrupa bağlama grubu var. yeni makinalarına avrupa şanzıman koyuyor. New holland 5050 otta süper 5050 hb haşbay modeli ise samanda çok güzel gidiyor.