Ceviz Yetiştiriciliğinin Geleceği Hakkında

Merhaba;
Herkese kolay gelsin Allah iş rastlığı versin öncelikle, bu forum da ilk konum oluyor.
Biz sıfırdan bi ceviz bahçesi kurmayı planlıyoruz hâlâ araştırma aşamasındayız.
Malûm son yıllarda ceviz yetiştiriciliği hızla artış gösterdi, sizce emeklerimizin karşılığını alabilir miyiz kısacası cevizin hali hazırda durumu nedir ve sizce önümüzde ki yıllarda ne olabilir.
Teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Merhaba;
Herkese kolay gelsin Allah iş rastlığı versin öncelikle, bu forum da ilk konum oluyor.
Biz sıfırdan bi ceviz bahçesi kurmayı planlıyoruz hâlâ araştırma aşamasındayız.
Malûm son yıllarda ceviz yetiştiriciliği hızla artış gösterdi, sizce emeklerimizin karşılığını alabilir miyiz kısacası cevizin hali hazırda durumu nedir ve sizce önümüzde ki yıllarda ne olabilir.
Teşekkürler...
Ben oncelikle,agaclarin uzun yillar sonra verime yatmalarindan dolayi.
Ceviz ekilecek yerlerin daha cok kirsal alanlar olmasini dogru buluyorum.
Cok verimli humuslu kara ve taban arazilere agac ekilrek tarlalarin iptal olmamasi taraftariyim.Cunku bu verimli alanlara yillik bitkiler ekmek daha faydali olacaktir.
Öncelikle bu yer konusu belirlenmeli.

• Beğen
Tepkiler: Yenikentli123
Ben oncelikle,agaclarin uzun yillar sonra verime yatmalarindan dolayi.
Ceviz ekilecek yerlerin daha cok kirsal alanlar olmasini dogru buluyorum.
Cok verimli humuslu kara ve taban arazilere agac ekilrek tarlalarin iptal olmamasi taraftariyim.Cunku bu verimli alanlara yillik bitkiler ekmek daha faydali olacaktir.
Öncelikle bu yer konusu belirlenmeli.

Katılıyorum ben de faal olarak verimli tarla bitkileri yetiştirilebilen bir yer yerine ıslah edilen veya edilecek bir arazi de yapmayı uygun buluyorum.

• Beğen
selamlar ayaş bölgesinde 50 dönüm araziye ceviz ekmeyi planlıyoruz. internetten epey araştırma yaptım. birçok varyasyon bulunuyor. ama en çok mali kısmında sıkıntı yaşıyorum. 50 dönüm için yaklaşık gider ne kadar olmaktadır . bilgisi olan yardım edersde sevinirim.
bahçe 200*250 m ebatlarında. tel çit ile çevrilecek. toprağı güzel taş yok 1-1,5 metre derinlikte. su tarla kıyısında var ama az. depo ve damlama sulama düşünüyorum

• Beğen
selamlar ayaş bölgesinde 50 dönüm araziye ceviz ekmeyi planlıyoruz. internetten epey araştırma yaptım. birçok varyasyon bulunuyor. ama en çok mali kısmında sıkıntı yaşıyorum. 50 dönüm için yaklaşık gider ne kadar olmaktadır . bilgisi olan yardım edersde sevinirim.
bahçe 200*250 m ebatlarında. tel çit ile çevrilecek. toprağı güzel taş yok 1-1,5 metre derinlikte. su tarla kıyısında var ama az. depo ve damlama sulama düşünüyorum
1-1.5 mt de su varsa taban arazidir.Ceviz taban suyu yüksek yerleri sevmez.O bahçeden başka yillik bitkiler ile daha çok ürün alirsiniz ve buna uygun sanirim.Ceviz taban suyu olmayan kıraç yerleri sever ve daha uygun.
Ceviz uzun yillar sonra verime yatiyor.
Yillik bitkiler daha cok kazandiracaktir.

• Beğen
Tepkiler: ayaşsercan
1-1.5 mt de su varsa taban arazidir.Ceviz taban suyu yüksek yerleri sevmez.O bahçeden başka yillik bitkiler ile daha çok ürün alirsiniz ve buna uygun sanirim.Ceviz taban suyu olmayan kıraç yerleri sever ve daha uygun.
Ceviz uzun yillar sonra verime yatiyor.
Yillik bitkiler daha cok kazandiracaktir.

1-2 metre derinlikte büyük taş yok anlamında yazmıştım. nokta virgül den dolayı anlaşılamamış. su bahçenin kenarında mevcut

• Beğen

Son 5 yılda amiri memuru herkes cevize merak saldı.Sırf benim köyümde en az 10.bin ağaç dikilmiştir.Bunlar 5 yıl sonra iyi verim vermeye başlar.Cevizin kullanım alanı da çok yaygın değil ençok baklavada kullanılıyor onda da Antep fıstıklı olan rağbet görüyor.Çikolata da fındık fıstık kullanılıyor.Kuruyemiş olarak da çok tüketilmiyor kimse misafirlikte ceviz ikram etmiyor bunun yerine daha çok çekirdek fıstık vb.ikram ediliyor.
Diyeceğim o ki bana göre bir 15 yıl sonra vişne kiraz da olduğu gibi cevizleri söküp ya kereste yapacağız yada yakacağız.Ekim çok.Arz talep şimdiki gibi olmayacak ben bademe yöneleceğim bundan sonra diktiğim ceviz fazlasıyla yeter.

Son 5 yılda amiri memuru herkes cevize merak saldı.Sırf benim köyümde en az 10.bin ağaç dikilmiştir.Bunlar 5 yıl sonra iyi verim vermeye başlar.Cevizin kullanım alanı da çok yaygın değil ençok baklavada kullanılıyor onda da Antep fıstıklı olan rağbet görüyor.Çikolata da fındık fıstık kullanılıyor.Kuruyemiş olarak da çok tüketilmiyor kimse misafirlikte ceviz ikram etmiyor bunun yerine daha çok çekirdek fıstık vb.ikram ediliyor.
Diyeceğim o ki bana göre bir 15 yıl sonra vişne kiraz da olduğu gibi cevizleri söküp ya kereste yapacağız yada yakacağız.Ekim çok.Arz talep şimdiki gibi olmayacak ben bademe yöneleceğim bundan sonra diktiğim ceviz fazlasıyla yeter.
Ha birde bizamanlar parsel tarım vardı sahi ne oldu onlar heryerde reklam yapyolardida [emoji23]

Ceviz, içinde B vitaminleri bulundurduğu için Alzheimer (bunama, sinirlerin gevşemesi) hastalığını önlüyor.Pahalı diye ikramların arasına az giriyor.
Cevizde don olayı etkili oluyor, verimi düşürüyor.
300 kg buğday verecek yerden 300 kg ceviz alsak mantıklı iş yapmış oluruz.

• Beğen
Ha birde bizamanlar parsel tarım vardı sahi ne oldu onlar heryerde reklam yapyolardida [emoji23]

Parsel battı.Söylenene göre yenipazar ve gölpazarı il.esinden toplamda 25.000 dönüm yer toplamış.Şahısın kim olduğu belli değil firma çok zengin parayı da umarsızca harcadılar 16 tane Erkunt traktörlerle filo kurdular hadi bahçe traktörü anladım 110 hp haşmet ve 105 kudret vardı içlerinde 5-6 tane hepsinin arkasında birer patlatma,pulluk,goble vs. 50 adet çapa makinası 10 tane vw amarog vs.vs

Bana bedavaya verseler burayı ek deseler ekmeyeceğim yeri dönümü 8 bine alıp allayıp pullayıp istanbuldaki saf cahil masumane çiftçiye dönümü 20-30 hatta 100.000 e satılan yerler var.
[video=youtube;Mzzr7-CA6E8]https://www.youtube.com/watch?v=Mzzr7-CA6E8[/video]