SERTİFİKASIZ TOHUM KULLANAN KİŞİYE DESTEKLEME ÖDENMEYECEK.

Kendine döllenen hububat türlerinde (buğday, arpa) çiçeklenme esnasında döllenme bitmiştir. Dışarıdan (başka bir buğday, arpa) bitkisinden toz/döl almadığı için, F1 nesli (başaktaki dane) anne (ektiğiniz tohum) ile aynı özellikleri taşır. Dolayısıyla bundan dolayı bir verim kaybı vs söz konusu değildir.

Verim kaybı yabancı döllenen çavdar ve kısmen yabancı döllenen tritikale de (eğer yakında başka çeşit ile ekilmiş çavdar tarlası var ise, ve/veya tritikale tarlasında çavdar var ise) yaşanabilir.

Çiftçilerin kendi tohumlarını kullandıkları zaman yaşadıkları verim kaybının nedenleri;
1. Tarlada değişik çeşitlerin ve türlerin bulunması. Örneğin Quality çeşidini ektiğim tarlada eskiden dökülen saçılan Gerek 79 çeşidinin bulunması ve/veya buğday tarlasında yoğun olarak arpa çavdar vs bulunması.
2. Çiftçilerin ayırdıkları tohumlukların yeterince / doğru şekilde selektörde temizlenmemesi (kırığın, çıkığın diğer türlerin ayıklanması)ve ilaçlanmaması.

Eğer kendi tohumunuzu kullanacak iseniz;
1. Tohumluğa ayırdığınız tarlayı / tarlanın bölümünü diğer türlerden temizleyiniz. Ya başak çekerek veya makas ile keserek.
2. Biçerdöveri mümkün olduğu kadar iyi temizletiniz. Tohumluk tarlayı / bölümü biçmeden önce, aynı çeşidi ektiğiniz diğer tarlanızı biçtiriniz veya tohumluk tarlanın etrafını dolandırıp, bu kısmı kullanmayınız.
3. Tohumluğu iyi bir selektörde eletiniz. Selektörün temizlenmesine dikkat ediniz, yoksa sizden önce temizlenen türden kalan tohumlar sizin tohumluğunuza bulaşır ve selektörde kesinlikle kapasitesinin üstünde besleme yaptırmayınız. Saat de 1 ton kapasitesi olan selektöre 5 ton yüklerseniz, tohum girdiği vasıfta çıkar.

Bütün bunlari yapmak kolay olmadigi için. Bu konuyu iş edinmiş firmalardan satin almak ile çözüme ulaşıyoruz. Zaten selekte ederek uygun boyda ve özellikte,ilacli ve karışık tohum olmamasi amaçlanıyor sertifikada...

Her sene hibrit mısır tohumu için dış ülkelere verdiğim paraya çok acıyorum.Ülkemin ıvır zıvır işleri bir yana bırakıp,genetiği ile oynayarak bizi her sene tohum almaya mecbur bırakanlara dikkat etmesini isterim.Babam Rus buğdayını tohumluk ayırarak 30 yıl ekti.Verimi hep 600-700 kg/1000 m2 idi.

• Beğen
Tepkiler: Alexander
bir ziraatçı arkadaşla görüştum bana bu yasa sadece hibrit tohumları kapsıyor dedi yani bir defa ekilip bir daha ekilmeynleri yani buğday arpa gibi tohumları kapsamıyor dedi kimsenin daha bir sey bildği yok yani seneye ortaya çıkar türkiyedeki sertifakılı buğday tohumu zaten ihtiyaçın yüzde ellisini karşılar dedi türkiyede ihtiyaç kadar serti,fakilı buğday üretimi yapılmıypor yapılmasıda imkansız dedi

Kendine döllenen hububat türlerinde (buğday, arpa) çiçeklenme esnasında döllenme bitmiştir. Dışarıdan (başka bir buğday, arpa) bitkisinden toz/döl almadığı için, F1 nesli (başaktaki dane) anne (ektiğiniz tohum) ile aynı özellikleri taşır. Dolayısıyla bundan dolayı bir verim kaybı vs söz konusu değildir.

Verim kaybı yabancı döllenen çavdar ve kısmen yabancı döllenen tritikale de (eğer yakında başka çeşit ile ekilmiş çavdar tarlası var ise, ve/veya tritikale tarlasında çavdar var ise) yaşanabilir.

Çiftçilerin kendi tohumlarını kullandıkları zaman yaşadıkları verim kaybının nedenleri;
1. Tarlada değişik çeşitlerin ve türlerin bulunması. Örneğin Quality çeşidini ektiğim tarlada eskiden dökülen saçılan Gerek 79 çeşidinin bulunması ve/veya buğday tarlasında yoğun olarak arpa çavdar vs bulunması.
2. Çiftçilerin ayırdıkları tohumlukların yeterince / doğru şekilde selektörde temizlenmemesi (kırığın, çıkığın diğer türlerin ayıklanması)ve ilaçlanmaması.

Eğer kendi tohumunuzu kullanacak iseniz;
1. Tohumluğa ayırdığınız tarlayı / tarlanın bölümünü diğer türlerden temizleyiniz. Ya başak çekerek veya makas ile keserek.
2. Biçerdöveri mümkün olduğu kadar iyi temizletiniz. Tohumluk tarlayı / bölümü biçmeden önce, aynı çeşidi ektiğiniz diğer tarlanızı biçtiriniz veya tohumluk tarlanın etrafını dolandırıp, bu kısmı kullanmayınız.
3. Tohumluğu iyi bir selektörde eletiniz. Selektörün temizlenmesine dikkat ediniz, yoksa sizden önce temizlenen türden kalan tohumlar sizin tohumluğunuza bulaşır ve selektörde kesinlikle kapasitesinin üstünde besleme yaptırmayınız. Saat de 1 ton kapasitesi olan selektöre 5 ton yüklerseniz, tohum girdiği vasıfta çıkar.

ATILLA agbey sizi tarim kanallarından denk geldikçe sürekli takip ediyorum.peki bundan sonraki süreçte bizler ne yapabiliriz?
Bu yıl tonu 800-1070 lira arası bugday satmis olupda tonu 2000-2500 lira arası tohumluk buğdaya para vermek hicbir şekilde akıl ve mantığa sığmıyor.

Bu yil icin sertifikali tohum ekim mecburiyeti oldugunu bakanlik sitesinde okuyan var mi arkadaslar daha onceki senede boyle birsey bakanlik tarafindan konusulup dusunulup karar verildi ancak tohum firmalari yetisemedigi icin ustune gidilmedi bu yuzden desteklerin sertifikaya endeksli verilmesinin heleki bu ekonomik sartlarda ihtimali cok zayif kimse kotu dusunmesin

ATILLA agbey sizi tarim kanallarından denk geldikçe sürekli takip ediyorum.peki bundan sonraki süreçte bizler ne yapabiliriz?
Bu yıl tonu 800-1070 lira arası bugday satmis olupda tonu 2000-2500 lira arası tohumluk buğdaya para vermek hicbir şekilde akıl ve mantığa sığmıyor.
Elimdeki bugdaylari birkaç sene.Komşu köydeki selektore götürdüm. Sayısını tam bilmiyorum.Ama 8-9 çuval ayrim yapti.sadece yarisindan tohumluk ayirdi makina .Yani 1 kg bugdaydan yaklasik 0,5 kg tohum elde edildi.Selektorun başında ki köy korucusuda ormanci gibi havali. Tohum İlâç parasi adı altinda para aliyor.
Yani hazir tohum almak daha iyi geldi bana
Bugday 1 tl ise hazir ilaclanmis sertifikali tohum da 2 tl gibi oluyor

1100 tl eylül ayında buğday sattım 1650 tl sertifikalı tohumkul aldım lamardor ile ilaçlanmış 425 tl devlet desteği artı sellektör parası artı işçilik artı verim hemen hemen aynı fiyata denk geliyor 1100+425+ilaç 80tl selektör 25 tl ne yapatı 1630 tl 1650 tl tohumluk aldım 20 tl içinmi sertifikasız kullanalım

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
1100 tl eylül ayında buğday sattım 1650 tl sertifikalı tohumkul aldım lamardor ile ilaçlanmış 425 tl devlet desteği artı sellektör parası artı işçilik artı verim hemen hemen aynı fiyata denk geliyor 1100+425+ilaç 80tl selektör 25 tl ne yapatı 1630 tl 1650 tl tohumluk aldım 20 tl içinmi sertifikasız kullanalım

Sen kullan kerdeşim ben 500-600 dekar yer işliyorum Çks ye kayıtlı 50 dekar var yok ve Türkiye tarım araziletinin sadece %50 çks ye kayıtlı ve bunun ne kadarı hububat alanı tartışılır ben sönmez buğdayı sezonund 900₺ ye verdim sertifikalı tohumluk 2. Kademe 1750 (500 kg)desteğimi almadığım şeyi niye alıyım Ben heryıl 500 kg sertifikalı alırım ayrıca bir tarlaya ekerim çavdarını çekerim yabancı buğdayları ayıtlarım al sana sertifikalı buğdaydan farkı olmuyor onuda eletir ekerim tigem buğdayların kulağına ezan mı okuyorlar da bariz fark oluyormuş ben daha görmedim fark falan

Sen kullan kerdeşim ben 500-600 dekar yer işliyorum Çks ye kayıtlı 50 dekar var yok ve Türkiye tarım araziletinin sadece %50 çks ye kayıtlı ve bunun ne kadarı hububat alanı tartışılır ben sönmez buğdayı sezonund 900₺ ye verdim sertifikalı tohumluk 2. Kademe 1750 (500 kg)desteğimi almadığım şeyi niye alıyım Ben heryıl 500 kg sertifikalı alırım ayrıca bir tarlaya ekerim çavdarını çekerim yabancı buğdayları ayıtlarım al sana sertifikalı buğdaydan farkı olmuyor onuda eletir ekerim tigem buğdayların kulağına ezan mı okuyorlar da bariz fark oluyormuş ben daha görmedim fark falan

Kesinlikle size katılıyorum.
Ayrıca bir sonraki yıla tohumluk olacak tarlamdaki çeşidi ekerken normal ekim sıklığından bi kaç kilo daha seyrek ekmek te fayda var hatta delebrad2 çeşidi denedim bu yıl ilk defa,satın aldığım firma yetkilisi bu çeşidi ilk temin ettiğim yıllarda dönüme 17 veya 18 kilo uyguluyordum dedi.
Yani tohumluk olarak degerlendireceginiz arazilerinizde seyrek ekim yapmakda fayda var.

Sertifikasiz tohum kullaniyormusunuz?Kullanmamayi tavsiye edermisiniz?

Destek ödemelerinde (beklenen) sıkıntı olmasaydı ve selektör + ilaç vs daha ucuza gelseydi kesinlikle sertifikasız ekerdim. Çünkü yukarıda açıkladığım gibi, bilimsel olarak bir verim artışı mümkün değil.

Almanya`da tohum değişim periyodu (80`li yıllarda) 3 yıl idi. Yani çiftçiler 3 yılda bir tohumu satın alıyorlardı. Tohumculuk şirketleri zarar etmesin diye, çiftçi kendi tohumunu kullandığında, tohumcu şirkete / ıslahcıya cüzi bir meblağ ödüyordu.

benim işime böyle geliyor bubana daha mantıklı benim 50 dekar işlediğimi kim söyledi ben sana öyle yap demedim , çks ye gelince buralrda ihaleile yer tutuyorlar tutan desteklemeyi tarla sahibine sen al diyor tarlayı ama bana ver herkez tarla kiralamanin derdinde para kazanmayan tarla kiralamasın türkiyedeki arazilerin yarısında çoğu intikal yapılmaış araziler deden kalan yerler orta tarla var ama sahibi yok.Olmuş 50 tane varis buda ekenin işine geilyor çoğu varis tarlanın yerini bilmiyor .çks de 50 dönüm gösterip nasıl 600 dönüm yer ekilir o kalan 550 dönüm kimin diye sormazlarmı .