SERTİFİKASIZ TOHUM KULLANAN KİŞİYE DESTEKLEME ÖDENMEYECEK.

Yok oyle birsey kafa karistirmayin ulkede oyle bsey olsa koylere yazi gelir soylenti vardi bu sene yeterli sertifikali tohum bulunmadigi icin devreye sokulmadi ama ileriki senelerde olabilir verimi arttirmak kaliteyi yukseltmek icin
Sertifikalı tohum kullanımı uzun zamandır gündemde. Dün gerçekleştirildi. Depolarında kendi ürettikleri tohumları saklayanlar sonra satanlar tespit edilip cezai yaptırım uygulanacak. Destekleme alıp ayriyeten sertifikasız tohum kullananlarda ceza alıcak. Sertifikasız tohum kullananlar destekleme alamayacak. Zaten 3 kuruş destekleme alıyoruz. Gözlerine battı. Bu olayda tam cumhurbaşkanımızın maaşının yükselmesinden sonra gerçekleşti. Bu sene sezon bitti. Önümüzdeki ekim zamanı sizde görüceksiniz. Ben bu sekilde konusuyorum yanlış anlasilmasın bende çiftçiyim bende zordayım. hayatımı tarımdan kazanıyorum. Hergün daha çıkmaza saplanıyoruz.

Evet var bu akşam haberlerde söylendi. Isyanda olan arkadaşlar var.

Haberlerde konuyu saptırabiliyorlar ben pek itimat etmiyorum. Zaten normaldede bir tohumu 30 sene ekmiyoruz 3-4 senede bir alacagımıza her sene alırız. Maliyet olarak yük getirir ama yeni tohumdan daha yüksek verim alınıyor dolayısıyla tohumun parası çıkıyor.

Tigem ve özel tohum üreten firmalarin ürettiği sertifikali tohumlarin;verimi %25 artırdığı biliniyor.
Bu hesaba göre Ülkemiz topraklarina ekilen bugdaylarda verimlerin%25 fazla artarak üretilmesi ve toplamda %25 üretim artisi çok büyük rakamlara ulaşıyor.Bu şekilde buğday üretimimizin arttirilmasina çalışılıyor. [emoji2]