Sayfa 2/2 BirinciBirinci 12
21 sonuçtan 16 ile 21 arası gösteriliyor

Alıntı Mehmet SAK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Salma sulamayı örnekteki gibi yapıyorsanız bence gayet güzel ama bazen goruyrumki örnekteki gibi suyu çok girişli olarak değilde bir kaç girişle nehir gibi akıp gitmesi beni üzüyor.Besleme konusuna gelirsek potasyum kaynağı olarak potasyum nitrat verirseniz daha iyi olur.Azotuda bölerseniz daha çok fayda sağlarsınız Hümik aside gelecek olursak yerli malları bana iyi gelmiyor.Bu baharda Allah izin verirse organiksanin potasyum humatini bir araziye deneyecem.İthal ürünler elbette güzel ama maliyeti çok daha fazla olur.Ot ilacıyla beraber çinko demir bor atarsanızda bitkinin verim potansiyelini artırırsınız

Evet salma sulamayı aşağıdaki linkteki gibi yapıyoruz.ısır küçükken sulama yaparsak sararma yapıyor ancak ileriki dönemde yaparsak havaların sıcaklığına göre max 2-3 gün gelişimi yavaşlıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=3AHAxEZQGpc linkteki gibi suluyorum hatta bazen çok taban yerlerde damlama gibi bir suda 1-3-5-7. karıklara diğer suda 2-4-6-8. karıklara,bir boş bir dolu veriyorum

Hümik asidi evde kendim yapıyorum ve tabiri caiz ise hunharca sulama yapıyor gibi tarlaya pulverize ediyorum ve şunu gördüm ki hümik asidi kullanırken ne kadar çok kullanırsak o kadar verim sağlıyor.

Potasyum nitratı damlamadan puskül döneminden önce mi vermeliyiz? Siz nasıl uyguluma yapıyorsunuz?

Hazır sizin gibi profesyonel mısırcı çiftçileri bulmuşken bir soru daha sorayım, sulama periyodunda ben tarladaki ilk tepe püskülünü gördüğüm anda suluyorum ve 10 günlük döllenme periyodunda diğer çiçek açan bitkilerde olduğu gibi(kabak,biber ,salatalık) bitkiyi rahatsız etmemek adına çiçek döneminde hiç sulamıyorum ancak bazı firmaların ziraat mühendisleriyle görüştüğümde ise tepe püskülü zamanında ard arda sulamayı yapmam gerektiğini, tozlaşma döneminde tarlanın hep ıslak kalmasını gerektiğini belirtiyorlar. Benim yaptığım uygulamada mısırın boyu koçanda 32-35 dane oluyor ve koçanın tepesinde yaklaşık 8-10 sıra hiç döllenmiyor.Acaba diyorum ki tarlanın altını hep ıslak bıraksam döllenme nasıl olur ama bu fikre tezat olarak geçen senelerde damlama yaptığımız yerlerde az sulamamıza rağmen boş kalan 8-10 sıra tamamen doluyordu ve samlamadaki verim farkıda bundan kaynaklanıyordu. Acaba çok merak ediyorum forumdaki sizin ve diğer tecrübeli arkadaşların uygulamaları nasıl bu püskül döneminde?

Alıntı BENİM AGAM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birinci gübreyi 30 kg 20 25 cm olduğunda diğerinide traktor son gireceği durumda kullandık mikro granurde 2.5 kg ve 40 kg 20 20 kullanmayı planladik fiyatı belli değil mikro granurun

Peki kullanacağımız 50 kg ürenin 20 kg'sini ekerken tabana karıştırsak ve geri kalanını traktörün son girdiği dönemde uygulasak olur mu? 20 kg üre azot toksisitesinden dolayı çimlenme sorunu yaşatır mı?

Bir de yukarıda sorduğum püskül döneminde nasıl sulama yapmamız gerektiğini ve sizin uygulamanızı da çok merak ediyorum, cevaplarsanız sevinirim.

Alıntı drtek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki kullanacağımız 50 kg ürenin 20 kg'sini ekerken tabana karıştırsak ve geri kalanını traktörün son girdiği dönemde uygulasak olur mu? 20 kg üre azot toksisitesinden dolayı çimlenme sorunu yaşatır mı?

Bir de yukarıda sorduğum püskül döneminde nasıl sulama yapmamız gerektiğini ve sizin uygulamanızı da çok merak ediyorum, cevaplarsanız sevinirim.
    Mısırın püskül dönemini takip edip o dönemde su ihtiyacı fazla olduğundan sulamayı buna göre yapıyoruz kısacası o dönemde toprak ıslak olmalı adananın neresi sizin bulunduğunuz yer

drtek teşekkür etti.

Adana yumurtalıklıyız bizim tarlalarımız ceyhan, karataş gibi değil gönenini çabuk kaybediyor.

Evet haklısınız toprak ıslak olmalı ancak tarlada tek tük ilk tepe püskülünü gördüğümüz an sulamayı yapıyoruz ancak 10 günlük döllenme periyodunda son günlere doğru tarla gönenini kaybediyor.Acaba gönen kaybında dolayı mı koçanın tepeleri döllemiyor.Ben de diyorum ki tam 10 günlük periyotta 6. günde tekrardan sulasam koçanın tepede kalan boş daneler döllenir mi veya bitki su stresine mi sokarız.

Sizin uygulamanız herhalde tava usulü salma sulama püskül döneminde sulayınca gönen kaybetme sorunu olmuyor ve bu dönemi atlatabiliyorsunuz, bizim gibi topraklara öneriniz nedir, araya bir su pas geçeyim mi?Sizin uygulamanız nasıl?

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  ag452113.gif
Görüntüleme: 16
Büyüklüğü:  31.7 KB (Kilobyte)

Evet salma sulamayı aşağıdaki linkteki gibi yapıyoruz.ısır küçükken sulama yaparsak sararma yapıyor ancak ileriki dönemde yaparsak havaların sıcaklığına göre max 2-3 gün gelişimi yavaşlıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=3AHAxEZQGpc linkteki gibi suluyorum hatta bazen çok taban yerlerde damlama gibi bir suda 1-3-5-7. karıklara diğer suda 2-4-6-8. karıklara,bir boş bir dolu veriyorum

Hümik asidi evde kendim yapıyorum ve tabiri caiz ise hunharca sulama yapıyor gibi tarlaya pulverize ediyorum ve şunu gördüm ki hümik asidi kullanırken ne kadar çok kullanırsak o kadar verim sağlıyor.

Potasyum nitratı damlamadan puskül döneminden önce mi vermeliyiz? Siz nasıl uyguluma yapıyorsunuz?

Hazır sizin gibi profesyonel mısırcı çiftçileri bulmuşken bir soru daha sorayım, sulama periyodunda ben tarladaki ilk tepe püskülünü gördüğüm anda suluyorum ve 10 günlük döllenme periyodunda diğer çiçek açan bitkilerde olduğu gibi(kabak,biber ,salatalık) bitkiyi rahatsız etmemek adına çiçek döneminde hiç sulamıyorum ancak bazı firmaların ziraat mühendisleriyle görüştüğümde ise tepe püskülü zamanında ard arda sulamayı yapmam gerektiğini, tozlaşma döneminde tarlanın hep ıslak kalmasını gerektiğini belirtiyorlar. Benim yaptığım uygulamada mısırın boyu koçanda 32-35 dane oluyor ve koçanın tepesinde yaklaşık 8-10 sıra hiç döllenmiyor.Acaba diyorum ki tarlanın altını hep ıslak bıraksam döllenme nasıl olur ama bu fikre tezat olarak geçen senelerde damlama yaptığımız yerlerde az sulamamıza rağmen boş kalan 8-10 sıra tamamen doluyordu ve samlamadaki verim farkıda bundan kaynaklanıyordu. Acaba çok merak ediyorum forumdaki sizin ve diğer tecrübeli arkadaşların uygulamaları nasıl bu püskül döneminde?
    Döllenmeden hemen önce su tüketimi
    büyük oranda artmaya başlar.Bu dönemden sonra su sıkıntısı olmaması lazım.Döllenme zamanı çok sıcaklara maruz kalırsa yeterince döllenme olmaz.Bu yüzden ekim zamanı çok önemlidir.Potasyum nitratı kocan göstermeden hemen önce 2kg/da ve kocanı gösterirken 2 kg/da 2 uygulama yapabilirseniz iyi olur.Map gübresi püskülden hemen önce atılır.Yeterince çiçeklenme için kullanabilirsiniz.Fosforlu gübreleri verirken hümik asitle beraber verirseniz daha iyi olur.

Ayrıca protein oluşumu için kükürte ihtiyaç duyulduğu için bir miktarda amonyum sülfat verirseniz çok iyi olur.Ot ilacıyla beraber muhakkak dekara en az 100 gram combi türevlerinden vermeyi ihmal etmeyin.Yaprak renginide sık sık kontrol ederseniz iyi olur.Bazen düşük miktarlarda magnezyum ve çinko eksikliği oluyor.Çiftçi pek farkedemiyor.

Sayfa 2/2 BirinciBirinci 12