BAHARIN ARPA EKILIR MI? (ACİİİLLLLLL!!!)

Biri diyor simdi ek tam zamani ama babamda kuyulari vurmadan ekmek diyor kuyuyu vurur ya aralikda ya baharin ekerim diyor bi bakim hakli ama 700 donum ekip arkaya yonca ekecem direk

Biri diyor baharin arpasi verimi yuksek olur oburu diyor güzün arpasi her zaman en az100 kg fazla dover denede ikiside buyuk ciftci hangisi dogru sizce??

• Beğen
Tepkiler: filizma
Bizim bölgemiz için söylüyorum burada guzluk arpa soğuktan dolayı riskli olur eğer verirse dekardan 600 kg alırsın oda 10senede bir olur ekerde tutturursan seneyi
Biz pancar yerlerine genelde bahar arpasi ekeriz verim iyi oluyor guzluk arpaya göre tanesi biraz Küçük olur yazlığın

Bizim bölgemiz için söylüyorum burada guzluk arpa soğuktan dolayı riskli olur eğer verirse dekardan 600 kg alırsın oda 10senede bir olur ekerde tutturursan seneyi
Biz pancar yerlerine genelde bahar arpasi ekeriz verim iyi oluyor guzluk arpaya göre tanesi biraz Küçük olur yazlığın
Abi kac kg fark olur guzle sulu olacak 2 kere sularim arpayi

• Beğen
Abi kac kg fark olur guzle sulu olacak 2 kere sularim arpayi
Sularsan eğer bir fark olmaz bahar arpasi daha garantili kış yakmaz belki hepsini yakmaz genede seyrek biter sürüp eksen bir dert falan ama bolgenizde kış yakmaz ise bilmem Eke bilirsin
Bahar arpasininda Nisan ayından önce mutlaka ekilmesi lazım Şubat ayı içinde o güzel olan havalarda ekersen birde biterse tadından yenmez
Zamanında sulama arasında hiçbir fark ettirmez karar senin

Zaten bicip yonca ekecem tamamina 700 donum..

Bi 285s var bide balya icin erkuntun bhce tipi 58e var tek ceker ikisise bi buyuk sart mi sartsa 110 luk john deere massey gibi oahali olmayan servisi yakin arizasi az omurluk bi 110 luk onerirmisinz? (Case 110 maxxum pro yerli olani dusunuyorum) erkunta tumosana arizali diyorlar traktor kaldi zaten baska ucuz

• Beğen
Zaten bicip yonca ekecem tamamina 700 donum..

Bi 285s var bide balya icin erkuntun bhce tipi 58e var tek ceker ikisise bi buyuk sart mi sartsa 110 luk john deere massey gibi oahali olmayan servisi yakin arizasi az omurluk bi 110 luk onerirmisinz? (Case 110 maxxum pro yerli olani dusunuyorum) erkunta tumosana arizali diyorlar traktor kaldi zaten baska ucuz
700donume bence büyük traktör sart olur erkuntu satma tam tırmık motoru ama balayadan anlaman balyaci arkadaşlar var forumda onlar daha net bilgi verirler
Yonca tohumu olarakta osm nin yonca tohumları güzel tavsiye ederim peşin alabilirsen 80 66 lar bu işlerde bayağı tutan var bu traktörü

700donume bence büyük traktör sart olur erkuntu satma tam tırmık motoru ama balayadan anlaman balyaci arkadaşlar var forumda onlar daha net bilgi verirler
Yonca tohumu olarakta osm nin yonca tohumları güzel tavsiye ederim peşin alabilirsen 80 66 lar bu işlerde bayağı tutan var bu traktörü

285 Balyada çok güzel ikisinde satma seneye para kazanırsan bir tane ucuz 9080 al zaten yoncayıdikten sonra traktör ihtiyacım olmaz 85 balya da & sulamada yani Santrifüj işte çok güzel bir daha böyle motor bulamazsın onu ara traktör olarak elinde tutarsın Bahçe işin yoksa eğer Erk uDeğiştir çok alçak gelir namlularının üzerinde yürürken çünkü yonca demek zamanla yarışmak demek

• Beğen
Biz bir kez pancar yerine Ekim yapmıştık Şubat ayında ekmiştik pancar yeri çamurlu olur birde yağmurlar olunca ekemedik Şubat ayında ekmiştik Nisan ayında bir kez de su verdik 700 kg felan vermişti dekar a biraz geç eriyor ekin buğday lar bittikten sonra biçmiştik

• Beğen
Geçen yıl denemek için 10 dekar baharlık arpa ektim, ekim zamanı martın sonlarıydı, arazi toplulaştırma dolayısıyla meradan geçme bir tarlaydı goble diskaro ve alabora ile hazırlayıp ektim iki kez yaprak biti geldi ve ciddi şekilde zarar verdi gerekli ilaçlama ve 3 su sonucunda dekara 380 kğ verim yaptı

• Beğen
Tepkiler: filizma ve ufukk
Buğdaygillerin hepsinde bir soğuklanma isteği oluyor bazılarında birkaç gün bazılarnda birkaç hafta, bu isteğe göre kışlık çeşitler sapa kalkma evresine geçiyor ve verime katkısı muazzam dercede..Fakat kışlık bir çeşidi yazın ekerseniz soğuklanma isteğinden dolayı başak oluşturmayabiliyor oyüzden mutlaka yazlık bir çeşit ekilmeli...Arpa önceleri yazlık ekilirken ıslah ile yeni çeşitler geliştirilmiş güzlük ekilerek verim en az ikiye katlanmıştır..Fark mutlaka olur..Bölgede yazlık ekileb bir çeşit varsa onu ekerseniz 1-0 önde başlarsınız

• Beğen
Ben 2016 da 50 dönüme aydan hanım ekmiştim tam bir felaket oldu . Sertifikalı tohum ve tam gübreleme ile .. arcanda ekecem bu baharın çok tavsiye ediyorlar çok araştırdım mükemmel verimi varmış.. da=23 kg tohum (arcanda)
Da=18 kg dap
Geç cevap yazdığım için özür dilerim yeni gördüm

• Beğen

Evet çok doğru soyledin ağabey. Ben 50 dönüme yazlık arpa ektim sonucu felaket oldu. Yer erzurum . Bu dediklerini farkettim bende onun için bu sene tritikale ektim deneme amaçlı. Köyde ilk eken benim . Bakalım verimi ne olacak

• Beğen
Tepkiler: filizma ve karga