Hayvanlarımıza neyi neden yediriyoruz ?

Başlıktan da anlaşılacağı gibi hayvanlarımıza verdiğimiz yemleri hangi özelliğinden ve hayvana hangi faydasın dan dolayı yediriyoruz.

Konu hakkında bilgim olmadığı için açtım bu konuyu,bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını talep ediyorum.
Misal benim elimde bulunan yemler aşağıdaki gibi.

Saman-Sap
Mısır Silajı
Yonca Balyası
Ot Balyası
Şeker Pancarı Posası
Kepek
Pamuk Tohumu Küspesi
Arpa Ezmesi
Kaya Tuzu
Yalama Taşları
Mermer Tozu(mozaik tozu)

Neyi neden yediriyoruz sorusunun cevabı kolay değil
Bu soruyu cevaplamak için besinlerin degerlerini bilmek gerek
Sonra hayvani doğru beslemek icin hangi yemleri vermek gerektiğini hesaplayip bilmek gerek
Bu bilgi alt yapi bu sitede bir kac kişide var benim bildiğim
Peki nasil oluyor ? çoğu hatali yanlış dengesiz besleniyor
Çok hayvan rahatsızlığının altında bu sebep var

Neyi neden yediriyoruz sorusunun cevabı kolay değil
Bu soruyu cevaplamak için besinlerin degerlerini bilmek gerek
Sonra hayvani doğru beslemek icin hangi yemleri vermek gerektiğini hesaplayip bilmek gerek
Bu bilgi alt yapi bu sitede bir kac kişide var benim bildiğim
Peki nasil oluyor ? çoğu hatali yanlış dengesiz besleniyor
Çok hayvan rahatsızlığının altında bu sebep var
İşte bende en azından hangisini neden yediriyoruz bunu bilmek istiyorum.
Misal kepek neden verilir hayvanin hangi eksikliği ni gidermek için verilir.

İlk olarak hayvanların ihtiyaçları göz önünde tutularak,verilecek maddelerin fayda ve zararına bakılabilir.

Yaşamını sürdürebilmek , neslini devam ettirebilmek ve verim verebilmek için günlük İhtiyaçlar nelerdir ;

1Protein :canlıların yapıtaşını oluşturur
Büyüme gelişme üreme gibi faktörlerin gerçekleşmesinde rol oynar
2-karbonhidratlar
Hayvanın enerji ihtiyacını karşılar ve vücutta yapı maddesi olarakta kullanılırlar
3-lipitler
Kısaca yağlarda denebilir
Hayvan vücudunda en ekonomik enerji kaynağıdır temel yapıda yani hücrede görev alır vitamin olarak ta kullanılır
Az yer kaplar çok iş görür

4- vitaminler
Metabolizmada düzenleyici direnç ve verim artırıcı olarak rol oynar
Hayvsnlar vücutlarında sentezleyemez ve dışarıdan almak zorundadırlar

5-hormon ve enzimler
Canlı vücudunu düzene koyar kimyasal reaksiyonların hepsini bunlar gerçekleştirirler

Bunların hepsi temel Bilgi olarak veriyorum
Asıl konu için ilk olarak bilinmesi gereken bilgiler

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
İlk olarak hayvanların ihtiyaçları göz önünde tutularak,verilecek maddelerin fayda ve zararına bakılabilir.

Yaşamını sürdürebilmek , neslini devam ettirebilmek ve verim verebilmek için günlük İhtiyaçlar nelerdir ;

1Protein :canlıların yapıtaşını oluşturur
Büyüme gelişme üreme gibi faktörlerin gerçekleşmesinde rol oynar
2-karbonhidratlar
Hayvanın enerji ihtiyacını karşılar ve vücutta yapı maddesi olarakta kullanılırlar
3-lipitler
Kısaca yağlarda denebilir
Hayvan vücudunda en ekonomik enerji kaynağıdır temel yapıda yani hücrede görev alır vitamin olarak ta kullanılır
Az yer kaplar çok iş görür

4- vitaminler
Metabolizmada düzenleyici direnç ve verim artırıcı olarak rol oynar
Hayvsnlar vücutlarında sentezleyemez ve dışarıdan almak zorundadırlar

5-hormon ve enzimler
Canlı vücudunu düzene koyar kimyasal reaksiyonların hepsini bunlar gerçekleştirirler

Bunların hepsi temel Bilgi olarak veriyorum
Asıl konu için ilk olarak bilinmesi gereken bilgiler
Çok güzel açıklama olmuş,vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Başlıktan da anlaşılacağı gibi hayvanlarımıza verdiğimiz yemleri hangi özelliğinden ve hayvana hangi faydasın dan dolayı yediriyoruz.

Konu hakkında bilgim olmadığı için açtım bu konuyu,bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını talep ediyorum.
Misal benim elimde bulunan yemler aşağıdaki gibi.

Saman-Sap
Mısır Silajı
Yonca Balyası
Ot Balyası
Şeker Pancarı Posası
Kepek
Pamuk Tohumu Küspesi
Arpa Ezmesi
Kaya Tuzu
Yalama Taşları
Mermer Tozu(mozaik tozu)

GEVİŞ GETİREN HAYVANLAR (KOYUN, KEÇİ, SIĞIR) (OT YİYİCİLER), BİTKİ YEMLERLE BESLENİR, KESİF YEMLERLE TAKVİYE EDİLİR.

yemler:

kaba yemler
kesif yemler

olarak sınıflandırılır

kaba yemler:

kaba yemler, enerji protein bakımından zayıf, orta, yüksek, seviyeli olabilir. selüloz bakımından zengin yemlerdir.
Kaba yemler, balya yapılarak satılır, kullanılır. AYRICA, SİLAJ OLARAK SAKLANIR VE KULLANILIR. Kesif yemlere göre daha çok yer işgal eder. bitki yemler (kuru ot, saman, kuru yonca, kuru fiğ otu, kuru arpa-buğday otu, kuru yulaf bitkisi, MISIR SİLAJI, ÇAYIR SİLAJI, YONCA SİLAJI vs)

hasat kalıntısı,saplar, samanlar zayıf enerjili, zayıf proteinli yemlerdir. selüloz bakımından zengin yemlerdir.

kuru otlar (yonca, çayır otu, hububat kuru otları, samanlara göre enerji ve protein seviyeleri daha çoktur.selüloz bakımından zengindir.

silajlar: enrji bakımından samanlara ve kuru otlara göre daha yüksek enerjilidir. selülozca zengin yemlerdir.

kesif yemler:

fabrika yemleri
kepek
tahıllar
küspeler

enerji, protein bakımından zengin yemlerdir. selüloz bakımından zayıftır.

yeşil ve taze otlar, enerji, protein ve selülozca zengindir. mineral ve vitamince zengin yemlerdir.

küspeler (pamuk küspesi, ayçiçek küspesi vs) enerji ve protein, MİNERAL bakımından zengin yemlerdir.

sap-saman: az enerjili-az proteinli, çok selülozlu
mısır silajı:çok enerjili, az proteinli, çok selülozlu
yonca: orta enerjili, çok proteinli, çok selülozlu
şeker pancarı posası: çok enerjili, çok selülozlu
kepek : çok enerjili, çok proteinli az selülozlu
arpa: çok enerjili, orta proteinli, az selülozlu
yemlerdir
kaya tuzu, yalama taşları, mermer, tuz, mineral bakımından zengin
geviş getiren hayvanlar, yalama taşlarından tuz ihtiyacını karşılayamaz, fabrika yemi kullanılmadığı durumlarda, hayvanlara MUTLAKA tuz verilmeli.

KABA YEMLER KALSİYUM BAKIMINDAN ZENGİN, FOSFOR BAKIMINDA ZAYIF YEMLERDİR.
KÜSPELER, TAHILLAR, KEPEK, FOSFORU ÇOK, KALSİYUMU AZ YEMLERDİR.

GEVİŞ GETİREN HAYVANLARIN, SAĞLIKLI YAŞAMALARI İÇİN, BİTKİ YEM (saman, silaj, kuru ot ile ya da merada) AĞIRLIKLI BESLENMELERİ GEREKİR.

trakkulup.net

GEVİŞ GETİREN HAYVANLAR (KOYUN, KEÇİ, SIĞIR) (OT YİYİCİLER), BİTKİ YEMLERLE BESLENİR, KESİF YEMLERLE TAKVİYE EDİLİR.

yemler:

kaba yemler
kesif yemler

olarak sınıflandırılır

kaba yemler:

kaba yemler, enerji protein bakımından zayıf, orta, yüksek, seviyeli olabilir. selüloz bakımından zengin yemlerdir.
Kaba yemler, balya yapılarak satılır, kullanılır. AYRICA, SİLAJ OLARAK SAKLANIR VE KULLANILIR. Kesif yemlere göre daha çok yer işgal eder. bitki yemler (kuru ot, saman, kuru yonca, kuru fiğ otu, kuru arpa-buğday otu, kuru yulaf bitkisi, MISIR SİLAJI, ÇAYIR SİLAJI, YONCA SİLAJI vs)

hasat kalıntısı,saplar, samanlar zayıf enerjili, zayıf proteinli yemlerdir. selüloz bakımından zengin yemlerdir.

kuru otlar (yonca, çayır otu, hububat kuru otları, samanlara göre enerji ve protein seviyeleri daha çoktur.selüloz bakımından zengindir.

silajlar: enrji bakımından samanlara ve kuru otlara göre daha yüksek enerjilidir. selülozca zengin yemlerdir.

kesif yemler:

fabrika yemleri
kepek
tahıllar
küspeler

enerji, protein bakımından zengin yemlerdir. selüloz bakımından zayıftır.

yeşil ve taze otlar, enerji, protein ve selülozca zengindir. mineral ve vitamince zengin yemlerdir.

küspeler (pamuk küspesi, ayçiçek küspesi vs) enerji ve protein, MİNERAL bakımından zengin yemlerdir.

sap-saman: az enerjili-az proteinli, çok selülozlu
mısır silajı:çok enerjili, az proteinli, çok selülozlu
yonca: orta enerjili, çok proteinli, çok selülozlu
şeker pancarı posası: çok enerjili, çok selülozlu
kepek : çok enerjili, çok proteinli az selülozlu
arpa: çok enerjili, orta proteinli, az selülozlu
yemlerdir
kaya tuzu, yalama taşları, mermer, tuz, mineral bakımından zengin
geviş getiren hayvanlar, yalama taşlarından tuz ihtiyacını karşılayamaz, fabrika yemi kullanılmadığı durumlarda, hayvanlara MUTLAKA tuz verilmeli.

KABA YEMLER KALSİYUM BAKIMINDAN ZENGİN, FOSFOR BAKIMINDA ZAYIF YEMLERDİR.
KÜSPELER, TAHILLAR, KEPEK, FOSFORU ÇOK, KALSİYUMU AZ YEMLERDİR.

GEVİŞ GETİREN HAYVANLARIN, SAĞLIKLI YAŞAMALARI İÇİN, BİTKİ YEM (saman, silaj, kuru ot ile ya da merada) AĞIRLIKLI BESLENMELERİ GEREKİR.

trakkulup.net
Harika bir makale olmuş,aranılan soruların bütün soruların cevabı var bu konuda, teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: emre06cbk