Nohut eksemmi!!!

Selamlar.ben ozkan.35 yasindayim.acemi bir ciftciyim.konya cihanbeyli bölgesinde 120 dekara azkan nohut ekmek ıstiyorum. Ilk defa ekecem bilgim yok.tavsiye edermisiniz.oncesinde bugday vardi.ardindan nohut ekmek mantiklimi.ekim ve biçim arasında ki süreçte hangi ışlemler yapilir.yardim mesajlarinizi bekliycem.teşekkür

trakkulup.net

Selamlar.ben ozkan.35 yasindayim.acemi bir ciftciyim.konya cihanbeyli bölgesinde 120 dekara azkan nohut ekmek ıstiyorum. Ilk defa ekecem bilgim yok.tavsiye edermisiniz.oncesinde bugday vardi.ardindan nohut ekmek mantiklimi.ekim ve biçim arasında ki süreçte hangi ışlemler yapilir.yardim mesajlarinizi bekliycem.teşekkür

trakkulup.net
Hocam tohumu parayla alıp ekecekseniz yanaşmayın bu sene

Tesekkurler deniz kocak. Tarlam verimli bir bolgede.simdiye kadar hic zarar ettiremedi cok şükür. .ama yagış dalgalanmasindan dolayi bıraktığı kâr da hep dalgali oldu.boş durmasinada gönlüm el vermiyor.artik ne bırakırsa sukredip oturacagiz. Ancak ilk kez ekecegim icin surec aşamalarını tam bilemiyorum. Deneyimli arkadaşlardan yardim ıstiyorum. Sizde dahil..

Nohut yerine kirmizi mercimek denemenizi tavsiye ederim.Niye derseniz nohut cok hassas cabuk hastalaniyor ve her hastaliginim ilaci farkli.İlac fiyatlariysa pahali.Kirmizi mercimekte ise hastalik durumu yok.Yabanci otun durumuna gore 1 kez ot ilaclamasi yapiyorsunuz.Yapmasanizda olir fakat satarken eletip satarsiniz.Yoksa alicilar cok fire dusuyor.Kirmizi mercimegi taban gubresizde ekseniz oluyor.Uzerine sivi gubre takviyesiyle oluyor.Ben bu yil oylr yaptim.22 dekar mercimek ektim tarlanin bir kisminda olmadi.18 dekardan tam 3 ton mercimek cikti onuda 2200 tl den sattim.

• Beğen
Tepkiler: OoOzkan
Bizim bölge soğuk olduğu için nohutu ilkbaharda ekeriz genellikle nisan başında ekeriz

Ekeceğimiz yerleri şimdiden süreriz
Ondan sonra ekecegimiz zamana kadar başka birşey yapmayız

Ekme zamanı geldiğinde tarlayı kultivatörle hazırlarız daha sonra normal hububat mimzerinin hortumlarını söküp tohumu tarlaya saçar üstüne tekrar kultivatör çekeriz ve en son 500 600 kg lik döküm merdane ile merdane çeleriz.

Ektiğimiz gün veya ertesi gün merlin flex ot ilacı atarız

Daha sonra nohut çıktığında duruma göre çeşitli mantar ilaçları ve sulu gübre uygularız.

• Beğen
Nohut yerine kirmizi mercimek denemenizi tavsiye ederim.Niye derseniz nohut cok hassas cabuk hastalaniyor ve her hastaliginim ilaci farkli.İlac fiyatlariysa pahali.Kirmizi mercimekte ise hastalik durumu yok.Yabanci otun durumuna gore 1 kez ot ilaclamasi yapiyorsunuz.Yapmasanizda olir fakat satarken eletip satarsiniz.Yoksa alicilar cok fire dusuyor.Kirmizi mercimegi taban gubresizde ekseniz oluyor.Uzerine sivi gubre takviyesiyle oluyor.Ben bu yil oylr yaptim.22 dekar mercimek ektim tarlanin bir kisminda olmadi.18 dekardan tam 3 ton mercimek cikti onuda 2200 tl den sattim.
Bizim koyde kirmizi mercimek eken olmadi hic..riskli olabilirsanki

Bizim koyde kirmizi mercimek eken olmadi hic..riskli olabilirsanki
2 3 yil oncesine kadar bizim koydede eken yoktu.Cevre koylerde ekilmeye baslaninca bizde ekmeye basladik.Artik nadasa tarla cok az birakiyoruz.Mercimekten sonra bugday yada arpa ekiyoruz.Bu sekilde munavebe yapiyoruz.Soyle bir durum oluyor mercimek ekilen yere bugday ekince normalde nadasa biraktigimizda 300 aliyorsak bu sekilde 250 200 civarinda verim aliyoruz.Fakat yagis iyi olursa bugdayin verimi dahada yuksek oluyor.Mercimegin fiyatida bugdayin neredeyse 2 bucuk kati o yondende avantaj sagliyor.Ayrica mercimegin sapida cok guzel para ediyor.Tarla bos kalmadan 2 turlu gelir elde etmis oluyoruz.

• Beğen
2 3 yil oncesine kadar bizim koydede eken yoktu.Cevre koylerde ekilmeye baslaninca bizde ekmeye basladik.Artik nadasa tarla cok az birakiyoruz.Mercimekten sonra bugday yada arpa ekiyoruz.Bu sekilde munavebe yapiyoruz.Soyle bir durum oluyor mercimek ekilen yere bugday ekince normalde nadasa biraktigimizda 300 aliyorsak bu sekilde 250 200 civarinda verim aliyoruz.Fakat yagis iyi olursa bugdayin verimi dahada yuksek oluyor.Mercimegin fiyatida bugdayin neredeyse 2 bucuk kati o yondende avantaj sagliyor.Ayrica mercimegin sapida cok guzel para ediyor.Tarla bos kalmadan 2 turlu gelir elde etmis oluyoruz.

Biçer ile mi hasat elle mi

Peki sulanirmi mercimek.ayrica ben koyde yasamiyorum.yani bir evim bir duzenim yok orda.ekecegim urun tarladan satisa gidecek.zaten ekimden biçime tum işleri başkasina yaptiracam.suyum tarim aletim falan hicbiseyim yok.kurakliga dayanan zahmetsiz urun ekmekten baska lüksümüz yok anlayacagin
Buda zahmetsiz ve masrafsiz.Dekara 15 16 kg dan ekiyorsun.Uzerine silindir cekiyorsun.Subat gibi ekiyorsun.Taban gubresi icin 10 kg dap ile ekim deniyor fakat biz koyumuzde gubreli ve gubresiz ekim arasinda hicbir fark gormedik o yuzden cogumuz gubresiz ekip ilaclarken humik asit ve sivi gubre veriyoruz.Dekara verimi 160 -250 kg arasinda.Fiyatini goz onune alinca bugdaydan daha karli ve daha az masrafsiz.Mart nisan gibi yagis az olursa sulayinca daha guzel olur.

• Beğen

Merhaba [MENTION=22934]sarikentliyiz[/MENTION], bana kırmızı mercimek yetiştiriciliği hakkında bilgi vermeniz mümkün mü? Sanırım Yozgatlısınız. Ben de Eskişehirliyim. Biçerdöverim var, mercimek ekmek istiyorum.

Merhaba [MENTION=22934]sarikentliyiz[/MENTION], bana kırmızı mercimek yetiştiriciliği hakkında bilgi vermeniz mümkün mü? Sanırım Yozgatlısınız. Ben de Eskişehirliyim. Biçerdöverim var, mercimek ekmek istiyorum.
Tabiki veririm.Kirmizi mercimek ekeceginiz tarlayi kisa girmeden cizel yada pullukla hazirlayin.Subat mart arasi tarlayi duzgunce hazirlayip normal bugday mibzeriyle 15 kg dan tohumu isterseniz 10 kg dapla yada gubresiz ekebilirsiniz.Ektikten sonra tarlaya silindir cekeceksiniz.Tarla bicerle bicilcegi icin cok duz olmali.En son is bittiginde ot ilaci var ben ismini bilmiyorum isterseniz ektikten sonra atin istersenizde otlar cikmaya baslayinca atin.Tavsiyem ilk ektiginiz de atmaniz ilk atilan ilac ucuz,sonradan atilan ilac pahali.Birde sonradan atilan ilaci fazla atarsaniz mercimegi mahvedersiniz.İlacla birlikte humik asit hormon uygulamasi yaparsaniz guzel olur boylu olur.Bicime gelince mercimek tam kurumadan hafif nemliyken bicerseniz tane kaybiniz ve dokulme cok az olur.Yesilden sari renge dondukten sonra disinizle ezdiginizde hafif nem varsa gecikmeden bicin.Bugdaya gore avantajli ve fiyatida guzel.

• Beğen
Tepkiler: ertac sahın

trakkulup.net

Sakin benim elimde kaldi ne arayan var ne soran.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci60