arpayı bugün ektim, bundan sonra ne yapmalıyım?

Arkadaşlar herkese kolay gelsin,
Bugün 47 dönüme arpa ektim. bundan sonra ki ilaçlama ve gübreleme takvimi konusunda yardımcı olabilir misiniz?
yer Çankırı.

Fiğ yeri olduğundan taban gübresi atmadım. Hümik asit le şelatladım. Dönüme 25 kg attım. Üst gübrelemeyi daha erken mi atmalıyım? Ne kadar atmalıyım?
Fiğ sadece toprağa azot bağlar size erken dönemde en çok gereken minarel fosfordur.Hata yapmışsınız dap atmaniz gerekirdi.Bu zamanda azotlu gübreleme yapılmaz.Baharda yağış durumuna göre ve bitkinin verim potansiyeline göre doz belirlenir.Kiracta ise ortalama 10-12 kg üre atabilirsiniz

Mmet bey alınaxbilir olanı ne kadar. Yada alınabilirliğini nasıl sağlıyorlar.
Fosfit kökenli olarak geçer.Potasyum fosfit,magnezyum fosfit,bakır fosfit,çinko fosfit gibi çeşitli türevleri var.Buğday için en uygun olanı çinko fosfit olanıdır.Fiyatına tam bisey diyemem ama litre fiyatı 30-40 tlden aşağı olacağını sanmıyorum.Genelde çinko fosfitler 3-15 +%5 çinko gibi bu değerlere yakın formulasyonla satılır.Üzerinde bu değerleri her tutan ürün çinko fosfit değildir.O yüzden alacaksanız emin olarak alın.Üzerindede fosfit kökenli olduğu belirtilmiyor olması lazım.Markanın üreticisine telefon açabilirsiniz veya ürünün sitesinden bakabilirsiniz

Alınabilir olanın özelliklerini belirtebilir misiniz? İhtiyaç halinde alalbilelim...
Yukarıda belirttiğim gibi özellikleri vardır.Ayrıca mantar hastalıklarina karşı oldukça faydalıdır.Gönül isterdiki fiyatı ucuz olsun herkes kullansın.Hem topraktan hemde yapraktan alinabilirligi daha iyidir.Sera gibi birim alandan fazla miktarda ürün kaldırılan yerlerde kullanılması daha mantıklı oluyor.

Bugün Arpalara bakmaya gittim. Gübre atacaktım biraz erken diye baz geçtim. Lakin yapraklarda sararma gördüm. Diğer tarlalarda da var. Önemli bir şey mi dir? Tabana Dap atmamıştım. Sararmanın sebebi olabilir mi? IMG_20190302_172922.jpg

• Beğen
Tepkiler: cemal ÖZTÜRK
Bugün Arpalara bakmaya gittim. Gübre atacaktım biraz erken diye baz geçtim. Lakin yapraklarda sararma gördüm. Diğer tarlalarda da var. Önemli bir şey mi dir? Tabana Dap atmamıştım. Sararmanın sebebi olabilir mi?Ekli dosyayı görüntüle 35375
Bizde bu sene taban gübresi kullanmadık arpalar da aynen böyle sararma var. Ama biz 10 şubat gibi dönüme 11 12 kg arası üre uyguladık arpa kendini toplamaya başladı 20 mart gibi de 12 13 kg arası 26 nitrat atacağız.

Size tavsiyem en kısa sürede azot takviyesi yapın yani erken değil atmak için.

• Beğen
Tepkiler: icendek
Bugün Arpalara bakmaya gittim. Gübre atacaktım biraz erken diye baz geçtim. Lakin yapraklarda sararma gördüm. Diğer tarlalarda da var. Önemli bir şey mi dir? Tabana Dap atmamıştım. Sararmanın sebebi olabilir mi?Ekli dosyayı görüntüle 35375
Taban gubresi atilmadigindan oluyor, 2 sene önce mibzerle ekerken boydan boya gübre düşmeyen yer olmuş orası sararmış şekildeydi, sizde gübre atmadığınız için ondan olmuştur

• Beğen
Tepkiler: icendek
Toprak numunesi aldım. Analiz yaptıracağım. Yaprak numunesi de aldım. Bakalım 15 gün sonra gübreleme ye başlayacağız. İnşallah geç olmaz.
Toprak analizi ekim dikim yapmadan önce yapılır.Sanırsam burada azot ve fosfor eksikliği oluşmuş.Erken dönemde en önemli iki minarenin eksikliği verimde kayda değer azalmaya yol açar.Özellikle bu dönemlerde kardeş sayısı,başak büyüklüğü kısaca verim azota ve fosfora bağlıdır.Bitki bu zamanda topraktaki besin maddesine göre verimini belirler.

Toprak analizi ekim dikim yapmadan önce yapılır.Sanırsam burada azot ve fosfor eksikliği oluşmuş.Erken dönemde en önemli iki minarenin eksikliği verimde kayda değer azalmaya yol açar.Özellikle bu dönemlerde kardeş sayısı,başak büyüklüğü kısaca verim azota ve fosfora bağlıdır.Bitki bu zamanda topraktaki besin maddesine göre verimini belirler.
Hocam fosfor eksikliğini anlarım. Dap atmadım lakin burası fiğ yeri idi. Fiğ toprağa azot bağladı ise bu eksiklik nereden geldi. Benim anlamadığım konu burası. Kime sordum ise fiğ yerinde iyi arpa olur. Fazla azotlu gübre atma dediler. Daha ilk çıkışta azot eksikliği nereden çıktı. İleriki zamanlarda olsa anlarım. Diğer bazı tarlalarda da var.

Hocam fosfor eksikliğini anlarım. Dap atmadım lakin burası fiğ yeri idi. Fiğ toprağa azot bağladı ise bu eksiklik nereden geldi. Benim anlamadığım konu burası. Kime sordum ise fiğ yerinde iyi arpa olur. Fazla azotlu gübre atma dediler. Daha ilk çıkışta azot eksikliği nereden çıktı. İleriki zamanlarda olsa anlarım. Diğer bazı tarlalarda da var.
Azot eksikliği fosfor eksikliği ve soğuk zararının belirtileri erken dönemde birbirine çok benzer.Belkide ben karıştırıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10