Buyukbaş hayvan besleme

beyler sayın trakkulup ehali bu konuda bilgisi olan lütfen yorumları alalım artı ve eksisi nedir Turkiyede uygulayan varmadır

Resimler ve ekler

• IMG_4887.JPG
    IMG_4887.JPG
    87.8 KB · Görüntüleme: 192
beyler sayın trakkulup ehali bu konuda bilgisi olan lütfen yorumları alalım artı ve eksisi nedir Turkiyede uygulayan varmadır
Bizim okulda 2 adet koçumuz vardı. Ege üniversitesi ziraat fak. zootekni bölümü mezunuyum. Bir tanesi kapağın yanından enfeksiyon kapıp ölmüştü. Daha başka ziraat ve veterinerlik fakültelerinde vardır sanırım. Özel torbalara yemler koyulup sindirim derecelerini bulmak için kullanılıyor bu hayvanlar.

Acaba israildeki gibi ulkemizdede kullanan varmi israil de bir cok isletme bu sekilde besliyormus hayvanlari
Bu şekilde besleme ben duymadım ayrıca bu kapak doğrudan rumen e bağlıdır yani böyle beslemenin bir avantajı olacağını sanmıyorum. Sindirim denemeleri için kullanılıyor bu hayvanlar. Riskli bir iş hayvanın ölüm riski var. İsrail de işletmelerde böyle hayvan bulundurarak sürekli denemeler yapıyor olabilirler fakat 1-2 hayvandır yani her hayvana takmak mantıklı değil.

Bu şekilde besleme ben duymadım ayrıca bu kapak doğrudan rumen e bağlıdır yani böyle beslemenin bir avantajı olacağını sanmıyorum. Sindirim denemeleri için kullanılıyor bu hayvanlar. Riskli bir iş hayvanın ölüm riski var. İsrail de işletmelerde böyle hayvan bulundurarak sürekli denemeler yapıyor olabilirler fakat 1-2 hayvandır yani her hayvana takmak mantıklı değil.
Eren sende tek sira silaj makinasi mi vardi ? Bir sey danisacagim da

Tek sira silaj makinasi ile elle besleme yaparak ot silaji yapabilir miyim. ? Bizim burda tek sira fimaks cok tutuluyor. Celikel den memnun musun ? [emoji4][emoji4]
Hangi otu yapacaksın? Çok zor olur bazen darıcanları atıyorum makina bi türlü yakalamıyor çünkü yumuşaklar mısır gibi depil toplar zor yakalıyor tehlikeli olduğu için de yakından müdahale edemiyorum. Birde çok tehlikeli maazallah burda elini kolunu ayağını kaptırıp kaybeden insanlar var.. çelikel den başta çok sıkıntı çektim ama şimdi memnunum tekrar alacak olsam yine çelikel alırım herhalde

• Beğen
Tepkiler: talip71

Hangi otu yapacaksın? Çok zor olur bazen darıcanları atıyorum makina bi türlü yakalamıyor çünkü yumuşaklar mısır gibi depil toplar zor yakalıyor tehlikeli olduğu için de yakından müdahale edemiyorum. Birde çok tehlikeli maazallah burda elini kolunu ayağını kaptırıp kaybeden insanlar var.. çelikel den başta çok sıkıntı çektim ama şimdi memnunum tekrar alacak olsam yine çelikel alırım herhalde
Anladim. Kiyarken problem olur diyorsun yani. Biz elle misiri besleme yapiyoruz gercekten zor oluyor. Her turlu otu (yulaf olur arpa olur yonca olur) dirgenle besleyerek kiymasini istiyorum. Silaj makinasi almayi dusunuyorum. Bu isi de gormesini bekliyorum ama pek mumkun degil galiba.

Anladim. Kiyarken problem olur diyorsun yani. Biz elle misiri besleme yapiyoruz gercekten zor oluyor. Her turlu otu (yulaf olur arpa olur yonca olur) dirgenle besleyerek kiymasini istiyorum. Silaj makinasi almayi dusunuyorum. Bu isi de gormesini bekliyorum ama pek mumkun degil galiba.
Aksine kıymada problem olmaz fakat otu veya mısırı içeri çeken toplar varya birbirine doğru dönen; onlar otu yakalayamaz uğraştırır.. onları ot silaj makinasıyla yapabilirsin

• Beğen
https://youtu.be/Q38UndRg1HA
Boyle bir video var. Elle besleme isi yorar siyorsun. Haklisin.
Bu makinanın ön tarafı farklı videonun kalitesi kötü tam görünmüyor. Elle beslemede yormaktan ziyade otu içeriye çekmez. Nasıl anlatayım bilemedim. Mısır sapını yakaladığında içine çekiyor uç tarafını toplara doğru atman yeterli ama ot öyle olmuyor çekmiyor nakina sert bişeyle içine itmek gerekebiliyor. Neyse konuyu da kirlettik sormak istersen özel mesaj veya silaj makinasıyla ilgili bir konudan sorabilirsin buraya yazmayalım konuyla alakasız

• Beğen