Verim rekoru

Aynı tarlada deneme yapma şansımız oldu :

Ramara ve Çavres arpa tohumlarıyla ekimi yaptık.

5 kere sulandı

1000m2'de 20kg civarı DAP , 20 kg ÜRE , 20kg AS21 kullanıldı.

Tarla ortalaması 1000kg/1000m2ydi.

Çavres 900kg ; Ramata 1100kg çıktı.

-----------

Komşuda emon vardı. Onunki 600kg çıkmıştı. Ama acayip sıktı.Bizimkinden daha fazla verim getireceğine kesin gözüyle bakıyorduk. Ondan 1200kgdan aşağı çıkmayacağını zannediyorduk. Tabi az çıkınca korktuk bizimki daha az çıkacak diye. Sonra biçer bizim tarlaya girmişti. Allaha şükür beklediğimizden fazlasını aldık.

• Beğen
Tepkiler: FEBRUCCİNİ
Onumuzde ki yil bugday çok olur,arpa az olur,dari(kuş yemi)zarar gorur diyor.Eski bir kitapta.Bunu 60 yillik geriye dönük istatistiklerden çıkarıyorlar.
Arpaya gerekli ihtimam gösterilerek.2-3 kerre uygun olan; pas,mantar,külleme ,enzim vb.gibi yardimci ilaclari yeterince ve zamanin da atmaliyiz.Nacizane bilgidir

Kardeş 5 yıldır hep arpa ekerim.En yüksek verimim sulak arazide ramata arpadan dekara 20 kg tohum,20 kg 18-46,ve tek seferde 20 kg üre ile pas ilacı opera max ve yaprak gübre uygulaması ile 890 kg biçmişliğim var.Ama nisan ve mayıs bol yağışlı geçmişti.Diğer ova yerlerden 500-650-600 şeklinde almıştım.Kıraç yerlerden kiminden 400 kg kiminden 380 kg hiç tahmin etmediğim yerden 500 kg almıştım.2017 Senesinde.Ama ozaaman kış çok güzel geçmişti 2 sefer sağlam kar yağmıştı.Bir daha yakalayamadım o verimleri.Son 2 senedirde ortalama 400 şeklinde gidiyor.